אם נדמה לכם שאתם כבר גדולים מדי לדוב צעצוע, אולי תתפלאו לשמוע שב-9 בספטמבר מיליוני חובבים, ולא רק ילדים, חוגגים את יומו של הדוב טדי, אבי אבותיו של הצעצוע הפרוותי האהוב.

כשהסיפור "זהבה ושלושת הדובים" התפרסם לראשונה בשנת 1837, החלו חנויות הצעצועים למכור דובוני פרווה, אבל מה שהפך את החיה הטורפת והכבדה לבובה מתוקה ופופולרית היה בכלל סאטירה פוליטית.

"טדי בר", טדי הדוב, קרוי על שמו של הנשיא ה-26 של ארצות הברית, תיאודור רוזוולט. בשנת 1902, בעת ביקור במיסיסיפי שבו היה עליו לפתור בעיה בגבול, הזמין אותו מושל מיסיסיפי לציד. מספרים כי הוא נתקל בדוב פצוע והורה לבצע בו המתת חסד. אחרים מספרים כי הצוות תפס למען הנשיא דוב זקן ופצוע והציע לו לירות בו, אבל הנשיא חס על חיי הדוב בטענה שזו פעילות שאין לה קשר לספורט. התוצאה הייתה קריקטורה שהתפרסמה בעיתון וושינגטון פוסט, אשר בה נראה הנשיא עם רובה ציד בידו, מתרחק מדוב חמוד ומפוחד שנתפס למענו. הקריקטורה הופצה ברחבי העולם והפכה להיות מזוהה עם הנשיא.

מוריס מיצ'ום ואשתו, בעלי חנות צעצועים ניו יורקית, יצרו כמה דובונים פרוותיים והניחו אותם בחלון הראווה של החנות לצד עותק של הקריקטורה כדי לגרור סקרנים. הקהל התאהב בדובונים, והביקוש להם גדל לממדים עצומים. לפני שהחל בייצור מסחרי, שלח מוריס דובי אחד לנשיא וקיבל את אישורו להשתמש בשמו לבובה. במהרה החלה משפחת מיצ'ום לייצא אלפי דובים לכל רחבי העולם.

כיום דובוני צעצוע הפכו להיות מבוקשים בקרב אספנים מבוגרים, ומחירם עשוי להגיע גם למאות אלפי שקלים, כמו דובי לואי ויטון שיצא בשנת 2000 במהדורה מוגבלת של 500 יחידות. יותר מ-50 מוזיאונים ברחבי העולם מחזיקים אוספי דובים, ובכל שנה מתקיימים פסטיבלים לכבודם. סקר בבריטניה גילה כי שליש מהמבוגרים בממלכה המאוחדת הולכים לישון עם דובון צעצוע, או לוקחים אותו לנסיעות עסקיות, כי הוא מזכיר להם את הבית. בהחלט מגיע לדובי הזה יום חג משלו!

 

משחקים

קידס שלנו