שנת 2020 תיזכר כשנה הביאה לנו את וירוס קורונה ומושגים כמו ריחוק חברתי, לימודים בזום וסגר. אבל קרו בה גם דברים טובים. עובדה. הנה כמה סיפורים משמחים, מעוררי השראה ואופטימיים שקרו השנה. נקווה ש-2021 תהיה טובה עוד יותר

כתבה: מאיה בניטה

 

בני נוער למען ילדים

קבוצת תלמידים מבית הספר התיכון הכפר הירוק הקימה מיזם חברתי לתקופת הקורונה, הנקרא ״סברס – נערים מלמדים ילדים״. מדובר בבית ספר מקוון לילדים בכיתות א'-ו' והמורים הם תלמידי כיתות י׳, י"א ומדריכי צופים, המלמדים מקצועות כמו מתמטיקה ואנגלית, כמה ממקצועות העתיד, כמו עריכת וידיאו, תכנות, עיצוב תמונות, בניית אתרים ועוד, וגם קורסי העשרה בבישול, אפייה, ציור, אוריגמי וקסמים. חלק מהכנסות המיזם נתרמו לסיוע למשפחות שנקלעו לקושי כלכלי בעקבות משבר הקורונה, ובעתיד הפרויקט יעניק שיעורים ללא תשלום לילדים נזקקים.

 

דריה לשם, מייקי בר יעקב-דונביץ', בני 15 מהוד השרון, הם ממקימי המיזם. ״התחלנו כקבוצה בתוכנית יזמים צעירים שמכשירה נערים לעולם העסקים. בזמן הקורונה זיהינו שלילדים אין כל כך מה לעשות בבית, והחלטנו להקים את סברס״, מספרת דריה.

מייקי: ״לילדים יותר קל להתחבר לנערים מאשר למורים מבוגרים. המדריכים שלנו מדברים איתם בגובה העיניים, והם צוברים ביטחון לפנות אלינו דרך הזום״.

דריה: ״המורים הם תלמידים מצטיינים בני 16-15 מכל רחבי הארץ. רבים מהם עברו קורסים במגוון תחומים. רובם גם מדריכים בצופים, אז יש להם רקע בהדרכה. הורים מספרים שהילדים מחכים לשיעורים, ותלמידים שמשתתפים בשיעורי בישול שולחים לנו תמונות של המטעמים שהכינו. זה מרגש מאוד, אנחנו מתכננים להמשיך עם המיזם גם כשהשגרה תחזור".

אמצי לך קנגורו

 

מאווי, גור קנגורו בן שמונה חודשים שנולד בגן גורו בעמק המעיינות, התייתם בחודש ספטמבר מאמו מואנה, ונזקק לטיפול צמוד מכיוון שעדיין ינק. דנה נצרניקוב, אחת המטפלות בגן החיות, אימצה אותו לביתה כדי לטפל בו עד שיוכל לחזור לגן. ״אני מטפלת בו 24 שעות ביממה, נותנת לו לשתות תחליף חלב כל ארבע שעות, מאכילה אותו בחציר ומנקה לו את הצרכים. בחצי השנה הראשונה לחייו הקנגורו זקוק להגנה ולכן הוא נמצא בתוך הכיס של אמא שלו. עד גיל תשעה חודשים הוא ממשיך להיכנס לכיס מדי פעם. למאווי יש כיס חלופי מבד, שקיבלנו מגן הילדים של תמי בטאט בירושלים. בבוקר אני לוקחת אותו לשחק בגן החיות עם שאר חברי להקת הקנגורואים. הוא ממש נקשר אליי ומתנהג כאילו אני אמא שלו. אני מגדלת בביתי ארבעה חתולים וחולדה. בהתחלה החתולים פחדו ממאווי, וכשהוא התחיל לקפוץ בבית הם ברחו לכל פינה. עכשיו הם התרגלו אליו ולא בורחים. את החולדה עדיין לא יצא לו לפגוש".

מַלבי מכל הלב


תגידו, יצא לכם לטעום מלבי? את זה שמכין נועם ויגלמן מכוכב יאיר בטוח תאהבו. נועם בן ה-10 החליט למכור מלבי לשכנים שלו על מנת לגייס כסף לילדים עם מוגבלויות. ״הכנתי מלבי עם אחי הגדול והמשפחה שלי מאוד אהבה את זה והציעה שאמכור ביישוב. במשך חצי שנה מכרתי לשכנים, ששמעו על כך מפה לאוזן״.

אחיו של נועם, גיא בן ה-15, נמצא על הרצף האוטיסטי ברמת תפקוד בינונית, ונועם החליט לעזור לילדים כמותו: ״אספתי כמה מאות שקלים ותרמתי את הכסף לעמותת שלווה שמסייעת לילדים עם מוגבלויות. זכיתי שיש לי אח כזה. אני לומד ממנו המון, ומדהים לראות איך הוא מתפתח. כל תרומה כזאת יכולה לשפר את מצב הרוח של הילדים ולשנות להם את החיים״.

בעמותת שלווה התרגשו מאוד מהמחווה. "הבגרות של נועם מדהימה ומעוררת השראה. היכולת שלו לחבר בין עולם המוגבלויות לקהילה וליזמות ולקדם את ערכי השילוב והנתינה מדהימים", נמסר מהנהלת העמותה.

צעד חיובי

שיראל דבסטני בת ה- 17 מנתניה אוהבת נעליים והמצאות, וכשהיא שילבה בין שתי האהבות שלה נולד מיזם מהפכני שיכול לסייע לאנשים מבוגרים: Shoe to you: נעל מיוחדת שאפשר לנעול בלי להתכופף או לאחוז בה.

שיראל, חניכה בעמותת יוניסטרים, המכשירה בני נוער ליזמות עסקית, פיתחה עם חבריה למיזם נעליים המודפסות בתלת-ממד, שאנשים מבוגרים שסובלים מבעיות גב או ממחלת פרקינסון יכולים לנעול בקלות.

״יש לי אהבה גדולה לנעליים. יש לי 140 זוגות (!) ואת כולם אני נועלת", היא מספרת. "חשבתי על סבתא רבתא שלי, אביבה קרמר, בת 87, שסובלת מכאבי גב ומתקשה לנעול נעליים, והחלטתי להמציא למענה פתרון. פיתחנו רק אבטיפוס, והוא עשוי מחומרים יקרים מאוד, אבל אני מאמינה שיהיה אפשר לייצר נעליים כאלה בייצור המוני, כי יש להן פוטנציאל עצום. סבתא שלי מאוד אהבה אותן. המסר שלי הוא שצריך לנסות לחשוב באופן יצירתי ומחוץ לקופסה, כי אתם לא יודעים מה תצליחו להגשים״.

 

קטן עצום

קיסרית הקטלב נחשב היום לפרפר הגדול בישראל ואירופה. מוטת כנפיו מגיעה לעשרה סנטימטרים (אצל הנקבות). בחודש אוקטובר הוא צולם לראשונה בישראל על ידי אבנר רינות מהחברה להגנת הטבע.

 

גי'רף נולד

בחודש אוקטובר נולדה בגן החיות התנ"כי בירושלים גורה קטנה (יחסית) לאקיאה, נקבה בת 26 השייכת לדור המייסדים של גן החיות הזה. היריון בגילה מוגדר כהיריון בסיכון, אבל הגורה הצעירה נולדה בריאה במשקל 65 קילוגרמים וגובהה 1.80 מטרים. עדיין לא נבחר לה שם. גם שלומה של האמא טוב, תודה ששאלתם.

 

צילומים:

אדית בר, יוניסטרים ,אבנר רינות , אסתר דידי, ישי אוחיון, אביב ויגלמן

משחקים

קידס שלנו