בכל שנה ב-2 ביולי אנשים ברחבי העולם יוצאים לצפות בשמים בחיפוש אחר עצמים בלתי מזוהים (עב"מים) מעופפים. עב"ם הוא כל גוף הנצפה בשמים או בחלל שאינו מזוהה כעצם המוכר לבני האדם, שלא כמו מטוס, למשל.

 

ההתחלה

ביולי 1947 אירעה תקרית רוזוול, שהייתה המקרה הראשון בעת המודרנית של דיווח על צפייה בעב"ם: תושבי העיירה רוזוול בניו מקסיקו שבארצות הברית דיווחו כי עצם בלתי מזוהה נצפה והתרסק באזורם. לאחר מכן החלה חרושת שמועות שנמשכה שנים על גופות של חוצנים שחולצו מהעב"ם.

 

היה או לא היה?

במרוצת ההיסטוריה אנשים דיווחו שראו עב"מים, אבל לרוב התברר שמדובר בתופעות אסטרונומיות או מטאורולוגיות, המוכרות כיום למדע. היו גם מקרים שבהם העצמים לא זוהו, והדמיון האנושי העשיר הביא להולדת סיפורים על נחיתות של צלחות מעופפות ובהן חייזרים וגם לתיאוריות קונספירציה. השמועות לא בוססו מעולם, אבל הן היו מקור השראה לאינספור סרטים, סדרות טלוויזיה וסיפורים שעסקו בביקורי חייזרים בכדור הארץ. מי לא אוהב כאלה?

אפילו סוכנות החלל הישראלית מתייחסת באתר שלה ליום הזה, שבו מוצגים מקרים רבים של הטעיה מכוונת על ידי פרסום סרטונים ותמונות באינטרנט של זיופים באיכות חובבנית, אבל לפעמים גם טובה למדי.

 

סרטון מהחלל

מעניין לדעת שב-1972, לפני שעזבו את הירח כדי לחזור לכדור הארץ, קלטו חברי הצוות של משימת אפולו 16 בסרטון וידיאו עב"ם הנראה ממש כמו צלחת מעופפת בקרבת הירח. העצם נקלט במצלמה במקרה והופיע בסרטון במשך שניות אחדות בלבד. בשנים האחרונות בחנו את הסרטון מומחים שונים באמצעים דיגיטליים חדשים. הם הגיעו למסקנה כי העב"ם הוא ככל הנראה השתקפות של ציוד התאורה מהליכת החלל האחרונה שביצעו אנשי הצוות לפני החזרה לכדור הארץ.

 

 

 

 

משחקים

קידס שלנו