יום השירותים הבינלאומי

אומרים שלחדר הזה אפילו המלך נכנס לבדו. מדובר בחדר השירותים, כמובן. אבל אם נדמה לכם שמדובר בפתרון נגיש לכל בני האדם עבור צורך בסיסי ביותר – אתם טועים מאוד. בשנת 2016 ל-2.5 מילארדי בני אדם במקומות מבודדים שונים בעולם, כמו אפריקה, הודו או סין, לא הייתה גישה לשירותים פרטיים והיגייניים. וכולנו יודעים עד כמה מסוכנים חיידקים לבריאות שלנו. בעולם אפילו יש מוזיאונים המוקדשים להתפתחות ההמצאה החשובה הזאת.

עד 2013 איש כנראה לא חשב שמדובר בבעיה מהותית לבריאות האדם, אולי כי בעולם המערבי זאת בעיה קטנה מאוד. ולכן רק באותה שנה הכריז ארגון האו"ם כי 19 בנובמבר הוא יום השירותים הבינלאומי, במטרה לקדם תנאי היגיינה ותברואה בעולם.

את ההצעה הגיש נציג סינגפור באו"ם, מארק נאו, שאמר כי לא אכפת לו אם היא תעורר צחוק. אספקת בתי שימוש למילארדי האנשים שאין להם גישה לאסלות, אמר, עשויה להציל את חייהם של יותר מ-200,000 ילדים מדי שנה!

המילארדר והנדבן ביל גייטס לא צחק בכלל מהרעיון. הוא השקיע את זמנו הפנוי ויותר מ-200 מיליוני דולרים של הקרן שלו ושל אשתו באותה תקופה, לינדה, במימון מחקר בנושא תברואה ובריאות הציבור. דרישות הקרן מהחוקרים היו להמציא שירותים יעילים, זולים, שלא דורשים חיבור לתשתיות מים, ביוב או חשמל, ושיכולים להיות רווחיים לעסקים מקומיים שיספקו אותם.

ואכן, לפני כשלוש שנים הציג גייטס בסין 20 דגמי שירותים ומתקני עיבוד חדשניים שכאלה. אחד מהם הוא פיתוח של אוניברסיטת קולורדו בארצות הברית, המפריד בין שתן לצואה, ובעזרת אנרגיה סולארית מטפל בכל אחד מהם בנפרד. השתן מחוטא באמצעות חימום ויכול לשמש דשן עתיר חנקן, והצואה עוברת תהליך זיקוק יבש ונהפכת לפחם. הפחם נדחס ללבני בעירה קטנות שיכולות לשמש דלק לכירות בישול וחימום.

מיזם אחר הוא מתקן המפריד בין המים שבשפכים לבוצה בעזרת אידוי. הבוצה המיובשת נשרפת ומשמשת להפקת חשמל שמפעיל את המכונה כולה, ועודפי החשמל שהמתקן מייצר עוברים לשימוש לקהילה. אדי המים שהופרדו עוברים דרך מערכת סינון, שמספקת בסופו של דבר מי שתייה נקיים. מספיק נקיים אפילו בשביל ביל גייטס, שהצטלם שותה אותם. ההצעה הייתה שמי שיתקין את המתקן יקבל תשלום עבור איסוף השפכים ועבור התוצרים – מים וחשמל, וכך יוכל ליצור עסק רווחי. ובעצם כך כולם מרוויחים – היזם והאנשים, שזוכים לחיות חיים נקיים מזיהומים וחיידקים. פתאום יום השירותים כבר לא נשמע מצחיק כל כך, נכון?

 

 

 

משחקים

קידס שלנו