כתבה וצילמה: דפנה בן נון, צלמת חיות בר

 

זמן רב רציתי לצלם פנדה ענקית.
הבעיה היא שהפנדה הענקית כמעט נכחדה בטבע. אפשר למצוא אותה רק בסין. המקומות היחידים שבהם יכולתי להתקרב כדי ללמוד על הפנדה ולצלם אותה היה מרכזי רבייה ייחודיים שנמצאים במחוז סצ'ואן שם. בטבע הפנדות בסכנת הכחדה, אבל הסינים הצליחו לשמר את הגזע במרכזי הרבייה, ועל כן הפנדה כבר לא נחשבת חיה בסכנת הכחדה חמורה.
נסעתי לשם כמה פעמים, ובאחת מהן התנדבתי באחד המרכזים כדי ללמוד ממקור ראשון כיצד מטפלים בפנדות ומי היא בעצם החיה החמודה והמסקרנת הזאת.
למדתי שפנדה היא חיה מאוד טריטוריאלית ושהיא זקוקה למרחבים גדולים. היא תוקפנית ומסוגלת בקלות לפגוע בבני אדם וגם בבנות מינה.
למדתי שכל הפנדות בעולם שייכות לסין, ואם גן חיות בעולם מעוניין בפנדה הוא שוכר אותה מסין תמורת מיליון דולרים. אם נולד גור בגן חיות מחוץ לסין, אוטומטית גם הוא שייך לסין.
גור פנדה נולד קטן, קירח וחסר אונים במשקל של 100 גרמים. האמא צריכה להחזיק אותו בחיקה במשך שלושה חודשים עד שיתחיל להיות עצמאי.
יותר מחצי מההמלטות של פנדות ענקיות הן של תאומים. בטבע האמא בוחרת את החזק יותר והשני לא שורד. במרכזי הרבייה מצליחים לגדל את שני הגורים, וכך בעצם הצליחו להציל את הגזע מפני הכחדה.

את הגורים בני השנה שבצילום הצלחתי לצלם מקרוב כי כל עוד הייתי בקרבתם הם אחזו במזון, כדי שלא ינסו לטפס עליי. הצפורניים שלהם חדות מאוד.

 

משחקים

קידס שלנו