אנחנו פוגשים בהם כמעט בכל תחום בחיינו: הם יכולים להיות צעצועים מגניבים או מְכוֹנוֹת מְשֻׁכְלָלוֹת שמבצעות פעולות מדויקות ומֻרְכָּבוֹתמהם הרובוטים? מהיכן הם הגיעו אלינו? ומעניין לא פחות – מה צוֹפֵן לנו העתיד? הצטרפו למסע מלא בהפתעות 

כתבה: מאיה בניטה, אייר: מורן ברק

דמיינו מכונה שמסוגלת לבצע פעולות ממש כמו בֶּן אֱנוֹשׁ – לשחק, ללמוד, לצייר ואפילו לרקוד. זה אולי נשמע כמו חלום רחוק או סרט מדע בדיוני, אבל זה מְצִיאוּתִי לחלוטין! למכונה הזאת קוראים רובוט, וכבר היום ישנם רובוטים שמתנהגים כמעט כמונו ואף עוזרים מאוד לבני האדם 
אז מהו רובוטמה היה הרובוט הראשוןהאם רובוטים ישתלטו יום אחד על העולם? ומה בכלל צופן העתיד בתחום? הצטרפו אלינו למסע בעקבות הרובוטים.

מהו רובוט?   
רובוט הוא מכונה אוטומטית שנשלטת באמצעות מחשב. קיימים רובוטים בִּגְדָלִים שונים ובעלי מראה שונה, וכל רובוט מסוגל לבצע פעולות שונות וּבְרָמַת מֻרְכָּבוּת שונה  ישנם רובוטים שיכולים לבצע פעולה פשוטה בלבד, כמו למשל הרמה של ארגז, ולעומתם יש רובוטים מתקדמים, שמסוגלים אפילו לתקשר איתנו, בני האדם 
 

מה מקור המילה רובוט? 
מי שהמציא את המילה רובוט הוא הסופר הַצֶּ'כִי קארל צ'ופק. המילה הזאת הופיעה לראשונה במחזה שלו  R.U.R, והיא לקוחה מהמילה "רובוטה", שמשמעותה בשפה הצ'כית "עַבְדוּת" או "עבודת פרך". לעתים משתמשים במילה "רובוט" כְּכִינּוּי גְּנַאי לאנשים שמתנהגים באדישות וללא הפגנת רגשות 

 
מה היה הרובוט הראשון?  
מִשַּׁחַר הָאֱנוֹשׁוּת חלמו בני האדם להמציא רובוטים שיתנהגו וְיֵרָאוּ ממש כְּמוֹהֶם, אבל הרובוט הקדום ביותר הומצא רק במאה ה15 על ידי גדול הממציאים, לֶאוֹנָרדוֹ דָה וינצ'י. דה וינצ'י המציא רובוט בדמות אביר, שניתן לגרום לו להזיז את הראש, לקום ולהתיישב באמצעות חוטים. בשנת 1737 המציא הצרפתי ז'אק דֶּה ווקאנסון מעין צעצוע בדמות של רועה עם חליל, שהיה מסוגל לנגן 12 מנגינות שונות. 150 שנים לאחר מכן, בשנת 1898, נִיקוֹלָה טֶסְלָה (שעל שמו נקראת חברת המכוניות החשמליות) הציג לראווה את הרובוט הראשון שנשלט על ידי גלי רדיו. זו הייתה ספינה זעירה שאותה השיט טסלה בתערוכה שנערכה בניו יורק, ארצות הברית. בשנת 1949 נראתה התקדמות משמעותית בתחום הרובוטים כשהמדען האמריקני וויליאם גריי וולטר המציא רובוטים שנראו כמו צבים, אשר היו מסוגלים לגשת למקור אור ולאתר אותו בעצמם כשהסוללות שלהם עמדו להתרוקן. מאז הרובוטים רק הלכו והשתכללו.  

 
הרובוטים הראשונים בתעשייה   
הרובוט הראשון שהופעל באופן דיגיטלי וניתן לתכנות הומצא על ידי ג'ורג' דבול בשנת 1954. תפקידו היה להרים פיסות מתכת חמות ממכונת יציקה ולערום אותן למגדל. רובוט זה סימן את תחילתה של תעשיית הרובוטים הַמּוֹדֶרְנִיתמאז ועד היום תעשיות רבות משלבות רובוטים בקו הייצור שלהן. אלה מבצעים פעולות של הַרְכָּבָה, אריזה והובלה, והם מחליפים את העבודה הידנית של בני האדם. לרובוטים יש יתרונות רבים: הם מהירים יותר מבני האדם, וכך חוסכים זמן עבודה; הם יכולים לעבוד 24 שעות ביממה ולא זקוקים להפסקת צהריים כמונו; והם נחשבים אמינים יותר ויכולים למנוע טעויות אֱנוֹשׁ; וביכולתם למנוע תאונות או פגיעות בנפש ולבצע פעולות מסוכנות, כמו למשל להגיע למקומות שאינם בטוחים לבני אדם או לבצע פעולות בשדה הקרב. 
 

הרובוטים בספרות  
כבר ביוון העתיקה הוצג הרעיון של יצור דמוי אנוש שהומצא על ידי בני אדם. אחד מהסיפורים הידועים שמתארים יצור שכזה הוא "הַגֹּלֶם מִפְּרָאג" שנכתב במאה ה16. גם בספר המפורסם "פרנקנשטייןמאת מרי שלי, שפורסם בשנת 1818, מסופר על מדען שממציא יצור. בתחילת הסיפור אותו יצור מתנהג בטוב לב ומציל ילדה מטביעה, אבל בהמשך אנשים פוחדים ממנו ומכנים אותו "מפלצת", והוא מצדו מחליט לנקום בהם. רובוטים מופיעים בספרי מַדָּע בִּדְיוֹנִי רבים, כמו בספר "אני, רובוט" של הסופר אייזק אסימוב, המתאר את הפחד של האדם מהמכונה שתקום על יוצרה ותפגע בו. לעומת זאת בספר "מַדְרִיךְ הַטְּרֶמְפִּיסְט לַגָּלַקְסְיָה" מאת דאגלס אדמס הרובוט הוא ידיד טוב של האדם שכיף להיות איתו 
 


הרובוטים המודרניים  
כיום ניתן למצוא רובוטים במגוון רחב של תחומים ותעשיות – בתעשיית החלל משתמשים ברובוטים בין היתר כדי לחקור את כוכב מאדים; בתחום הרפואה ישנם רובוטים העוזרים לבצע ניתוחים מורכבים ולסייע בְּשִׁקּוּם של אנשים פצועים; במשטרה ובצבא הרובוטים משמשים לסילוק פצצות ופיצוץ של מטענים חשודים; קיימים רובוטים התורמים לאיכות הסביבה באמצעות ניקוי של פסולת רעילה; ישנן מערכות רוֹבּוֹטִיּוֹת מְבֻסָּסוֹת בִּינָה מְלָאכוּתִית האוספות נתונים על אנשים, כמו דופק וטמפרטורת הגוף; יש רובוטים העוזרים בעבודות הבית – שואבים אבק, מכסחים את הדשא ומנקים את הבריכה; וקיימים רובוטים שהם צעצועים, כמו כלב רובוטי.  

 
מהו אַנְדְּרוֹאִיד? 
מרבית הרובוטים בעולם לא ממש מזכירים במראה או בהתנהגות שלהם בני אדם, אבל ישנם גם רובוטים דמויי אדם. רובוטים אלה מכונים אנדרואידים או דְּרוּאִידִים, ויש להם בינה מלאכותית, כלומר הם מְתֻכְנָתִים לפעול באופן עצמאי, לדבר, לחשוב ולהתנהג ממש כמו בני אדם. מטורף! 
 

הכירו את הרובוט האנושי 
אחד מהאנדרואידים המפורסמים ביותר בעולם הוא נאו (Nao), שיוצר על ידי החברה הצרפתית Aldebaran Robotics. נאו מסוגל לתקשר עם בני אדם ולזהות רגשות באמצעות קריאה של שפת גוף והבעות פנים; הוא מסוגל לזכור בני אדם מסוימים ולזהות את תווי הפנים שלהם; הוא יכול להרגיש שמחה, גאווה, פחד, עצב וכעס ולהביע את מצב הרוח שלו דרך מחוות גופניות. גובהו 58 סנטימטרים (כשל תינוק), הוא מדדה על שתי רגליים שמצוידות בחיישנים, ואם הוא נופל הוא מסוגל לקום בעצמו. מתחשק לנו רובוט שכזה! 

 
האם רובוטים ישתלטו יום אחד על העולם? 
הרובוטים הומצאו כדי לעזור לנו, אך יש חשש שיבוא יום והם יחליפו את בני האדם בכל מקומות העבודה, יגרמו לאנשים להיות מובטלים וישתלטו על העולם. החשש הזה בא לידי ביטוי גם בספרי מדע בדיוני רבים, שהביעו את הפחד מפני הרובוטים. נכון להיום מרבית המדענים טוענים שרחוק מאוד היום שבו הרובוטים ישתלטו על העולם. הסיבה לכך היא שהרובוטים עדיין לא מספיק משוכללים ומתקדמים כמו בני האדם, ואין להם את הַתְּבוּנָה הָאֱנוֹשִׁית שֶׁתְּאַפְשֵׁר להם לשלוט עלינו. יופי, עכשיו אנחנו רגועים.  

 
מה צופן העתיד בתעשיית הרובוטים?  
תעשיית הרובוטים צפויה לגדול ולהתפתח מאוד בשנים הקרובות. עם הזמן הרובוטים צפויים להיות חכמים יותר ולבצע משימות מורכבות הרבה יותר. הרובוטים יהיו מסוגלים ללמוד בעצמם פעולות שונות, תהיה לכם ראייה בתלתממד, ובזכות הבינה המלאכותית שרק תלך ותשתכלל, הם יוכלו לדבר ממש כמו בני האדם. לא יודעים מה איתכם, אבל אנחנו מחכים בקוצר רוח להתפתחות הצפויה בתעשיית הרובוטים.  

 

משחקים

קידס שלנו