אחד מכל עשרה ילדים בישראל הוא תאום (וּבְקֶרֶב ילדי צוות קידס+ זה אפילו נדיר לא להיות תאום)איך נוצרים תאומים בכלל ואילו סוגי תאומים יש? אתם מוזמנים להסתדר בזוגות ולהצטרף אלינו להרפתקה נוספת  

 

כתבה: מאיה בניטה 

לרבים מאיתנו יש אחים – אח קטן שמצחיק אותנו (ולפעמים אולי גם קצת מציק) או אח גדול שמגן עלינו ושאפשר לסמוך עליו. אבל נסו לדמיין מה קורה כשהאח או האחות שלכם נולדים איתכם בדיוק באותו היום ומה הייתם מרגישים אם הייתם נראים זֵהִים לחלוטין ואנשים היו מתבלבלים ביניכם. הכירו את התופעה המרתקת הזו שנקראת תאומים.  

תאומים הם אחים שתקופות ההיריון שלהם חפפו זו לזו. כלומר, שני האחים התפתחו בבטן של אמא בוזמנית, ולרוב נולדו בְּהֶפְרֵשׁ של כמה שניות או דקות זה מזה. אבל האם כל התאומים זהים? איך נוצרים תאומים? ומהו הַקֶּשֶׁר המיוחד שיש ביניהםשבו ליד האחים שלכם (בין שהם תאומים, בין אחים "רגילים") וקראו יחד את הכתבה הבאה. 

מהם תאומים זהים?
תאומים זהים הם תאומים שֶׁמִּשְׁתַּיְּכִים לאותו מין  שניהם בנים או שתיהן בנות. הם דומים מאוד זה לזה מבחינה חיצונית כיוון שהם חולקים את אותו מִטְעָן גֶּנֶטִי (המידע הַתּוֹרַשְׁתִּי שקובע איזה צבע שיער או עיניים יהיו לנו), ולפעמים הם נראים כמעט כמו כְּפִילִיםבדרך כלל כדי שאישה תיכנס להיריון, משתחררת מֵהַשְׁחָלוֹת שבתוך הגוף שלה ביצית הַמֻּפְרֵית על ידי מפגש עם הזרע של הגבר. אז נוצרת מַסַּת תָּאִיםוממנה מתפתח הָעֻבָּר. לאחר תשעה חודשי היריון עתיד להיוולד תינוק אחד. גם במקרה של תאומים זהים יש מפגש של ביצית אחת שֶׁמֻּפְרֵית על ידי זֶּרַע אחד, אבל אז מתרחשת תופעה מופלאה, והביצית המופרית מתפצלת ונחלקת לשניים. כך במקום מסת תאים אחת – נוצרים שני גושי תאים, והם מתפתחים לשני עוברים זהים. 

מהם תאומי אחווה?
תְּאוֹמֵי אַחֲוָה הם תאומים שאינם זהים. מדובר באחים שנמצאים יחד בבטן של אמא ונולדים באותה לידה, אבל הם לא תמיד דומים זה לזה. הם יכולים להיות בני אותו מין (שני בנים או שתי בנות) אך לא להיראות זהים, או להשתייך לשני מינים (בן ובת). תאומי אחווה, בניגוד לתאומים זהים, נוצרים משתי ביציות שֶׁהוּפְרוּ על ידי שני זרעים. מכל זוג של ביצית וזרע מתפתח בבטן עֻבָּרִ בפני עצמו, ולכל אחד מהעוברים יש שִׁלְיָה נפרדת (שִׁלְיָה היא האיבר שאחראי להעברת המזון והחמצן מֵהָאֵם לָעֻבָּרוהוא נמצא בתוך שַׂק הֵרָיוֹן נפרד משלו (לעומת תאומים זהים, אשר גדלים יחד בתוך שק היריון אחד משותף)תאומי אחווה נראים כמו אחים רגילים, ואנשים לא צפויים להתבלבל ביניהם בדרך כלל.  

מהם תאומים סיאמיים?
תאומים סִיאָמִיִּים הם תאומים שנולדו מחוברים זה לזה בְּחֶלְקֵי גּוּף שונים. הם עשויים להיוולד כשהם מחוברים האחד לראשו של האחרמחוברים במותן, בגב ועוד. חלק מהתאומים הסיאמיים נולדים כשהם חולקים את אותם איברים פנימיים בגוף, כמו הלב או מערכת העיכול. איך זה קורה? כאשר הביצית המופרית בגופה של האישה מתחילה להתחלק כדי ליצור תאומיםאבל מסיבות מסוימות אינה מצליחה להתחלק בִּשְׁלֵמוּתָהּהתאומים נותרים מחוברים זה לזה. תאומים סיאמיים צריכים להתמודד עם אתגרים לא פשוטים – והם נאלצים להישאר צמודים זה לזה כל הזמןאפילו כשהם רָבִים. אם אחד מהם רוצה לשחק והשני רוצה להכין שיעורי בית, הם חייבים לְהִתְפַּשֵּׁרכיום מתבצעים ברחבי העולם ניתוחים להפרדת תאומים סיאמיים. אלו הם ניתוחים מורכבים, וממש לאחרונה בוצע ניתוח כזה בישראל בבית החולים סורוקה בבאר שבע (אפילו שוחחנו עם המנתח שביצע את הניתוח! ראו בעמוד 20). במסגרת הניתוח הופרדו תאומות סיאמיות שהיו מחוברות בראשן. 

הקשר המיוחד בין תאומים
ידוע שבין תאומים יש קשר רִגְשִׁי מיוחד מאוד, השונה מקשר שמתקיים בין אחים רגילים. מחקר ישראלי שפורסם בשנת 2021 בכתב העת Journal of Social and Personal Relationships, מצא שבין תאומים יש קִרְבָה גדולה מאוד. כשאחד מהם עצוב, גם השני עצוב, במיוחד אם הם נמצאים רחוק זה מזהמחקרים מצאו שתאומים מְתַקְשְׁרִים האחד עם האחר כבר בהיותם ברחם אמם. הם מושיטים יד ונוגעים זה בזה! מלבד זאת יש עדויות רבות על קשר טלפתי שמתקיים בין תאומים. כלומרכשאחד מהם חושב על משהו, השני מסוגל לקרוא את המחשבות שלו. מטורף!

מה זה שיבוט?
לכולנו יש דִּ-אֶ-אֵישהוא המידע הַתּוֹרַשְׁתִּי הקובע את המראה שלנו. כאשר מבצעים שִׁבּוּט, לוקחים את ה-די-אן-אי ומשכפלים אותו כדי ליצור אדם, צמח או בעל חיים זהה. עד היום לא שיבטו בני אדם, משום שעלולות להיות לכך הַשְׁלָכוֹת מוּסָרִיּוֹת בְּעָיָתִיּוֹתהחיה המפורסמת ביותר ששובטה הייתה הַכִּבְשָׂה דּוֹלִיועליה תוכלו לקרוא בהרחבה במדור "בקטע חייתי" (בעמוד 24). 

מה הסיכוי ללידת תאומים?
לידה של תאומים היא נדירה יחסית: אחת מ-40 לידות בעולם היא לידת תאומים, ואחד מתוך עשרה ילדים בישראל הוא תאום. שליש מכל הלידות של התאומים הן לידות של תאומים זהים. הַשְּׁכִיחוּת ללידת תאומים סיאמיים היא נמוכה מאוד, ונעה בין 1 ל=50,000 עד 100,000 היריונות

מהן ערים תאומות?
אולי יצא לכם להיתקל במושג "ערים תאומות". מה זה אומר?  אלה הן ערים שנמצאות במרחק פיזי גדול זו מזו, אבל יש להן מְאַפְיְנִים דֶּמוֹגְרָפִיִּים דומיםלמשלמבנה הָאֻכְלוּסִיָּה שלהן דומה (לדוגמה, יש בשתי הערים הרבה מאוד ילדים) או שהתרבות של עיר אחת דומה לתרבות בעיר השנייה. כך לדוגמה, העיר בְּנֵי בְּרַק שנמצאת בישראל, היא העיר התאומה של ניו ג'רזי שממוקמת בארצות הברית. בני ברק מזכירה מאוד את נְיוּ גֶ'רְזִי מבחינת האופי שלה. בשתיהן תמצאו בתי כנסת רבים ובשתיהן התושבים מנהלים אורח חיים דתי. חיפה עומדת היום בראש רשימת הערים בישראל עם כמות הערים התאומות הגדולה ביותר: 22!.

מה היא נפש תאומה?
נפש תאומה הוא מונח שמתייחס לכך שבין שני אנשים יש קשר מיוחד מאוד. הם מרגישים מחוברים וקרובים זה לזה, יש להם תחביבים דומים והם נהנים מאוד ביחד. לתאומים רבים יש קשר כזה, אבל גם חברים טובים ואפילו ההורים שלנו יכולים להרגיש כאילו הם "נפשות תאומות". 

 

יש לכם מזל תאומים?

מזל תאומים הוא אחד מ-12 המזלות בגלגל המזלות, המדמה את כוכבי השמים. בני מזל תאומים הם אנשים שנולדו בין 21 במאי ל-21 ביוני. לפי תורת האסטרולוגיה הם אנשים חכמים, אוהבי הרפתקאות, פטפטנים, מסוגלים לעשות כמה דברים בו-זמנית, ויש להם יכולת שכנוע טובה. 

באילו מדינה בעולם יש הכי הרבה תאומים?
המדינה שבה חיים הכי הרבה תאומים היא בֶּנִיןשנמצאת במרכז אפריקה. שם הסיכוי ללדת תאומים עומד על כ-28 לכל אלף לידות. לעומת זאת, במדינות של אמריקה הלטינית ובמדינות אסיה יש פחות תאומים משאר המדינות בעולם.  

משחקים

קידס שלנו