חג הפורים הוא הזדמנות נפלאה לבדוק מהיכן הגיע אלינו הצחוק. אתם מוזמנים להצטרף אלינו למסע מצחיק וְהוּמוֹרִיסְטִי מסביב לעולם 

 כתבה: מאיה בניטה, אייר: מורן ברק 

״יום ללא צחוק הוא יום מבוזבז״אמר הַפַּנְטוֹמִימַאי והשחקן הַקּוֹמִי מהגדולים בכל הזמנים, צ׳רלי צָ׳פְּלִין, ואנחנו לגמרי מסכימים איתו. נסו לדמיין עולם ללא הומור שיגרום לכם להתגלגל מצחוק. נכון שזה נראה כמו מקום אַפְרוּרִי ועצוב? אז אם גם אתם אוהבים לחייך מאוזן לאוזןקראו כמה עובדות שאולי לא ידעתם על הומור וצחוק:  

איך נוצר צחוק? 

האם ידעתם שבני האדם ידעו לצחוק עוד לפני שהתחילו לדבר? כן, כן. לפני מיליוני שנים בני האדם תִּקְשְׁרוּ ביניהם בין השאר באמצעות צחוק ולא במילים. הצחוק הוא תגובה פִיזְיוֹלוֹגִית של הגוף, שמתעוררת בעקבות רגשות מסוימים או תחושותלרוב הוא נובע מהומור ומשמחה, אבל יש פעמים שאנחנו צוחקים דווקא בגלל מבוכה או לחץ. בזמן שאנחנו צוחקים, שרירים שונים בגופנו מתכווצים (בעיקר הַסַּרְעֶפֶת ושרירי הפנים), ואז אוויר משתחרר מהריאות, ומהפה שלנו בוקעים קולות צחוק. אם תצחקו חזק במיוחד, אתם עשויים להסמיק ועיניכם אולי אף יתחילו לִדְמֹעַ  או במילים אחרות: אתם תבכו מצחוק. 

צחוק טוב לבריאות
לצחוק זה כיף גדול, זה ברור, אבל האם ידעתם שהצחוק גם עוזר לחזק את הגוףוזה כבר עניין רציני לגמרי: מדענים גילו שהצחוק משפיע לטובה על המון מַעֲרָכוֹת וְאֵיבָרִים בגופנו – מערכת הלב וכלי הדם, המערכת החיסונית, המערכת הַהוֹרְמוֹנָלִית, השרירים וְהַשֶּׁלֶד, הנשימה ומערכת העצבים המרכזית. כשאנו צוחקיםהגוף משחרר חומרים כימיים הנקראים אֶנְדוֹרְפִינִיםאשר הוּכַח שהם מְשַׁפְּרִים את מצב הרוח ומסייעים בְּשִׁכּוּךְ כאבים. אז הנה הַמִּרְשָׁם מהרופא: תצחקו כמה שאפשר! 

המקצוע: להצחיק חולים
אנחנו מכירים ליצנים שמופיעים במסיבות ימי הולדת, אבל האם שמעתם פעם על ליצנים שמופיעים בבתי חולים? עכשיו, כשאנחנו יודעים שהצחוק טוב לבריאות, זה נשמע לגמרי הגיוני שיש ליצנים שהתפקיד שלהם הוא לעזור לילדים חולים באמצעות הומור. הם נקראים "ליצנים רפואיים"מי שהמציא את הליצנות הרפואית היה הרופא (והליצן הרפואי הראשוןפָּאטְץ׳ אָדָמְס. בשנת 1972 הוא הקים בארצות הברית מוסד לטיפול בחולים בשיטת הליצנות הרפואית, מתוך אמונה שההומור מסייע לחולים. בעזרת הומור, צחוקים, ניפוח בלונים וביצוע קסמים הליצנים הרפואיים מצליחים כיום לשפר את מצבם הבריאותי של ילדים ברחבי העולם. מובן שזה גם ממש עוזר לילדים להתמודד עם הבדידות, הפחד והדאגה שהם עלולים להרגיש בזמן האשפוז בבית החולים.  

יום הצחוק העולמי
הייתם מאמינים שיש יום שלם אשר כולו מוקדש לצחוק? מאז שנת 1998 נחגג יום הצחוק מדי שנה ביום ראשון הראשון של חודש מאי. מי שיזם את יום הצחוק הוא דוקטור מאדאן קאטאריה ההודי. בשנת 1995 הוא ייסד תנועה שנקראת ״יוגה צחוק״  אשר מְיַשֶּׂמֶת שיטה שכוללת נשימות, מתיחות מתחום היוגה ותרגילי צחוק, ומטרתה לרפא את הגוף והנפש. מאדאן גילה שגופנו לא מסוגל להבחין בין צחוק אמיתי לצחוק מזויף, וְהִסִּיק שגם אם נצחק צחוק מאולץ (כלומר נכריח את עצמנו לצחוק) – בכל זאת נרגיש טוב יותר. הוא גם הבין כי קבוצה גדולה של אנשים יכולה להקל עלינו לצחוק בלי להתביישוה״יוגה צחוק״ כבשה את העולם. כיום יום הצחוק, שנחגג לראשונה בהודו, מצוין מדי שנה בכל רחבי העולם, וגם אצלנו, בישראלנכון גם אתם כבר מחכים לחגוג את היום הזה? 

נעים להכיר: קומדיה
ודאי שמעתם את המושג ״קוֹמֶדְיָה״, אבל מהי המשמעות של המילה הזאת? קומדיה מוגדרת כיצירה דרמטית שעוסקת במצבים משעשעיםלרוב נעשה בה שימוש בדמויות שהן קצת טיפשיות, מעוררות גיחוך, שנוטות לבצע טעויות מצחיקות. הקומדיה הגיעה אלינו מִיָּוָן הַקְּלָסִית בסביבות המאה החמישית לפני הספירה. כדאי גם לדעת כי הסרטים הראשונים שנוצרו בקולנוע היו בעיקר סרטים קומייםהם שָׁאֲבוּ הַשְׁרָאָה מהצגות תיאטרון, ליצנים ומופעי אַקְרוֹבָּטִיקָה. בראשית הקולנוע הסרטים היו ללא קול (מה שנקרא ״סרט אִלֵּם״), ועל כן הם הציגו בעיקר הומור שנקרא ״סְלֶפְּסְטִיק״, המתבסס על תנועות גופניות מהירות ומבולבלות בצורה משעשעת, למשל החלקה על בננה ונפילה על הרצפה. אמן סרטי הסלפסטיק היה צ׳רלי צ׳פלין שכבר הזכרנו. הוא גילם בדרך כלל דמות של נווד עני וטוב לב, שמנסה להיות מנומס וג׳נטלמן.  

אני ואתה נצחיק את העולם 
כבר בתקופת יוון העתיקה הבינו שהדרך הטובה ביותר לנסות לשנות את העולם היא באמצעות הומור. ללעוג או להציג ביקורת על השלטון או על מפלגה פוליטית, לצאת נגד הִתְנַהֲגֻיּוֹת חֶבְרָתִיּוֹת או אמונות מסוימות זה תמיד קל יותר כשמצליחים להעלות חיוך על פני המאזינים (או הצופים), ואפילו יש לזה שם: סאטירההסאטירה יכולה להיות ישירה מאוד, מוגזמת ומשעשעת, אבל גם נרמזת וְסַרְקַסְטִית (לועגת בסתר). היא יכולה להשתמש בשיטות תֵּאַטְרָלִיּוּת כמו פרודיה והגזמה והקצנה של דברים אמיתיים. "זהו זה", למשל, היא תוכנית טלוויזיה סאטירית. 

הומור רציני לגמרי
אחת הדרכים להתמודד עם פחדים או כל מיני דברים רעים שקורים לנו, היא באמצעות הומור שחור (או: קומדיה שחורה)הוּמוֹר שחור הוא סוג של קומדיה שעוסק בנושאים רציניים כמו מלחמה, עוני ומחלות. אחד מסרטי הקומדיה השחורה הראשונים שזכו להצלחה היה ״דוקטור סטריינג'לאב״ של הבמאי סְטֶנְלִי קוּבְּרִיק משנת 1964, העוסק בצורה משעשעת וקומית במלחמת עולם. מטרת ההומור השחור היא להתמודד עם דברים לא פשוטים באמצעות התבדחות עליהם 

הבדיחה המצחיקה ביותר בעולם
ישנן מיליוני בדיחות בעולם, חלק מהן מצחיקות מאוד ואחרות פחות, אבל מהי הבדיחה הכי מצחיקה שיש? בשנת 2002 חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה של אוּנִיבֶרְסִיטַת הרטפורדשייר בְּאַנְגְּלִיָּה ביקשו מאנשים מכל העולם לכתוב את הבדיחות הכי מוצלחות שלהם או בדיחות טובות שהם מכירים. במקביל הם ביקשו מאנשים אחרים לדרג את אותן בדיחות ולקבוע איזו היא המצחיקה מכולן. בסופו של המחקר נמצאה הבדיחה המצחיקה ביותר, והנה היא לפניכם:  

 

שרלוק הולמס ועוזרו הנאמן, דוקטור ווטסון, יצאו לקמפינג בטבע. 

הם קבעו את האוהל שלהם מתחת לכיפת השמים, ובלילה נכנסו לתוכו והלכו לישון. 

כעבור שעות אחדות התעורר שרלוק הולמס, העיר בדחיפת מרפק את ווטסון ואמר לו: "ווטסון ידידי, הבט לשמים ואמור לי: מה אתה רואה?"  

ווטסון השיב: "מיליוני כוכבים" 

שרלוק: "ומה זה אומר לך?" 

ווטסון חשב לרגע, ובניסיון להרשים את שרלוק ענה: "אני רואה מיליוני כוכבים בשמים, חלק מהם כוכבי לכת, וייתכן מאוד שיש כוכבים דוגמת כדור הארץ, ואם יש כוכבים כמו כדור הארץ – בטח גם שם יש חיים". 

שרלוק המתין כמה שניות ואז אמר: "ווטסון, יא אידיוט! זה אומר שגנבו לנו את האוהל!". 

 

אז מה דעתכם? האם זו באמת הבדיחה הכי מצחיקה ששמעתם?  

מגפה של צחוק 
אם חשבתם שיש רק מגפות כמו מגפת הקורונה, קבלו סיפור מטורף, אמיתי ומצחיק במיוחד: ב30 בינואר 1962 פרצה בטגנייקה (מקום במדינה שהיום נקראת טַנְזַנְיָהמגפת צחוק: שלוש תלמידות בבית הספר הַמִּיסְיוֹנֶרִי במדינה התחילו לצחוק ללא הפסקה והדביקו בצחוק המתגלגל את כל תלמידות בית הספר – עד כדי כך שלא היה אפשר להמשיך לקיים את השיעור. בית הספר נסגר והתלמידות נשלחו הביתה. התלמידות חזרו לכפר שבו גרו, ושם הדביקו בצחוקן את תושבי הכפר. לא פחות מ217 אנשים נדבקו בצחוק חסר מעצורים. בהמשך גם תלמידים מבתי ספר בסביבה נדבקו בצחוק, ו-14 בתי ספר נסגרו כי לא הצליחו לקיים שגרת לימודים תקינה. רק לאחר 18 חודשים(!) שכך הצחוק ובתי הספר נפתחו מחדש. יותר מאלף אנשים נדבקו במגפת הצחוק הבלתי מוסברת הזאת.  

איך תמציאו בדיחה טובה?
אם אתם רוצים להרשים את חבריכם עם בדיחה מצחיקה ומקורית, קבלו כמה טיפים מאיתנו: נסו לחקות אנשים (כולל טון הדיבור והבעות הפנים שלהם), השתמשו במשחקי מילים (מילים בעלות משמעות כפולה), כמו למשל: ״שלומית בונה סוכה או שלומית בון עסוקה?״, תארו מצב אַבְּסוּרְדִּי, כמו למשל: ״אתמול ירד גשם חזק כל כך עד שאנשים שטו בסירות״, ולבסוף חשבו על פָּאנְץ׳  כלומר על שורת הַמַּחַץ שגורמת לנו לצחוק. הפאנץ׳ צריך להגיע בסוף סיפור שלא נשמע בהכרח מצחיק, כמו למשל משהו שקרה לכם. לדוגמה: ״בזמן שיעור תנ״ך המורה שאלה את התלמידים היכן נולד משה רבנו״. ואז מגיע הפאנץ׳: "אני הצבעתי ועניתי: בעמוד 47!״.  

 

משחקים

קידס שלנו