כתבה: ד"ר נעמה חלקון, מכון דודיסון

אם אתם מסתכלים על כוכבים בשמים ומסתקרנים לדעת מה בדיוק אתם רואים שם, אולי יום אחד תוכלו ממש לעבוד בזה! האנשים שזו העבודה שלהם נקראים אסטרונומים, והם חוקרים את החלל ואת הכוכבים.

איך הם עושים את זה? הרי אי אפשר לגעת בכוכבים כדי לבדוק אותם. אסטרונומים הם מדענים שיכולים לגלות פרטים על כוכב רק באמצעות התבוננות. כשהם רוצים לחקור כוכב מסוים, הם מסתכלים על האור שמגיע ממנו לכדור הארץ בעזרת טלסקופ, מכשיר שעוזר לראות דברים שנמצאים רחוק מאוד מאיתנו. אל הטלסקופ הם מחברים מצלמה, ובעזרת התמונות שהיא מצלמת אפשר למדוד כמה חזק האור שמגיע אלינו מהכוכב ומה הצבע שלו. אם מצלמים תמונות רבות של כוכב במשך זמן רב, אפשר גם לבדוק אם עוצמת האור שלו קבועה או משתנה במרוצת הזמן. מדידת העוצמה של האור ושל צבעו מלמדת דברים רבים, כמו למשל כמה חם בכוכב, מה המרחק שלו מאיתנו, מה הגיל שלו ואפילו כמה הוא שוקל.

לפעמים האסטרונומים לא מסתכלים רק על כוכב מסוים אלא גם על חלק גדול מהשמים, ומצלמים תמונה שלהם פעם בכמה ימים. אחר כך הם משווים בין התמונות ומחפשים הבדלים. אם למשל הם מגלים הבזק אור שהופיע פתאום באחת התמונות, זה יכול לומר שאחד מהכוכבים התפוצץ (אל תדאגו, זה קרה רחוק מאוד לפני שנים רבות. לאור שנוצר בפיצוץ לוקח המון שנים לחצות את מרחבי היקום ולהגיע עד אלינו, כך שלמעשה דרך עדשת הטלסקופ אנחנו רואים דברים שכבר קרו בעבר)!

 

משחקים

קידס שלנו