כתבה: מאיה בניטה

סוקי הדולפינה היא כבר ממש ישראלית. מאז נצפתה לראשונה לפני 15 שנים, היא תועדה בכ-35 ביקורים, עם ארבעה גורים. והיא לא היחידה. כ-300 מחבריה נמצאים מול חופי ישראל. עמותת דלפיס מנסה להגן על היצורים החכמים והמתוקים האלה, וכל אחד מאיתנו יכול לעזור במשימה.

 

מאז אוגוסט 2005 סוקי נצפתה כ-35 פעמים (עם ארבעה גורים, מה שמעיד על מצב בריאותה המצוין של האם!) ומתועדת מדי שנה. צילום: ד"ר אביעד שיינין, עמותת דלפיס

הדולפינים הם יצורין מקסימים וידידותיים לבני אדם ואינטליגנטיים מאוד. יש להם יכולות למידה גבוהות, יצירתיות, הם נהנים לשחק עם חבריהם ללהקה ואפילו מתקשרים באמצעות שריקות. לצערנו הדולפינים ויונקים ימיים רבים אחרים, כמו לווייתנים וכלבי ים, נתונים בסכנת הכחדה. בני האדם מבצעים פעולות שפוגעות ומאיימות על חייהם של הדולפינים ושאר היונקים הימיים, כמו השלכת פסולת פלסטיק בחופי הים, שעלולה להגיע אל תוך המים ולהרעיל את בעלי החיים, ציד לווייתנים, זיהום הים על ידי הזרמת שפכים תעשייתיים ושפכי נפט, הילכדות בציוד דיג וגם מפגעי רעש בסביבת הים, שנובעים בין היתר מקדיחות גז, שפוגע ביכולת של הדולפינים לתקשר.

לשמחתנו יש מי שפועלים למען שמירה והגנה על הדולפינים והיונקים הימיים, כמו העמותה הישראלית דלפיס, שהוקמה בשנה שעברה. "החלטנו להקים את העמותה על מנת לשמר את הים ובעלי החיים שבו", מספר אביעד שיינין, ממקימי העמותה. "לעמותה קוראים דלפיס (דג עם רחם, ביוונית) והיא מסתכלת דרך העיניים של הדולפינים, שהם בעלי חיים שכולם אוהבים".

רפאלה בביש, מנהלת תחום חינוך בעמותת דלפיס, חושפת בפנינו עובדה שאולי לא ידעתם על דולפינים: "רבים מאיתנו חושבים שיש דולפינים רק בדולפינריום באילת, אבל קיימים 300-400 דולפינים שנמצאים גם בחופי אשדוד, אשקלון, תל אביב וחיפה. בישראל נפוצים שני סוגי דולפינים: הדולפינן והדולפין המצוי. אנחנו יודעים לזהות אותם. אגב, בישראל יש גם כלבי ים, שנמצאים בהרצליה ובראש הנקרה".
העמותה מפעילה מרכז חינוכי לימודי הנקרא מרכז הדולפין והים, שנמצא במתחם בית הספר אורט קציני ים באשדוד. "המטרה של המרכז היא לחשוף את המבקרים לעולמם המופלא של היונקים הימיים", מספרת רפאלה. "במרכז מוצגים שלדים של לווייתנים ודולפינים שנאספו במסגרת פעילות המחקר של העמותה, פסלים של יונקים ימיים, צילומים מרהיבים, סרטים ומצגות. אנחנו עורכים שלל פעילויות, כמו הכרת הים, סיורים אינטראקטיביים במרכז וסיורים לאורך נחל לכיש שממוקם ליד המרכז – עד חוף הים".

העמותה פועלת לשינוי חקיקה בנושא גם בישראל וגם בעולם כדי לשפר את המצב של היונקים הימיים ולשמור על סביבתם. "מדינת ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם שלא חתמה על אמנה לשימור דולפינים ולווייתנים בים התיכון, וחשוב לנו לשנות את זה", אומר אביעד.

רפאלה: "חשוב להגן על היונקים הימיים ועל הים כולו כדי לשמור על מערכת אקולוגית יציבה. הדולפין הוא טורף-על, וברגע שהוא נפגע, כל מארג המזון בים נפגע גם הוא. הים הוא הבית של הדולפינים והיונקים הימיים, והתפקיד שלנו הוא לשמור עליו".

סוקי ואחד הגורים שלה. צילום: ד"ר אביעד שיינין, עמותת דלפיס

 

והרי החדשות: כך תוכלו להגן על הדולפינים

 

ומה כל אחד מאיתנו יכול לעשות כדי להגן על הדולפינים ועל יונקים ימיים אחרים? תתפלאו, אבל לא מעט. אביעד: "כשאנחנו מבלים בים, חשוב מאוד לא להגיע עם בקבוקי פלסטיק, שקיות פלסטיק או סכו"ם חד פעמי ולא להשאיר פסולת על החוף. כולנו צריכים להבין שמה שאנחנו עושים משפיע גם על הים. אם אנחנו בונים תשתיות, מתקינים צינור גז או מפליגים בספינה – בעלי החיים בים מושפעים מכך ועלולים להיפגע באופן הרסני. אנחנו צריכים לצמצם כמה שיותר את הפגיעה הזאת. יש גם ילדים שמתנדבים אצלנו במרכז ועוסקים בפעולת הסברה. כל מי שאוהב את הים מוזמן להצטרף לעמותה".

 

 

 

 

 

משחקים

קידס שלנו