כתבה: ד"ר ליאת פלדמן

 

הרבה פעמים אנחנו חושבים על מה רובוטים יעשו למעננו, או כמו בסרטי מדע בדיוני – מה הם יעוללו לנו. אבל אפשר גם לדבר על מה הם יעשו בתוכנו.

התפתחויות טכנולוגיות לא פוסחות על עולם הרפואה. להפך, ניסויים רפואיים וקידום הבריאות מקדמים גם התפתחויות טכנולוגיות. מי לא רוצה לחיות זמן רב יותר וטוב יותר? וכך גם תחום הרובוטים המאבחנים והמרפאים זוכה לעדנה, כיוון שאם מקדימים לאבחן מצבים בריאותיים שונים ניתן גם להציע טיפולים למחלה וגם למנוע התפתחות של מחלות עתידיות.

אנחנו כבר מכירים מצלמות זעירות המוחדרות לגוף לצורך אבחון וניטור. כעת מדברים על רובוטים זעירים, אשר מוחדרים לגוף בבליעה ומסוגלים לבצע גם פעולות של התערבות טיפולית מרפאת. למשל, רובוטים בגודל זערורי – ננו-רובוטים – אשר ניתן לבלוע כגלולה. לאחר שמעטפת הגלולה מתמוססת בגוף, הננו-רובוטים הזערוריים משתחררים לתוך מחזור הדם בגופנו ומבצעים את משימתם – למשל לצלם אזור מסוים או אפילו להתערב בתאי הדם שלנו, המכילים מידע, קוד גנטי ועוד. לאחר שהם מסיימים את משימתם הם נספגים במערכות הגוף או מופרשים בדרך הטבעית, המוכרת לכולנו.

לפני יותר משנה התפרסמה עבודה של צוות מחקר בראשות ד"ר דוד זרוק מאוניברסיטת בן גוריון, אשר פיתח רובוט המסוגל לנוע בתוך המעיים על פי פקודות מרחוק.  ד"ר זרוק מספר שבילדותו צפה בסרט "המסע הפנטסטי", המתאר קבוצת אנשים שממזערים עצמם ויוצאים בחללית מיניאטורית למסע הרפתקאות בתוך גוף האדם, והוא חלם להפוך אותו למציאות. פעמים רבות ההשראה להמצאות גדולות באה מחלומות וסרטים שראינו כשהיינו ילדים והציתו את דמיוננו וסקרנותנו. אז אם יש לכם סרט כזה או חלום כזה – מי יודע, אולי ביום מן הימים תמציאו משהו שהיום נראה לנו כמו מדע בדיוני.

 

 

 

 

משחקים

קידס שלנו