רִקחו את שיקוי האומץ כי הנה הן באות! מפלצות מכל הסוגים ומכל המינים. אנחנו מקווים שאתם מוכנים  

כתבה: מאיה בניטה  | אייר: מורן ברק 

 

    

קרה פעם שהייתם בטוחים שיש מפלצת מתחת למיטה שלכם? ביקשתם מההורים שיגיעו, ורק כשהם חיבקו אתכם והדליקו את האור המפלצת הסתלקה? הפעם נכיר כל מיני סוגים של מפלצות מכאלה הַמְּכָכְבוֹת בספרים או בסרטי הקולנוע ועד בעלי חיים מִפְלַצְתִּיִּים ומפלצות משעשעות במיוחד – ונלמד איך להתגבר על הפחד ממפלצות. אז קדימה, אִזְרוּ אומץ והתחילו לקרוא!

מהי מפלצת?
מפלצת היא יצור בִּדְיוֹנִי שמקורו באגדות, בְּמִיתוֹלוֹגְיוֹת יְוָנִיּוֹת, בסיפורי עם וביצירות סִפְרוּתִיּוּת וקולנועיות שונות. בדרך כלל המפלצת מוצגת כדמות רעה ומפחידה, שמאיימת על הגיבור טוב הלב. לרוב היא נראית מוזרה ומשונה, ויש לה יכולות עלטבעיות, כמו כוח בלתי רגיל או יְכֹלֶת לעוף ממקום למקום.

מפלצות מיתולוגיות
בתקופת יוון העתיקה נוצר אוסף מִיתוֹסִים (סיפורים) שנקרא הַמִּיתוֹלוֹגְיָה הַיְּוָנִית. במיתוסים האלה הופיעו בין השאר מפלצות. אחת מאותן מפלצות היא אוֹרְתוֹס – כלב עם שני ראשים, שתפקידו היה לשמור על עדר של פרות אדומות באי אריתיה. עוד מפלצות מעניינות מהמיתולוגיה היוונית הן גְרִיפִין – יצור שבחלקו האחורי הוא אריה ובחלקו הקדמי עַיִט, כִימֶרָה – מפלצת יורקת אש עם ראש של אריה, גוף של עז וזנב של נחש, קִיקְלוֹפּ – ענק עם עין אחת, ומדוזה – יצור בעל שיער מנחשים, ניבים חדים, ידיים ממתכת ומבט שמסוגל להפוך בני אדם לאבן. אמא'לה.

מפלצות מהסרטים
במרוצת השנים הופיעו מפלצות רבות בספרים ובסרטי קולנוע. אחת המפלצות הספרותיות המפורסמות ביותר היא המפלצת של ד"ר פְרָנְקֶנְשְׁטֵיין, שהופיעה לראשונה בספר שכתבה מארי שלי בשנת 1818. בספר ויקטור פרנקנשטיין בורא במעבדתו יצור שנראה מפחיד ומאיים. המפלצת של ד"ר פרנקנשטיין מנסה להשתלב בחברה ללא הצלחה עד שהיא מחליטה לנקום במי שיצר אותה. עוד מפלצות שאתם ודאי מכירים הן איש זאב – אדם שהופך לזאב בכל ירח מלא, וערפד – יצור בֵּן-אַלְמָוֶת שניזון מדם של בני אדם ובעלי חיים.

דרקונים – לטוב ולרע
הדרקון הוא יצור אגדי שנפוץ במיתולוגיות של עמים שונים. הדרקון המיתולוגי, מעין זוחל גדול ומעופף המסוגל לירוק אש, מבוסס על בעלי חיים אמיתיים, כמו נחש, תנין, עטלף, לטאות ואפילו דינוזאור. בתרבות המערבית הדרקון נחשב יצור מאיים ומרושע, ומי שהצליח להביס דרקון הוכרז גיבור. לעומת זאת, בתרבות המזרח הרחוק הדרקון דווקא נחשב דמות חיובית, שמסמלת חוכמה ומביאה בשורות טובות ומזל. לפי האמונה הסינית, הדרקון אחראי לגשמי ברכה, ולכן דמותו מופיעה על גבי שטיחים, תמונות וחפצים שונים בבתיהם של סינים.


המפלצת כאויב הכפר
באגדות רבות המפלצת מוצגת כאויבת של בני האדם המתגוררת באזור כַּפְרִי נִדָּח. לפי סיפורים אלה המפלצת יוצאת מדי פעם מהמחבוא שלה כדי לטרוף את תושבי הכפר, עד שיום אחד מגיע גיבור נודד שמחליט לחסל אותה. הוא נלחם במפלצת בעזרת חרב או חץ וקשת, ולאחר קרב קשה מצליח להכניעה וזוכה לתהילה וכבוד.

המפלצת הגיבורה
המפלצת היא לא תמיד אויב רע ומרושע. יש סיפורים שבהם המפלצת מוצגת דווקא כטובה ומצילה אנשים, כמו למשל גוֹדְזִילָה. בתחילת הסיפור גודזילה, שהיא מעין דינוזאור ענקי, הורסת את טוקיו, עיר הבירה של יפן, אבל בהמשך העלילה היא עוזרת לתושבים להילחם בחייזרים ומגינה על כדור הארץ.

מפלצות מצחיקות
יש גם מפלצות משעשעות ומצחיקות, כמו עוּגִיפְלֶצֶת. עוגיפלצת החביבה בעלת הפרווה הכחולה היא דמות מתוכנית הילדים המצליחה "רחוב סומסום", ויש לה חיבה מוגזמת לעוגיות. עוגיפלצת נהנה כל כך לזלול עוגיות עד שהוא אוכל ה-כ-ל, כולל את הצלחת. מפלצת חמודה נוספת היא אַלְף. בשנת 1990-1986 שודרה בטלוויזיה סדרה קומית שסיפרה על חייו ומעלליו של אלף, חייזר שהגיע לכדור הארץ מהכוכב מֶלְמֶק, לאחר שהחללית שלו התרסקה בחניית ביתה של משפחת טֶרְנֶר הָאָמֶרִיקָנית. אלף אומנם משונה, אבל משעשע מאוד ואהוב על כל בני המשפחה.

בעלי חיים מפלצתיים
מפלצות הן אומנם יצורים בדיוניים, אבל יש בעלי חיים אמיתיים שמפחידים ממש כמו מפלצות. אחד מבעלי החיים המפלצתיים, שאומנם כבר נכחדו מהעולם, הוא טִירָנוֹזָאוּרוּס. זהו דינוזאור טורף שחי לפני 66 מיליוני שנים. טירנוזאורוס היה גדול במיוחד – אורך גופו הגיע ל-13 מטרים (פי תשעה מגובהו של ילד ממוצע), והמשקל שלו היה תשע טונות (פי 900 ממשקלו של כלב ממוצע). היו לו 60 שיניים משוננות וחדות, ובכל פעם שנשברה לו שן, צמחה במקומה אחת חדשה. עוצמת הלְּסָתוֹת שלו הייתה חזקה פי שלושה מעוצמת הנשיכה של אריה, ולכן הוא נחשב הטורף הגדול והמאיים ביותר בתקופת הדינוזאורים.  

במעמקי הים חי יצור מפלצתי שנקרא דיונון ענק. זהו אחד היצורים הגדולים ביותר בעולם – אורכו  10-13 מטרים ועיניו הן הגדולות ביותר בממלכת החיות (קוטרה של עין 30 סנטימטרים פי 12 מהקוטר של העין האנושית). לדיונון יש שמונה זרועות רגילות ושתי זרועות ציד. הזרועות של הדיונון הענק מצוידות במאות כפתורי ההצמדה, והם שמסייעים לו ללכוד את הטרף שלו.

הפחד ממפלצות
אם אתם מפחדים ממפלצות, דעו שאתם לא לבד. הפחד ממפלצות בקרב ילדים נפוץ מאוד. הוא נובע מתחושת חֹסֶר הַוַּדָּאוּת וְחֹסֶר הָאוֹנִים שאנחנו לפעמים מרגישים כשאנחנו נמצאים לבד בחדר שלנו ושוכבים במיטה בחושך. אז אנחנו עלולים להתבלבל בין הדמיון למציאות, ולהאמין שבתוך החדר שלנו נמצאת מפלצת מפחידה. חשוב לזכור שגם ההורים שלנו מפחדים מכל מיני דברים ושזה טבעי לחלוטין לפחד.

איך מתגברים על הפחד? 

החלטתם להתמודד עם הפחד שלכם ממפלצות? כל הכבוד! יש כל מיני שיטות שיכולות לעזור. קודם כל חשוב שתדברו על הפחד. ספרו להורים איך המפלצת נראית ונסו אפילו לצייר אותה. האם היא גדולה או קטנה? מה צבע העור שלה? האם יש לה קרניים? ככל שתתארו את המפלצת לפרטי פרטים, כך תדעו מול מה אתם מתמודדים. כדי להתגבר על הפחד תוכלו לבקש מהוריכם להשאיר מנורת לילה דלוקה שתאיר את החדר שלכם, אפשר לישון עם בובה שאתם אוהבים ולחבק אותה חזק; תוכלו גם לבחור חפץ שיעזור לכם להילחם במפלצת במקרה שהיא תבוא, כמו חרב או שרביט קסמים; עוד פתרון הוא להמציא לחש שברגע שאומרים אותו המפלצת בורחת. הטיפ האחרון שלנו הוא לנסות להתיידד עם המפלצת – אולי גם היא מפחדת מכם? אולי היא רק רוצה שתהיו חברים שלה? תוכלו לדבר איתה ולשאול לשלומה, ואולי תגלו שהמפלצת בעצם לא כזו מפלצתית.

 הצענו לכם לצייר את הפחדים שלכם, רוצים לראות את הציורים שנשלחו? הקליקו כאן

משחקים

קידס שלנו