הן קיימות בעולם מִשַּׁחַר הָאֱנוֹשׁוּת (ואפילו לפני כן), ובין השאר מְשָׁרְתוֹת נֶאֱמָנָה את בני האדם ובעלי החיים. כל מה שרציתם לדעת על מערות  

 כתבה: מאיה בניטה  | אייר: מורן ברק 

מתי בפעם האחרונה נכנסתם לתוך מערה? בישראל ישנן עשרות מערות, וכולן מעוררות סקרנות ומלאות מסתורין. מה מחכה לנו בְּתוֹכְכֵי המערה? אולי נמצא בה אוצר? ואולי בעלי חיים מעניינים? אבל לפני שנצא לדרך אל בטן האדמה, בואו נגלה מהי בכלל מערה, כיצד היא נוצרת ואילו סוגי מערות קיימים?  

מערה היא חלל שנפער בסלע – מערות יכולות לְהִוָּצֵר בתהליך טבעי או בעקבות פעולות של בני האדם או בעלי חיים. המערות מעניינות עד כדי כך שקיים מקצוע שעוסק בחקר מערות – סְפֶּלֶאוֹלוֹגְיָה (בעמוד 20 תוכלו לגלות עוד על העבודה המרתקת הזאת).  

מערה נתפסת בראשנו כדבר ישן ועתיק יומין, ובאמת קיימות מערות בנות מיליוני שנים, אבל למעשה מערות יכולות להיווצר כל הזמן, ומדי שנה מתגלות מערות חדשות ברחבי העולם.   

 

מערת נטיפים, לבה ואפילו קרח
בעולם יש מערות מסוגים שונים ולפעמים גם קצת משוניםהמערות הָרִאשׁוֹנִיּוֹת הן מערות טבעיות שנוצרות בדרך כלל בעקבות התפרצות של הר געש. לאחר שֶׁהַלַּבָּה מתקררת היא מִתְקַשָּׁה, וְהַשִּׁכְבָה החיצונית שלה הופכת להיות מוצקה. כְּשֶׁהַלַּבָּה זורמת מחוץ למעטפת שלה, נוצר חלל ריק שנהפך למערה. 
המערות הַשְּׁנִיּוֹנִיּוֹת הן מערות טבעיות שנוצרות בסלע. מערות אלו יכולות להיווצר בכמה דרכים, למשל בְּתַהֲלִיכִים קַרְסְטִיִּים – כשיורד גשםסלעים רכים, כמו אבן גיר, מומסים – ואז נוצרות מערות נטיפים יפהפיות. בישראל יש מגוון של מערות נטיפים, והידועה מכולן היא מערת הנטיפים שׂורקהמוכרת גם בשם "מערת אבשלום". 

מערות יכולות להיווצר גם על ידי גלי הים. כאשר הגלים מלחכים את הסלעים הרכיםנוצרות בתוכם מערות. למשל, שמורת הטבע של ראש הנקרה מורכבת כולה ממערות טבעיות (נְקָרוֹת) שנוצרו על ידי גלי הים.   

 

מערות שניוניות עשויות להיווצר גם בעקבות תופעה קצת מלחיצה, שנקראת מפולת סלעים –  בזמן רעידת אדמה או כשיורדים גשמים כבדים, סלעים יכולים להידרדר ולהיערם זה על גבי זה עד שנוצרת מערה.   

אם אתם הרפתקנים במיוחד, ודאי תתלהבו מתופעה מעניינת נוספת: מערות קרח. באזורים קפואים יש מגוון קרחונים. כשאותם קרחונים נמסים, יכולות להיווצר מערות. מערת הקרח הארוכה ביותר בעולם נמצאת באוסטריה. שמה הוא "אייסריזנוולטואורכה 42 קילומטרים. אז אם מתחשק לכם ללגום משקה צונן, תוכלו להגיע למערה ולאסוף קצת קרח. 

מערות בשימוש האדם
חשבתם פעם לגור במערה? מערות הן בדרך כלל חשוכות, קרות, צפופות ונמצאות כמובן מתחת לקרקע – לא בדיוק מקום שנחמד לגור בו. אבל לפני שבני האדם בנו לעצמם בתים, המערות שימשו מקום המגורים שלהם. האדם הקדמון התגורר במערות טבעיותוהוא הסתתר בתוכן מפני חיות טרף ואויבים. בני האדם נהגו לצייר על קירות המערה כדי לְתַקְשֵׁר זה עם זה, ובחפירות ארכיאולוגיות אף נמצאו כלים וחפצים במערות ששימשו את האדם הקדמון.  

 

עם הזמן בני האדם התרבו, וכשאוכלוסייתם גדלה הם החלו לבנות בתים. כך לדוגמה במאות השנייה והשלישית לפני הספירה נבנתה עיר שלמה מתחת לאדמה – בֵּית גּוּבְרִין, הממוקמת בדרום הארץ, סמוך לקיבוץ בית גוברין. נמצאו בה שרידים ארכיאולוגיים מופלאים – אַמְפִיתֵאַטְרוֹן מהתקופה הרומית, בתי מגורים, בורות מים, מנזר מהתקופה הַצַּלְבָּנִית, בתי מרחץ, בתי בד, חדרי אוכל ועוד. המקום הזה מרשים כל כך עד שבשנת 2014 הוא הוכרז על ידי ארגון אונסק"ו אתר מורשת עולמית. 

במרוצת ההיסטוריה מערות שימשו את האדם לצורך מקלט, לקבורה, אתרים קדושים ועוד. במערות ברחבי העולם התגלו אוצרות ארכיאולוגיים. 

 שוכני המערות בעולם החי 

מאז ומעולם היו בעלי חיים ששכנו במערות. הם מתחלקים לכמה סוגים עיקריים: 

טרוגלוביטים (מתמחי המערות) – אלה הם בעלי חיים שנמצאים כל הזמן בתוך המערה. הם קטנים וגופם מותאם לתנאי החשכה, ויש להם חושי ריח, טעם והתמצאות מפותחים מאוד. עם בעלי החיים שנחשבים הטרוגלובטים אפשר למנות סלמנדרות עיוורות, סרטנים ומגוון של דגי מערות. 
טרגלופילים (שוכני מערות) – אלה הם בעלי חיים שלרוב נמצאים בתוך המערות, אבל הם יכולים גם לצאת לפעמים לאוויר הפתוח. למשל, עטלפים, עכבישים, עקרבים, צרצרים וחיפושיות. 
טרוגלוקסנים (מבקרי מערות) – אלה הם בעלי חיים שלרוב חיים מחוץ למערה, אבל לפעמים נכנסים אליה כדי למצוא מזון או לצורך רבייה. למשל, רקונים, בואשים ונחשי מערות נהנים מדי פעם להיכנס למערות. גם דוב המערות, אריה המערות וצבוע המערות, שנכחדו לפני עשרות אלפי שנים, נחשבו מבקרי מערות.  

 

המערות המפורסמות בישראל
בישראל קיימות כמה מערות מפורסמות, כמו למשל מְעָרַת קוּמְרָאן. זהו אתר ארכיאולוגי, הממוקם סמוך לים המלח ולשפך נחל קומראן. בשנת 1946 יצא נער בדואי לחפש אחר עז שהלכה לו לאיבוד. כך הוא גילה את מערת קומראן, ובתוכה מצא כלי רכס עם כתבי יד. התברר שאלה היו מגילות ים המלח, שלפי ההערכה נכתבו אי אז, בין המאה השלישית למאה הראשונה לפני הספירהחלק מהן כוללות קטעים ופסוקים מהתנ"ך. המגילות מציגות את אורח החיים והתרבות של קבוצת אנשים שנקראה "כת קומראן". בני כת הקומראן התגוררו במערת קומראן בתקופת בית שני. אם אתם רוצים לחזות באותן מגילות, כדאי לדעת שחלק מהן מוצגות במוזיאון ישראל בירושלים. 

מערה מפורסמת נוספת בישראל היא מערת מלח"ם, שממוקמת בהר סדום. זוהי מערה שעשויה כולה ממלח ונחשבת למערת המלח הארוכה ביותר בעולם. כמה ארוכה? כ=10,000 מטרים, בערך כמו האורך של 133 שולחנות כתיבה (!). 

עוד מערה שכדאי להכיר היא מערת איילון, שנמצאת באזור מישור חוף יהודה. זוהי מערה טבעית שהתגלו בה כל מיני בעלי חיים אנדמייםכלומר בעלי חיים שהתפוצה שלהם מוגבלת לאזור גיאוגרפי מסוים. במערה נמצאו סוגים נדירים של סרטנים, עקרבים וחרקים ייחודים. מדהים! 

 

 

  שימו לבאין להיכנס למערה ללא ליווי של מבוגר אחראי! 

משחקים

קידס שלנו