להגיע מנקודה לנקודה נשמע דבר פשוט, אבל פעם זה לא היה קל. איך ניווטו בעבר וכיצד מנווטים היום? הצטיידו במצפן והצטרפו אלינו להרפתקה נוספת 

 כתבה: מאיה בניטה, אייר: מורן ברק 

  

 

דמיינו שאתם מטיילים להנאתכם, עד שלפתע מתברר לכם שהלכתם לאיבוד. אתם לא בטוחים לאיזה כיוון עליכם לפנות וכיצד למצוא את הדרך. האם תֵּעָזְרוּ במצפן? בכוכבים? בְּאַפְּלִיקַצְיַת נִוּוּט? אולי במפת דרכים? אנחנו מזמינים אתכם לצאת איתנו לסיור בעולם המרתק של הניווט ולגלות כיצד בני אדם ניווטו במרוצת ההיסטוריה וכיצד בעלי החיים מוצאים את דרכם ולקבל מאיתנו טיפים כיצד לקרוא מפה ולנווט בעצמכם!

מהו ניווט?
ניווט הוא שמה של פעולת הכוונה, שמטרתה למצוא דרך להגיע ממקום למקום. ניווט ללא עֲזָרִים עשוי להיות קשה במיוחד, בעיקר כאשר נמצאים באזורים שבהם הסביבה היא חַדְגּוֹנִית, כמו מדבר, ים או שלג, שאין בהם סימני דרך, כמו שלטים למשל. כדי לנווט נהוג להיעזר באמצעים שונים.

לעולם בעקבות השמש
בעת העתיקה, כ-6,000 שנים לפני זְמַנֵּנוּ, בני האדם נהגו לנווט בעזרת השמש, הירח והכוכבים. זה ידוע שהשמש זורחת במזרח ושוקעת במערב, ולפיכך בהתאם למיקומה של השמש במהלך היום ניתן להבין באיזה כיוון נמצאים. דרך נוספת לגלות היכן נמצא הצפון היא באמצעות מיקומו של הירח או מיקומן של קבוצות כוכבים כמו העגלה הגדולה, קַסְיוֹפֵּאָה וכמובן גם כוכב הצפון עצמו. לפני המצאת המצפן שימש כוכב הצפון נקודת הניווט העיקרית להתמצאות בים בשעות החשכה, וכל ספן ומלח נדרשו להכיר ולזהות אותו.

מהו מצפן?
אמצעי עזר מצוין לאיתור כיוון הצפון הוא כמובן המצפן. המצפן הומצא לראשונה בסין בימי קדם, ולפי המסורת הסינית ממציאו היה הקיסר הצהוב. בימי הביניים המצאת המצפן הגיעה לעולם המערבי באמצעות סוחרים שהובילו סחורות בדרך המשי, והוא שימש אמצעי ניווט עיקרי למגלי ארצות, יורדי ים וספנים. המצפן מציג תרשים של שושנת הרוחות, המראה את כיווני רוחות השמים: צפון, דרום, מזרח ומערב, והוא מסמן לאיזה כיוון אנחנו פונים. קיימים סוגים שונים של מצפנים: מצפן מגנטי, הכולל מחט מגנטית שנעה על ציר ומצביעה על כיוונו של הקוטב הדרומי; מצפן פְּרִיזְמָטִי, שכולל מִנְסָרָה קטנה ומאפשר לקרוא את המעלות מעל ללוח שְׁנָתוֹת; מצפן שטף מגנטי, שכולל סְלִילֵי חִישָׁה אֶלֶקְטְרוֹמַגְנֵטִיִּים; ומצפן גירוסקופי, הנחשב למדויק מכולם ומבוסס על סיבוביות כדור הארץ.

על המפה
המפה היא כלי עזר חשוב להתמצאות בסביבה. קיימים סוגים שוןנים של מפות. לדוגמה, המפה הגיאוגרפית מציגה באמצעות איורים את מיקומם של דברים בשטח, למשל  נהרות, הרים, יבשה, ים, מדבריות או יערות. לרוב אזורי המדבר מופיעים במפה בצבע צהוב, מקורות מים בכחול ויערות נצבעים בירוק; מפה מדינית מציגה את מדינות העולם, את הגודל שלהן, את הצורה והגבולות של כל מדינה ומדינה. כיום המפה השימושית ביותר היא מפה המותאמת להתמצאות בנסיעה בדרכים, ומציגה את הכבישים ודרכי ההגעה במכונית לאזורים שונים. באמצעות מפת דרכים, בין מדובר במפה מודפסת בין במפה אינטרנטית המבוססת על לוויין, ניתן לנווט בקלות רבה כדי להגיע ליעד.  

ניווט של פעם
האם שמעתם פעם על אַצְטְרוֹלָב? אצטרולב הוא מכשיר מכני שהיה אחד מכלי הניווט העיקריים עד המאה ה-18. האצטרולב מורכב מלוח עגול עם מעלות וזרוע המסתובבת במרכז. כאשר הזרוע מצביעה על כוכב כלשהו בשמים, נמדדת הזווית אל הכוכב וכך ניתן לדעת את מיקומו. במחצית הראשונה של המאה ה-18 הומצא הַסֶּקְסְטַנְט – מכשיר מכני אופטי המורכב ממראות המעבירות את האור של הַגֶּרֶם הַשְּׁמֵימִי. באמצעות הסקסטנט ניתן לגלות את הזווית בין הגוף השמימי לאופק. כמובן מאז הומצאו עזרי ניווט הרבה פחות מסורבלים 

תתפלאו, אבל גם השעון שאתם עונדים על ידכם יכול לסייע לכם לנווט! לפי השיטה הזו, פניו של האדם צריכות להיות מכוונות לשעה 12 בעוד אחוריו פונים לשעה 6. יש למדוד את הזווית שבין השעה 12 לשעה הנוכחית, וכך ניתן לגלות היכן נמצא כיוון צפון.

מערכת ניווט לוויינית
מַעֲרֶכֶת נִוּוּט לַוְיָנִית היא מערכת המזהה מיקומים בכדור הארץ באמצעות גלי רדיו שמשודרים מכמה לוויינים הממוקמים בחלל. המערכת הלוויינית המשמשת כלי ניווט נקראת ג'יפיאס (GPS) או מערכת איכון עולמית, והיא מתבססת על כמה עשרות לוויינים ששוגרו על ידי ממשלת ארצות הברית ומסתובבים סביב כדור הארץ. 24 הלוויינים נושאים שעונים אטומיים המשדרים אותות זמן מדויקים. באמצעות אותות אלה ניתן לקבוע את המיקום המדויק של מכשיר ה-GPSולנווט לעבר היעד שלכם.

מחשבים מסלול מחדש
כשאתם נוסעים עם משפחתכם לטיול, קרוב לוודאי שאתם משתמשים באפליקציית ווייז (Waze) כדי לנווט את הדרך. ווייז היא אפליקציית ניווט ישראלית שהומצאה בשנת 2006. השימוש בה נעשה באמצעות חיבור מקוון לאינטרנט הקיים בטלפונים חכמים. האפליקציה היא שיתופית, כלומר המשתמשים באפליקציה הם אלה שמוסרים מידע מעודכן על כבישים, מספרי בתים ומקומות, והם גם מתריעים על חסימות ושיבושים בכביש. בווייז קיימות מפות של יותר ממאה מדינות, והיא מאפשרת להגיע ליעד בדרך המהירה ביותר בהתחשב בעומסי התנועה השונים.

כיצד בעלי החיים מנווטים?
בעוד בני האדם זקוקים לאמצעים שונים כדי לנווט בשטח, בעלי חיים רבים, בהם ציפורים, חרקים, זוחלים, יונקים ודגים, יודעים לנווט את הדרך, לתכנן מסלול ולהגיע ליעד שלהם ללא אמצעים טכנולוגיים. הם עושים זאת באמצעות יכולות מולדות, ומנווטים בעזרת חושי הראייה, הריח והשמיעה. נוסף על כך הם נעזרים בסימני דרך, כמו עצים, נהרות ואחרים.  יש בעלי חיים, כגון דולפינים, עופות, לווייתנים וצבי ים, שניחנים בחוש מיוחד הנקרא חישה מגנטית. הם למעשה חשים בשדה המגנטי של כדור הארץ וכך מתמצאים במרחב. השדה המגנטי נוצר בגלעין החיצוני של כדור הארץ, קוטב אחד שלו נמצא באנטארקטיקה והקוטב השני נמצא באוקיינוס הקרח הצפוני. קטבים אלה זזים כל הזמן וגורמים לשינויים בשדה המגנטי של כדור הארץ, והדבר עלול להפריע ליכולת ההתמצאות והניווט של בעלי החיים. 

מהי נקודת ציון?
נקודת ציון מסומנת במפה על ידי קוֹאוֹרְדִּינָטוֹת שתי קבוצות מספרים המציינות את המיקום במרחב, לפי מפגש קווי האורך עם קווי הרוחב במפה. כדי שאדם יוכל למצוא מיקום של אדם אחר או יעד כלשהו, ניתן להעביר לו נקודת ציון. בעבר היה נהוג להשתמש במצפן או במד קואורדינטות כדי לזהות נקודת ציון. כיום משתמשים לשם כך במערכת ניווט לוויינית.

כיצד לקרוא מפה ולנווט
החלטתם להשתמש במפה כדי לנווט את הדרך, אבל אינכם יודעים איך עושים את זה? המפתח לפענוח הסימונים במפה שלא תמיד ברורים לנו הוא המקרא. זהו מפתח סימנים שבעזרתו נוכל לדעת מה המשמעות של כל אחד ואחד מהם. כך למשל, אם נראה על המפה עיגול כתום, נסתכל במקרא ונגלה שזהו סימן של עיר; אם ניתקל בציור של עוגן, זהו סימן לנמל ימי הנמצא בסביבה. כדי להבין את יחסי המרחקים ממקום למקום, חשוב שנכיר גם את המושג קנה מידה. זהו למעשה המספר שעוזר לנו לתרגם את המרחקים במפה למרחקים בשטח. אם למשל יהיה כתוב במפה שלנו שקנה המידה הוא 1:50,000, נדע שכל סנטימטר במפה מייצג מרחק של חצי קילומטר בשטח. באמצעות לימוד המפה תוכלו לנווט את הדרך ולהגיע ליעד שלכם. בהצלחה!
 

משחקים

קידס שלנו