מה ההבדל בין וירוס לחיידק?

כתבה: נטע סופר צור

 

כולם מדברים על וירוס הקורונה. אבל מה זה בכלל וירוס? ובמה הוא שונה מחיידק? ובכן, חיידק הוא יצור חי שעשוי מתא אחד בלבד. חיידק אחד יכול להתרבות וליצור חיידקים נוספים, לשאוב מזון מהסביבה ולייצר אנרגיה שמאפשרת לו לעשות את כל הפעולות האלה ואפילו לנוע. בגוף שלנו יש המון חיידקים שלא גורמים למחלות, ואפילו עוזרים לנו. אבל יש בטבע חיידקים שיכולים להיכנס לכל מני איברים בגוף, לפגוע בפעילותם ולגרום מחלה.

לעומת החיידקים, וירוסים לא נחשבים כלל יצורים חיים. הם לא צורכים מזון ולא מייצרים אנרגיה בעצמם. וירוסים יכולים להתרבות רק כאשר הם נכנסים לתוך תאים של יצורים חיים. יש וירוסים שנכנסים לתאים של בעלי חיים, כאלה שיכולים להדביק תאים של צמחים, ויש אפילו וירוסים שיכולים להיכנס לתאים של חיידקים!

בתוך התא החי, הווירוסים משחררים חומרים שגורמים לו לייצר עוד ועוד וירוסים זהים לזה שנכנס אליו. בדרך כלל זה לא פוגע בתאים, אבל יש וירוסים שכאשר הם תוקפים תא מסוים הם פוגעים בפעילות שלו או אפילו הורסים אותו, ואז זה יכול לגרום מחלה.

לפעמים כשנדבקים בחיידקים מרושעים במיוחד, אפשר להילחם בהם באמצעות אנטיביוטיקה שפוגעת בצורה שבה הם חיים או מתרבים. האנטיביוטיקה יכולה לעזור רק נגד החיידקים ולא יכולה לפגוע בווירוסים, כמו קורונה, אבל היום חוקרים רבים מחפשים טיפול ממוקד שיעזור לנו להתמודד עם הווירוס הזה. למזלנו יש למערכת החיסון שלנו מרכיבים שיכולים להתמודד עם וירוסים וגם עם חיידקים. לכן מרוב המחלות אנחנו מחלימים לבד.

 

 

משחקים

קידס שלנו