הכירו את הסיפורים שמאחורי מגלי הארצות הגדולים בהיסטוריה 

כתבה: מאיה בניטה, איורים: מורן ברק

תארו לעצמכם שאתם מגלים מקום חדש שאיש לפניכם לא שמע עליו. אתם יוצאים למסע ומפליגים לעבר ארץ חדשה, שֶׁהַתַּרְבּוּת, השפה והמנהגים שלה שונים לחלוטין מאלו שאתם מכירים. זוהי בדיוק משימתם של מְגַלֵּי הָאֲרָצוֹת. מגלה ארצות, או מגלה עולם, הוא אדם שעורך מסעות תַּגְלִית וְחֵקֶר כדי להגיע לאזורים, מדינות ויבשות שאף אדם אינו מכיר, או לפחות שאינם מוכרים בקרב בְּנֵי הַתַּרְבּוּת שלו. 

כבר מִשַּׁחַר הַהִיסְטוֹרְיָה הָאֱנוֹשִׁית היו מגלי ארצות ששאפו למצוא מקומות חדשים בעולם כדי לזכות בִּתְהִלָּה בֵּינְלְאֻמִּית, לחפש אחר אוצרות, למצוא נתיבי מסחר חדשים או פשוט כדי לְסַפֵּק אֶת יֵצֶר הַסַּקְרָנוּת שלהם ולגלות ארצות מיוחדות במינן. הם יצאו למסעות נועזים, שדורשים אומץ רב, סבלנות והרבה מאוד תּוּשִׁיָּה
 
האם גם היום אפשר לגלות עולמות?
גילוי היבשת האחרון היה בשנת 1922כשארנסט שקלטון הָאִירִי חקר את יַבֶּשֶׁת אַנְטְאַרְקְטִיקָהנכון להיום לא ידוע על מקומות בכדור הארץ שהאנושות טרם גילתה, אבל למשל בכל הקשור למעמקי הים וליצורים הפלאיים שחיים בו, רב הנסתר על הגלוי. ומה לגבי החלל? יש בו יקום שלם שרק מחכה שיגלו אותו. אז אם אתם חולמים להיות מגלי עולמותאל דאגה. נשארה עוד לא מעט עבודה, ויש די והותר מקומות למצוא ולחקור. 
 
במרוצת השנים פעלו עשרות מגלי ארצות, אבל מגלי העולם המפורסמים ביותר היו חוקרים אירופיים מהמאות ה-15, ה-16 וה-17, שגילו את אָמֶרִיקָה, אַפְרִיקָה, אוֹסְטְרַלְיָה וְהַמִּזְרָח הָרָחוֹק.  לפניכם עשרה מגלי עולם הרפתקניים ונועזים שכדאי להכיר: 

1. אנריקה הספן 
אנריקה הַסַּפָּן הָיָה נָסִיךְ פּוֹרְטוּגָלִי, שנודע כמי שבישר את עידן התגליות. אנריקה עצמו לא יצא למסעות, אבל הוא יזם ותכנן אותם. בתחילת המאה ה-15 יצאו הספינות של אנריקה למסע שמטרתו הייתה לחקור את החופים המערביים של אפריקה ולפתח את כַּלְכָּלַת פּוֹרְטוּגָל, שנמצאת ביבשת אירופה. ספינותיו עברו את כֵּף הַתִּקְוָה הַטּוֹבָה – צוק סלעי הממוקם בקצה הדרומי של יבשת אפריקה; חצו את מפרץ גִּיבְּרַלְטָר, המפריד בין אירופה לאפריקה; גילו את אִיֵּי מַדִּירָה, הָאִיִּים הָאֲזוֹרִים וְהָאִיִּים הַקָּנָרִיִּים והצליחו למצוא זהב ואוצרות. 

2. ואסקו דה גמה
ואסקו דֶּה גָּמָה הָיָה מְגַלֵּה אַרְצוֹת פּוֹרְטוּגָלִיוהראשון שהגיע מאירופה להודו ישירות דרך הים. מלך פורטוגל, מנואל הראשון, שלח את ואסקו למסע אי

שם בשנת 1497 על מנת לבסס נתיב סחר ימי בין המזרח הרחוק לפורטוגל. הוא יצא מלווה בצי שלם של ארבע ספינות, ששטו באוקיינוס האטלנטי. במהלך המסע הוא הקיף את כף התקווה הטובה ואז הגיע לאוקיינוס ההודי. לבסוף, כשנה אחרי שיצא למסע, הצליח ואסקו דה גמה להגיע לדרום הודו. הוא יצא לעוד שני מסעות ימיים להודו, חתם על חוזה מסחר עם השליט המקומי וזכה לתואר "רוזן".

3. כריסטופר קולומבוס
כריסטופר קולומבוס הוא אחד ממגלי הארצות המפורסמים ביותר בעולם. בסוף המאה ה-15 מלך ומלכת ספרד שאפו לְפַתֵּחַ את המסחר עם ממלכות מהמזרח הרחוק. הם הטילו את המשימה על קולומבוס איטלקי שהיה ספן כבר בהיותו בן 14. קולומבוס שט מערבה במסלול חדש, אך במקום להגיע להודו הוא הגיע ליבשת דרום אמריקה. כל חייו קולומבוס היה משוכנע כי מצא נתיב מקוצר להודו, ומעולם לא ידע שהוא האיש שגילה את אמריקה. אך המסע שלו חשף לעיני אירופה את "העולם החדש" שנמצא באמריקה, ושינה את ההיסטוריה לחלוטין. 

4. פרדיננד מגלן
גם פרדיננד מגלן היה מגלה ארצות פורטוגלי, והוא האדם הראשון שהספינות שלו הקיפו את כל העולם. מגלן יצא למסעו במאה ה-16 בשליחותו של מלך ספרד מתוך כוונה להגיע לְאִינְדּוֹנֶזְיָה, שכונתה אז "אי התבלינים". 
שלוש הספינות של מגלן הפליגו מערבה דרך מה שידוע היום כְּמֵצַר מַגְלָן – מצר ים העובר בין החלק הדרומי של דרום אמריקה ובין איי אֶרֶץ הָאֵשׁ. שנה וחצי לאחר תחילת המסע, מגלן חצה את קו המשווה. במהלך המסע הוא גילה בעלי חיים וצמחים רבים שהאירופים לא הכירו קודם

5. אמריגו וספוצ'י 
אמריגו וספוצ'י הָיָה סַפָּן וְסוֹחֵר אִיטַלְקִי, שיצא למסעות בסוף המאה ה-15 ובתחילת המאה ה-16. וספוצ'י החליט לחקור את החופים שקולומבוס הגיע אליהם. עד למסעותיו של וספוצ'י, האירופים היו משוכנעים כי קולומבוס הגיע להודו, אך וספוצ'י הוכיח אחרת. הוא גילה במסעו שאותה יבשה שקולומבוס מצא גדולה בהרבה ממה שחשבווהבין שמדובר ביבשת חדשה – אמריקה, שקרויה על שמו. 

6. ג'ובאני דה וארזאנו 
לא הרבה מכירים את ג'ובאני דה וארזאנו, על אף שהוא היה הראשון שגילה את צפון אמריקה (הלא היא ארצות הברית של ימינו). דה וארזאנו יצא למסעו בשנת 1524 בשליחותו של מלך צרפת, כדי לחפש מעבר לאוקיינוס השקט. הוא הפליג באוקיינוס האטלנטי והגיע לחופים המזרחיים של צפון אמריקה – צפון קרוליינה ודרום קרוליינה, וכן לחופי פלורידה. נוסף על אלה הוא גילה את נהר ההדסון, את סטאטן איילנד, את מפרץ ניו יורק, את לונג איילנד ועוד מקומות רבים ברחבי ארצות הברית. 

7. מרקו פולו
מרקו פולו היה סוחר וחוקר ארצות ונציאני (אזור צפון איטליה), ואחד האירופים הראשונים שהגיעו לסין ונסעו בדרך המשי (דרך שבה עברו נתיבי המסחר במזרח הרחוק). מרקו פולו יצא למסעו בשנת 1270 בחברת דודו מאפיו ואביו ניקולו. במהלך המסע הוא ביקר אצל השליט הַמּוֹנְגּוֹלִי קובלאי חַאן וסייר בהודו. מרקו פולו ומשפחתו התיישבו בסין וגרו בה במשך 17 שניםהוא כתב על המסעות המרתקים שלו, אך יש שמפקפקים בסיפוריו וטוענים כי הוא בדה אותם מלבו

8. יאקוב רוחבן
יאקוב רוחבן היה מגלה ארצות הולנדי. בשנת 1721 הוא נשלח מטעם "חברת הודו המערבית ההולנדית" כדי לגלות את "טָרָה אוסטרליס". בעבר האמינו כי מדובר ביבשת גדולה הנמצאת בדרום האוקיינוס השקט. רוחבן הפליג סביב כֵּף הוֹרְן – צוּק סַלְעִי הסמוך לְצִ'ילֶה, וביום הראשון של החג הנוצרי, הַפַּסְחָא, הוא גילה את אי הפסחא. זהו אי שנמצא בדרום-מזרח האוקיינוס השקט, ותרבות הילידים במקום הייתה שונה לחלוטין ממה שיאקוב ההולנדי הכיר. 

9. יוסף הלוי
יוסף הלוי היה פרופסור ממוצא טורקי. לצד עבודתו כמחנך ומורה לעברית, הוא היה גם אַרְכֵאוֹלוֹג שיצא למסעות. בשנת 1867 הוא יצא למסע לאתיופיה כדי ללמוד על הַפָלָשִׁים – אֶתְיוֹפִּים שהייתה להם זִקָּה ליהדות. יוסף הלוי היה מהראשונים שהכירו ביהדותם של יהודי אתיופיה, והוא אף הציע ליישב אותם בארץ ישראל. בין שנת 1869 ל-1870 יצא הלוי למסע לתימן מטעם המכון הצרפתי, וחקר כתובות שֵׁמִיּוֹת עתיקות, שמאוחר יותר שימשו אותו לְהַחְיָאַת השפה העברית. 

10. היירם בינגהאם השלישי
בניגוד לשאר מגלי הארצות, היירם בינגהאם השלישי היה בכלל פוליטיקאי ששימש מושל מדינת קוֹנֶטִיקֶט בארצות הברית. אבל הוא גם אחראי לגילוי של העיר העתיקה מאצ'ו פיצ'ו שבפרו. בשנת 1908 היירם היה נציגה של ארצות הברית בקונגרס שנערך בצ'ילה. בדרכו חזרה הביתה הוא ערך סיור באולאנטאיטאמבו – עיר עתיקה מהתקופה הַפְּרֵה-קוֹלוֹמְבְּיָאנִית של תרבות הָאִינְקָה שממוקמת בִּפְּרוֹ. הסיור במקום הותיר בהיירם רצון לחקור ולגלות ערי אינקה נוספות, וכך, בשנת 1911, הוא חזר לפרו כשהוא מלווה במשלחת ארכיאולוגית וגילה את מָאצ'וֹ פיצ'ו. העיר הזאת נבנתה על ידי אימפריית האינקה בשנת 1450, ועד היום נשמרו שרידים רבים שלה. עד אז רק המקומיים הכירו את מאצ'ו פיצ'ו, ולכן התגלית של היירם נחשבה לפורצת דרך. 

 

משחקים

קידס שלנו