מבצע לביאה

 

כתבה וצילמה: דפנה בן-נון

בנסיעה האחרונה שלי לזימבאבווה שבאפריקה הצטרפתי לצוות וטרינרים וביולוגים מכל העולם למשימת התקנת קולר ג'י-פי-אס ללביאה. באמצעות קולרי מעקב שכאלה ניתן לעקוב אחר התנועה של אריות (וגם ופילים), וכך לדעת מתי הם מתקרבים לכפרים ולהזהיר את תושבים מבעוד מועד כדי שהם לא יפגעו בחיות הבר. המבצעים האלה הם חלק מהמאמץ לחינוך התושבים המקומיים לחיות בשיתוף עם חיות הבר.

הגעתי בבוקר ונפגשתי עם הצוות לתדרוך. כל ירידה מהג'יפ בשטח הפראי מסוכנת מאוד כי חיות הטרף מסתובבות בחופשיות, ולכן נלווה אלינו מאבטח צמוד. התחלנו לנסוע ולחפש לביאות שמסתובבות בקבוצות בשמורת הטבע העצומה הסמוכה למפלי ויקטוריה. זה לא פשוט למצוא לביאות חומות בתוך הסבך החום. פתאום הג'יפ האט, והווטרינר הראשי, שרק לו יש רישיון לירות חצי הרדמה בחיות בר, הצביע לעבר השיחים. הוא זיהה שם לביאה. בתוך כמה שניות שמענו ירייה, וקבוצה של לביאות החלה לברוח.

חיכינו שהלביאה שנפגעה מהחץ תירדם, וכעבור כמה דקות, כשהווטרינר היה בטוח שהלביאה נרדמה לחלוטין, ירדנו בזהירות מהג'יפ, כשברקע אנחנו שומעים סביבנו את הנהמות של יתר הלביאות.

כעת היה צריך לפעול במהירות, כדי שהלביאה לא תישאר תחת הרדמה יותר מדי זמן. אנשי הצוות מדדו את גופה, ביצעו בדיקות דם, לקחו דגימות פרווה, שקלו אותה ולבסוף התקינו את קולר הג'י-פי-אס ובדקו שהוא פועל כראוי.

רק לאחר שכל המשימות הללו השולמו כולם קיבלו הוראה לחזור לג'יפ, והווטרינר הראשי נשאר כדי להזריק ללביאה חומר מעורר. אסור להשאיר לביאה מטושטשת בשטח, כדי שלא תותקף על ידי צבועים או חיות טרף אחרות. חיכינו עד שראינו שהיא מתחילה לזוז, מבולבלת מעט, אבל מהר מאוד היא התאוששה ונעמדה על הרגליים. המשימה בוצעה בהצלחה ואני הייתי בשמים מרוב התרגשות! זה היה בעיניי כבוד גדול להצטרף לצוות שביצע משימה חשובה שכזאת.

משחקים

קידס שלנו