בישראל אנחנו מכירים סופות גשם ומדי פעם גם סופות אבק, אבל במקומות רבים בעולם מתמודדים בתקופה זו של השנה עם סופות עזות במיוחד, שמחוללות הרס רב. יצאנו לגלות מהם ההבדלים בין הסופות ומה גורם להן 

  כתבה: מאיה בניטה  | אייר: מורן ברק 

 

בזמן כתיבת שורות אלה פקדה את אַרְצוֹת הַבְּרִית שֶׁבִּצְפוֹן אָמֶרִיקָה אחת הסופות החזקות בְּתוֹלְדוֹתֶיהָסופת ההוריקן, שקיבלה את השם "לורה", הגיעה לאזור מִפְרַץ מֶקְסִיקוֹ מכיוון הים ופגעה בעיקר במדינות לוּאִיזְיָאנָה וְטֶקְסָסמאות אלפי בני אדם נותרו ללא חשמל וללא קוֹרַת גַּג בשל הסופה, שהביאה עמה רוחות עזות שֶׁנָּשְׁבוּ במהירות 241 קילומטרים לשעה. שכונות שלמות לאורך רצועת החוף הוצפו במים. הוריקן לורה הוא הסופה החמישית בעוצמתה שֶׁתֹּעֲדָה אֵי פַּעַם בארצות הברית, והשביעית במספר מאז הֵחֵלָּה עוֹנַת הַהוּרִיקָנִים. כמות כזו של סופות נחשבת שיא חדש לתקופה זו של השנה, והמומחים מעריכים כי ההתחממות המהירה של כדור הארץ היא שגרמה לכך. 

   

סופה היא תופעת טבע שמתרחשת כאשר חל שִׁנּוּי קִיצוֹנִי בָּאַקְלִיםקיימים סוגים שונים של סופות, המופיעות בתקופות מסוימות בשנה ובאזורים שונים על פני כדור הארץ. סופה יכולה להיות מסוכנת מאוד, לכן חשוב מאוד להיזהר ולהישאר בבית כאשר היא מתרחשתהצטרפו אלינו למסע בעקבות כמה סופות שכדאי להכיר:  

סופה טרופית 

מה זה? סופה טרופית, הידועה גם בשמות הוּרִיקָן, צִיקְלוֹן וְטַיְפוּן, היא סערה ענקית שנוצרת באזורים המאופיינים בְּמֶזֶג אֲוִיר טְרוֹפִּי (מקומות שבהם חם מאוד ויורדים גשמים). זוהי סופה הַרְסָנִית מאוד, שנגרמת מֵעִבּוּי שֶׁל אֵדֵי מַיִם מעל לאוקיינוס. כשהאדים מִתְעַבִּים משתחרר חום (זהו מצב המתרחש כאשר המים הנוזליים עוברים למצב של גז). האוויר נע במהירות מעגלית, ואז נוצרת סופה טרופית שיכולה להגיע עד למרחק של 600 קילומטרים. למרבה המזל ניתן לחזות בדרך כלל את הופעתה של סופה טרופית. לַוְיָנִים מֶטֶאוֹרוֹלוֹגִיִּים, שתפקידם לצלם את כדור הארץ, יכולים לעקוב אחר התפתחות סערות טרופיות וְלַחְזוֹת אֶת הִתְקַדְּמוּתָן, וכך אפשר להזהיר ולהתגונן מפניהן.  

מתי? הסופה הטרופית פורצת בעונות החמות – בקיץ ובסתיו 

היכן? סופות טרופיות מתרחשות בצפון האוקיינוס הָאַטְלַנְטִי ובצפון האוקיינוס השקט (שם הן זכו לשם "הוריקן"), בצפוןמערב האוקיינוס השקט (שם הן נקראות "טייפון"), וכן בדרוםמערב האוקיינוס השקט ובאוקיינוס ההודי (שם מכנים אותן בשם "ציקלון").  
 

סופת טורנדו 

מה זה? סופת טוֹרְנָדוֹ נחשבת לסופה מסוכנת מאוד. מקור שמה הוא מהמילה הספרדית ״טרונדה״ שפירושה סופת רעמים. טורנדו נראית כמו מערבולת, והיא נוצרת כאשר זרמי האוויר בענן סערה מתחזקים וגורמים ללחץ נמוך במרכז הענן – אז הרוח יכולה להגיע למהירות של עד 510 קילומטרים לשעה. טורנדו הוא ממש כמו שואב אבק – הוא שואב כל דבר שנקרה בדרכו, כמו מכוניות ואפילו בתים. לא ניתן לצפות אותו ולהתריע מפניו. לרוב הסופה נמשכת כמה דקות בלבד ונעה על פני כמאה מטרים 

מתי? רוב סופות טורנדו פורצות בין חודש מרץ ליולי.  

היכן? סופת טורנדו נפוצה בדרוםמזרח הודו, באוסטרליה ובארצות הברית.  

 

סופת שלגים

מה זה? סופת שלגים, המכונה גם ״בליזארד״, היא תופעה שבה רוח עזה מרימה את השלג שמונח על גבי הקרקע והוא נישא באוויר. במהלך סופת שלגים, שלרוב נמשכת לפחות שלוש שעות, מהירות הרוח מגיעה לכ-60 קילומטרים לשעהסופה שכזו עלולה לגרום נזקים קשים ואפילו לשתק עיר שלמההכבישים עלולים להיחסםכך שתושבים אינם יכולים לנסוע לעבודה ולא מתקיימים לימודים בבתי הספר. לא יודעים מה איתכם, אבל אם אצלנו הייתה סופת שלגים, היינו שמחים להישאר בבית ולְהִתְכַּרְבֵּל בַּפּוּךְ 

מתי? סופות שלגים מתרחשות בחורף.  

היכן? סופת שלגים נפוצה במקומות שבהם יורד שלג רב, כמו אירופה, ארצות הברית, הקוטב הצפוני ובחלק ממדינות אסיה.  

 

סופת חול  

מה זה? סופת חול נוצרת כאשר רוח חזקה מנתקת גרגירי חול מהקרקע ומעיפה אותם לכל עֵבֶר. סופות חול מתרחשות בדרך כלל בַּמִּדְבָּרִיּוֹת, משום ששם גרגירי החול קטנים, ולרוח קל יותר להרים אותם למעלה. כשהלחות באוויר נמוכה יותר והחול יבש, יש סיכוי גבוה יותר להיווצרות של סופת חול. סופות מעין אלה מתרחשות רק כאשר הרוח חזקה מספיק וּכְשֶׁהָאַטְמוֹסְפֶרָה (מעטפת הגזים שמקיפה את כדור הארץ) יציבה.  

בזמן סופת חול קשה לראות מה קורה בחוץ, ומומלץ מאוד להישאר בבית ולא לשחק בחוץ כי החול מַקְשֶׁה על הנשימה.  

מתי? סופות חול מתרחשות בדרך כלל בקיץ.  

היכן? הסופות הללו נפוצות בצפון אמריקה, בְּמוֹנְגּוֹלְיָהבַּחֲצִי הָאִי עֲרָב, בצפון סין, במדבר סָהָרָה וגם אצלנו, בישראל – באזור הנגב. 

  

מה ההבדל בין סופת חול לסופת אבק?

סופת אבק, ממש כמו סופת חול, מתרחשת כאשר רוח חזקה מעיפה גרגירי אבק. האבק מורכב מחלקיקים קטנים בקוטר של פחות מ500 מִיקְרוֹמֶטֶר, שנוצרים בקרקע. בניגוד לסופות חול, סופת אבק נמשכת זמן רב יותר ויכולה להגיע למרחקים גדולים יותר. בדרך כלל בישראל נפוצות יותר סופות אבק מאשר סופות חול, וסופת אבק מתרחשת לרוב בימי האביב.  

 

איך בוחרים שמות לסופות טרופיות? 

יצא לכם לשמוע על הוּרִיקַן קתרינה, הוריקן סנדי או הוריקן וילמה? אם תהיתם מדוע להוריקנים יש שמות של בנות, אז הנה התשובה: מאז שנת 1953 החליט אִרְגּוּן הַמֶּטֶאוֹרוֹלוֹגְיָה הָעוֹלָמִי לתת שם פרטי לכל סופה טרופית המתחוללת באוקיינוס האטלנטי. באמצעות השמות קל יותר להתייחס לכל סופה וסופה וּלְאַפְיֵן אותה. מאז שנת 1979, בעקבות מחאת נשים, ההוריקנים מקבלים לא רק שמות של נשים אלא גם של גברים, כמו אלברטו, כְּרִיס וְאוֹסְקָר. השמות ניתנים לפי סדר האלף-בית הַלָּטִינִי, ובכל שנה נקבעים 126 שמות להוריקנים למשך שש השנים הבאות. כאשר מתחוללת סופה אכזרית במיוחד, השם שלה יוצא מרשימת שמות ההוריקנים ומוחלף בשם אחר. אם בשנה אחת מתחוללות יותר מ21 סופות, אז שאר הסופות שמתרחשות באותה השנה זוכות לקבל שמות מהאלףבית היווני, כמו אַלְפָא, בֵּיתָא וְדֶלְתָּא 

 

 

אילו סופות קיימות בישראל? 

למרבה המזל אצלנו, בישראל, אין סופות טורנדו וגם לא סופות טרופיות. אנחנו רחוקים מהאוקיינוסים ומהאזורים הטרופיים, כך שסביר להניח שלעולם לא יגיע אלינו ציקלון, ובשל תְּנָאֵי הָאַטְמוֹסְפֶרָה בארץ אין חשש מסופת טורנדו. עם זאת, כפי שציינו עלולות להיווצר אצלנו סופות חול וסופות אבק. מלבד זאת, אחת התופעות המוכרות לנו שמתרחשות בחורף הישראלי היא סופת רעמים. היא מתבטאת במזג אוויר סוער המאופיין ברוחות פתאומיות, גשם חזק, ברדברקים ורעמים, שנוצרים בעננים נמוכים הנקראים ״ענני קוּמוּלוֹנִימְבּוּס״.  

  

משחקים

קידס שלנו