כתבה וצילמה: דפנה בן נון, צלמת חיות בר

את התנין האפריקני פגשתי לראשונה בבוצוואנה שבאפריקה. הוא מכונה גם תנין היאור, אורכו הממוצע של זכר בוגר יכול להגיע לחמישה מטרים (כמו מכונית) ומשקלו הממוצע כ-450 קילוגרמים! חיה גדולה ומרשימה בהחלט, שמזכירה את הדינוזאור הקדום.

התנינים האלה שוחים במים כשרוב גופם שקוע ורק עיניהם ונחיריהם בולטים, ומחכים לטרף. הם זריזים מאוד בתוך המים, אבל יכולים גם לנוע על הגחון ביבשה. התנועה מחוץ למים מצריכה מהם הרבה יותר אנרגיה, ולכן הם משתדלים לזוז כמה שפחות. התנינים זקוקים לאור השמש כדי להעלות את טמפרטורת הגוף שלהם, ולכן ניתן לראות אותם שוכבים זמן רב ללא תזוזה מחוץ למים, במיוחד בבוקר כשהמים קרים. הבוגרים ניזונים כמעט מכל יונק שבא לשתות מהמים. הם חשים את התנועה, מתגנבים לאט ותוקפים. לכן, כדי לא לסכן את עצמי וגם כדי לא להפריע לתנינים, צילמתי אותם מתוך סירה. התקרבנו ממש לאט, וכך התנינים לא ברחו.

כשהגעתי לזימבאבווה נודע לי שיש מקום מיוחד שבו ניתן לצלול עם התנינים! התרגשתי מאוד כי זו הייתה הזדמנות נדירה לראות את החיה העוצמתית הזאת מקרוב ממש. כשהגענו למקום המדריך הסביר שאהיה בתוך כלוב מוגן עם ציוד צלילה, והתנינים הם שיהיו מחוץ לכלוב. אסור להוציא ידיים או כל איבר אחר מחוץ לכלוב כי הם מיד יתפסו אותם עם השיניים החדות שלהם.

בהתרגשות גדולה נכנסתי לכלוב ושמרתי על כל כללי הזהירות. הכלוב הורד לאט-לאט לתוך המים עד שכולו היה שקוע. קשה לתאר את התחושה:  התנינים הסקרנים התקרבו אליי כפי שלא דמיינתי שאפשר, ואני הייתי נרגשת כל כך לפגוש את היצור הפרה-היסטורי הזה פנים מול פנים. העיניים הגדולות שלהם נראו כמו עיני שממית ענקיות. הגפיים הגדולות והזנב המשוריין גרמו לי להרגיש כאילו אני בתוך סצנה מסרט של דינוזאורים. זו הייתה חוויה מהפנטת.

משחקים

קידס שלנו