עובדות מהירות

  • שם רישמי: מדינת ישראל
  • שיטת ממשל: : דמוקרטיה פרלמנטרית
  • עיר בירה: ירושלים
  • אוכלוסיה: 9,210,100 נפש
  • השפות הרשמיות: עברית, ערבית
  • המטבע: שקל
  • השטח: 22,072 ק"מ
  • נהר עיקרי: הירדן

ישראל היא מדינה קטנה במזרח התיכון, על חופו הדרום-מזרחי של הים התיכון. יש לה אקלים מגוון, עם הרים מושלגים בצפון ומדבר לוהט בדרום. היא גובלת בצפון עם לבנון, בצפון מזרח עם סוריה, במזרח עם ירדן והרשות הפלסטינית, ובדרום עם מצרים.
יותר ממחצית האוכלוסייה חיה במישור החוף הצר שעל שפת הים התיכון במערב. ים המלח שבין ישראל וירדן הוא הנקודה הנמוכה ביותר על פני כדור הארץ (416 מטרים מתחת לפני הים). מימיו של ים המלח הם כה מלוחים ועשירים במרבצי מינרלים שבעלי חיים וצמחים אינם יכולים להתקיים בהם. מי הים חמים בכל ימות השנה.
בדרום ובמזרח האדמה חמה ויבשה. מדבר הנגב בדרומה של ישראל זוכה רק ל-32 מילימטרים של גשם בשנה. אדמת הגליל בצפון ידועה כאדמה החקלאית הפורייה ביותר במדינה.

צבועים נפוצים במדבר הנגב, שם הם מחפשים אחר חיות מתות. בדרום, לאורך חופי ים סוף באילת, ישנה שונית אלמוגים מהממת ביופייה באורך 1,200 מטרים, המכוסה בגידולי אלמוגים. יש בה גם סרטנים, צבים, תמנונים וכרישים.
ישראל נוטעת עצים, כדי לחדש את היערות שכיסו את הנוף בעבר. ב-70 השנים האחרונות ניטעו יותר מ-200 מיליון עצים. שמורות טבע הוקמו כדי להגן על זאבים, שועלים, נמרים, יענים ומינים אחרים, וגם כדי לגדל בעלי חיים הנמצאים בסכנת הכחדה.

העיר הערבית יריחו, שיושבה לראשונה ב-9500 לפנה"ס, היא אחד היישובים העתיקים בעולם. תושביה עסקו בגידול יבולים וחיות משק. יש מעט תיעוד על תושביה הקדמונים של ישראל המודרנית.
לאורך כל ההיסטוריה שלטו באזור כוחות רבים, כולל המצרים, הפרסים, הבבלים, היוונים, הרומאים והמוסלמים.
ירושלים, בירתה של ישראל, נחשבת עיר קדושה עבור יהודים, נוצרים ומוסלמים כאחד. עיר זו היא המרכז ההיסטורי של כל שלוש הדתות, וחסידים נאמנים של כל אחת מהן נלחמו עליה. היהודים מאמינים שהמשיח יופיע בה באחד הימים, המוסלמים מאמינים שמוחמד עלה ממנה לגן העדן, והנוצרים מאמינים שזה המקום שבו קם ישו לתחייה.

בסוף המאה ה-19 ובעשורים הראשונים של המאה ה-20 הוצעו פתרונות שונים לבעיית הקיום של היהודים: התבוללות בחברה הנוכרית שסביבם, מסגרות אוטונומיות, הגירה לעולם החדש, ציונות ועוד. מבין הפתרונות שהוצעו רעיון של מדינה יהודית בארץ ישראל לא היה הפתרון המועדף על רוב היהודים. מרביתם העדיפו להגר לארצות העולם החדש ובעיקר לארצות-הברית. רק מעטים מיהודי העולם קבעו את ביתם בארץ ישראל, והיישוב היהודי הקטן גדל בקצב איטי.
למרות ההתנגדויות בקרב יהודי העולם לרעיון הציוני והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, ככל שרבתה הסכנה לחיי יהודים בארצות השונות. במחצית הראשונה של המאה ה-20 הוא הפך לאחד הפתרונות המובילים למצוקת היהודים. ההסתדרות הציונית, שיסד הרצל בשנת 1897, הצליחה באיטיות ובהתמדה להפוך לארגון בינלאומי גדול ומשפיע בעולם היהודי, ולגייס יהודים מרחבי העולם לתרום ולפעול למען הגשמת תחיית הלאום היהודי.
בשנת 1917, בעת מלחמת העולם הראשונה, כבשה בריטניה את ארץ ישראל מידי התורכים, וקיבלה מן האו"ם מנדט זמני לשלוט בה. באותה שנה, בעקבות פעילות דיפלומטית ענפה של המנהיגות היהודית בבריטניה, העניק הלורד בלפור, שר החוץ הבריטי דאז, ללורד רוטשילד, ממנהיגי יהדות בריטניה, את "הצהרת בלפור", שבה התחייבה בריטניה לסייע בכינונו של בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל.
האירוע הפיח תקוות רבות ביהודים בכל העולם לגבי האפשרות של מימוש רעיון הציוניות. אולם התנגדותם ההולכת וגוברת של ערביי ארץ ישראל לרעיון הקמת המדינה, גרמה לבריטניה לסגת מהתחייבויותיה, להציב מכשולים הולכים וגדלים בפני היישוב בארץ ישראל.

שואת יהודי אירופה התרחשה מעליית המפלגה הנאצית לשלטון בגרמניה בתחילת 1933 ובמהלך מלחמת העולם השנייה, עד לכניעת גרמניה הנאצית, במאי 1945. פשעים אלו בוצעו על ידי שלטונות גרמניה הנאצית בהנהגת אדולף היטלר, עוזריהם, שתפי פעולה ושלטונות בני בריתה. תכליתם בהתחלה לפגוע במעמד היהודים ולגזול את נכסיהם, ובהמשך, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, השמדתם השיטתית של בני כל העם היהודי, במה שכונה הפתרון הסופי. מספר הנרצחים היהודים בשואה וכתוצאה ישירה ממנה נאמד בכשישה מיליונים.

היהודים שהצליחו להימלט מאירופה בתקופה מלחמת העולם השנייה ולפניה היו זקוקים לבית חדש. רבים מהם עלו לארץ ישראל, שבה שלטו באותה תקופה הבריטים. הפליטים היהודים שרצו להגיע ארצה לאחר מלחמת העולם נתקלו בהגבלות שהציבו על כך הבריטים, והעניין היהודי קיבל תהודה וזכה לאהדה כלל-עולמית. כך הלכה גברה ההכרה בצורך להעניק ליהודים בית לאומי וריבונות בחלקים מארץ ישראל, לאחר התפרקות בריטניה מארצות החסות שלה.


בעקבות החלטת האו"ם בדבר חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות – יהודית וערבית – פרצו מהומות בכל הארץ, שהפכו במהרה למלחמת העצמאות. ב-14 במאי 1948, יום שישי, ה' באייר תש"ח , ערב סיום המנדט הבריטי 15 במאי, קרא דוד בן-גוריון – שעמד בראש הנהגת הישוב העברי בארץ בתקופת המנדט הבריטי – את מגילת העצמאות והכריז על הקמתה של מדינת ישראל, ביתו הלאומי וארץ מולדתו של העם היהודי.
יום לאחר ההכרזה על הקמת המדינה, פלשו צבאות ערב לארץ ישראל. בתום המלחמה, שלטה ישראל במרבית שטח המנדט הבריטי לשעבר, מעבר למה שהוקצה למדינה היהודית בתוכנית החלוקה של האו"ם מכ"ט בנובמבר, 1947. יהודה ושומרון ורצועת עזה נכבשו על ידי ירדן ומצרים, בהתאמה. ב-1967, במלחמת ששת הימים, כבשה ישראל מירדן את יהודה ושומרון, ממצרים את רצועת עזה ואת חצי האי סיני, ומסוריה את רמת הגולן.
ב-11 במאי 1949 הצטרפה ישראל לאומות המאוחדות.

מיד לאחר הכרזת המדינה הוכפל מספר היהודים במדינה. גל העלייה הגדול ביותר היה ב-1949, בתום מלחמת העצמאות. מבצעים מיוחדים נעשו להעלאת יהודים, במיוחד מארצות ערב, שאחד המפורסמים בהם היה מרבד הקסמים, להעלאת יהודי תימן.

כדי להשיג שלום עם מצרים החזירה לה ישראל את חצי האי סיני ב-1982. התקוממות פלסטינית, שנקראה אינתיפאדה, החלה ב-1987 וגבתה את חייהם של מאות אנשים. ב-1993 הושג הסכם בין הצדדים, שהבטיח ממשל עצמי לפלסטינים ברצועת עזה ובעיר יריחו שבגדה המערבית.

ב-4 בנובמבר 1995 נרצח ראש הממשלה יצחק רבין על ידי יגאל עמיר, שהתנגד לפשרות עם הפלסטינים שאותן הוביל רבין. לאחר מותו החליף אותו שמעון פרס בראשות הממשלה לתקופה קצרה . פרס הפסיד לבנימין נתניהו בבחירות 1996, בעקבות גל פיגועי התאבדות של ארגון החמאס . בבחירות אלה לראשונה התנהלה ההצבעה בשני פתקים, האחד לבחירת רשימה לכנסת, והשני לבחירת ראש הממשלה.

ב-1997הצבא הישראלי נסוג מכל ערי הגדה המערבית, וגם יצא מדרום לבנון ב-2000. לאחר שנכשלו שיחות השלום פרצה אינתיפאדה נוספת ב-2000, ורוב שטחיה של הגדה המערבית נכבשו מחדש ב-2002. ב-2005 פינתה ישראל את היישובים שהקימה ברצועת עזה, במה שנודע כמבצע ההתנתקות, והחזירה את השטח לשלטון החמאס בעזה.

כשני שלישים מהישראלים נולדו בישראל. כל שאר הישראלים הגיעו מ-100 מדינות שונות.
81 אחוז מתושבי ישראל הם יהודים, ורוב האחרים הם ערבים. בשטחים הפלסטיניים המוחזקים בידי ישראל חיים כ-3.5 מיליון תושבים, מתוכם 89 אחוז פלסטינים ו-11 אחוז יהודים.
כ-20 אחוז מהישראלים דבקים בכ-600 מצוות דת הנוגעות לחיי היומיום שלהם. אחרים שומרים על חלקן אך לא על כולן.

ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון. כל ארבע שנים נערכות בחירות לכנסת. אם מפלגה זוכה ב-4 אחוזים מהקולות, היא מקבלת ארבעה מושבים או יותר בכנסת. מנהיג המפלגה הגדולה ביותר הופך לראש הממשלה.
ראש הממשלה ממנה קבינט של שרים שמנהל את המדינה. 120 חברי הכנסת בוחרים נשיא. בנימין נתניהו, מנהיג הליכוד, הוא ראש הממשלה כיום. מדיניות המפלגה ממוקדת בשמירה על בטחון ישראל.
השלום שברירי באזור הפכפך זה. רוב הגברים והנשים הישראלים מתגייסים לצה"ל לאחר שהם מסיימים את לימודי התיכון. הגברים משרתים שלוש שנים, והנשים משרתות שנתיים. גרמניה משלמת לישראל 500 מיליון דולרים בשנה, כפיצוי על האבדות שספגו היהודים בזמן השואה.
ארצות הברית מעניקה סיוע לישראל ולשכנותיה מצרים וירדן, כדי לשמור על היציבות באזור. ישראל בנתה גדר באורך של מאות קילומטרים סביב הגדה המערבית, כדי למנוע ממחבלים מתאבדים להיכנס לישראל.

משחקים

קידס שלנו