עובדות מהירות

  • השם הרשמי: הפדרציה הרוסית
  • שיטת הממשל: פדרציה
  • עיר הבירה: מוסקבה
  • האוכלוסייה: 145,934,462 נפש
  • השפה הרשמית: רוסית
  • המטבע: רובל
  • השטח: 17,075,200 קמ"ר
  • רכסי הרים עיקריים: אורל, אלטאי
  • נהרות עיקריים: אָמוּר, אירטיש, לנה, אוב, וולגה, יניסיי

רוסיה, המדינה הגדולה ביותר בעולם, תופסת עשירית משטח היבשה של כדור הארץ. היא משתרעת על פני 11 אזורי זמן הפרושים על שתי יבשות (אירופה ואסיה), וחופיה נושקים לשלושה אוקיינוסים (האטלנטי, השקט והארקטי).

הנוף הרוסי משתנה ממדבר לרצועת חוף קפואה, ומהרים גבוהים לביצות ענקיות. רוב שטחה של רוסיה מורכב מרצף מישורים ורמות ללא עצים המכונה סְטֶפֶּה, או הערבה האירו-אסייתית. סיביר, התופסת שלושה רבעים משטחה של רוסיה, מכוסה ברובה ביערות אורנים נרחבים הנקראים טייגות.

ברוסיה יש כ-100,000 נהרות, כולל כמה מהנהרות הארוכים והעוצמתיים ביותר בעולם. יש בה גם אגמים רבים, כולל שני האגמים הגדולים ביותר באירופה: לָדוֹגָה ואוֹנֶגָה. אגם באיקל בסיביר מכיל יותר מים מכל אגם אחר בעולם.

עקב גודלה העצום של רוסיה, אין זה מפתיע שיש בה מספר רב של מערכות אקולוגיות ושל מיני בעלי חיים. יערותיה, ערבותיה ומישוריה הצחיחים והקפואים מספקים בתי גידול לבעלי חיים נדירים רבים, כולל דוב ההימלאים, נמר השלג, הדוב הלבן והפִּיקָה, יונק קטן דמוי ארנבון.

הפארקים הלאומיים הראשונים הוקמו ברוסיה במאה ה-19, אך עשרות שנים של זיהום לא מווּסָת גבו מחיר מרבים משטחי הבר של המדינה. כיום רק כאחוז אחד משטחה של רוסיה מוגן בשמורות, הנקראות  זפובדניקים.

בעל החיים המפורסם ביותר של רוסיה הוא הטיגריס הסיבירי, החתול הגדול ביותר בעולם. ענק זה, שנולד ביערות של מזרח רוסיה ונמצא בסכנת הכחדה, יכול להגיע לאורך של 3 מטרים, לא כולל הזנב, ולמשקל של 300 קילוגרמים.

ההתיישבות האנושית הקדומה ביותר ברוסיה קמה בסביבות שנת 500 לספירה, כאשר סקנדינבים נדדו דרומה לאזורים שסביב נהר הוולגה העליון. מתיישבים אלה התערבבו עם הסלאבים מהמערב, ובנו מבצר שברבות הימים הפך לעיר האוקראינית קייב.

קייב התפתחה לאימפריה ששלטה על רוב שטחה של רוסיה האירופית במשך 200 שנה, ואז התפצלה לאוקראינה, בלרוס ונסיכות מוסקבה. מוסקבה, בירתה של הנסיכות בשם זה, נותרה עיר סחר קטנה עד המאה ה-13, כאשר פלישות המונגולים בדרום גרמו לאנשים לנוע צפונה ולהתיישב בעיר.

ב-1547 הפך שליט נסיכות מוסקבה, איבן הרביעי, לצאר הראשון של רוסיה, לאחר שגירש את המונגולים מקייב ואיחד את האזור. ב-1682 הוכתר פטר הגדול לצאר בגיל עשר, ובמשך 42 שנה עמל להפוך את רוסיה למודרנית ואירופאית יותר.

ב-1917 הדיחו הרוסים, שלא היו מרוצים מהממשל, את הצאר, והקימו ממשלה נבחרת. אולם כעבור חודשים ספורים תפסה קבוצה קומוניסטית בשם בולשביקים את השלטון. מנהיגם, ולדימיר לנין, יסד את "ברית הרפובליקות הסובייטיות הסוציאליסטיות" (ברית המועצות),  שכללה את רוסיה ועוד 11 מדינות. 

ברית המועצות לחמה לצידה של ארצות הברית במלחמת העולם השנייה, אך היחסים בין שתי המעצמות ובעלות בריתן הפכו להיות מתוחים לאחר סיום מלחמת העולם השנייה ב-1945. מתחים אלה הובילו למלחמה הקרה, שהסתיימה ב-1991, כשברית המועצות התפרקה.

ברוסיה יש כ-120 קבוצות אתניות שדוברות יותר ממאה שפות. כ-80 אחוז מהרוסים הם צאצאי הסלאבים שהתיישבו במדינה לפני 1,500 שנה. קבוצות עיקריות אחרות כוללות את הטטרים, שהגיעו עם הפולשים המונגוליים, ואת האוקראינים.

רוסיה ידועה בכל העולם בזכות ההוגים והאמנים שלה, כולל סופרים כמו לב טולסטוי ופיודור דוסטוייבסקי, מלחינים כמו פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי, ורקדני בלט כמו רודולף נורייב.

ממשל וכלכלה

ההיסטוריה של רוסיה כדמוקרטיה היא קצרה. תוצאות הבחירות הראשונות במדינה ב-1917 בוטלו במהירות על ידי הבולשביקים, ורק בבחירות 1991, כשנבחר בוריס ילצין לנשיא, חזרה הדמוקרטיה לשלוט. 

רוסיה היא פדרציה של 86 רפובליקות, פרובינציות, טריטוריות ומחוזות, שכולם נשלטים על ידי הממשל במוסקבה. ראש המדינה הוא נשיא הנבחר על ידי העם. הכלכלה מבוססת על אספקה עצומה של משאבי טבע, כולל נפט, פחם, עפרת ברזל, זהב ואלומיניום.

משחקים

קידס שלנו