עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת קרואטיה
  • שיטת הממשל: דמוקרטיה פרלמנטרית
  • עיר הבירה: זאגרב
  • האוכלוסייה: 4,105,267 נפש
  • השפה הרשמית: קרואטית
  • המטבע: קוּנָה
  • השטח:  56,594 קמ"ר
  • רכסי הרים עיקריים: האלפים הדינריים, הרי ביוקובו
  • נהרות עיקריים: דראווה, דנובה

קרואטיה, הממוקמת בדרום מזרח אירופה, היא ארץ מגוונת מבחינה גיאוגרפית. צורתה כצורת סהרון, ויש בה הרים נמוכים ורמות בסמוך לחוף הים האדריאטי, מישורים שטוחים שחובקים את הגבול עם הונגריה, ושפע של איים.

באזורים ההרריים החורף קר ורווּי שלגים, והקיץ מתון. באזורי החוף שורר מזג אוויר ים-תיכוני, הקיץ חם ושמשי והחורף מתון. יותר מאלף איים פזורים בסמוך לחוף. רבים מהם הם אזורי תיירות חשובים, כולל חבל דלמטיה.

הקרואטים הראשונים התיישבו באזור של קרואטיה בסביבות שנת 500 לספירה. הם ניהלו שלטון עצמאי במשך שנים רבות, אך ב-1091 החליטו להצטרף לאימפריה ההונגרית. במאה ה-15, עם התפשטותה של האימפריה העותומנית, החלו הקרואטים לחשוש מכיבוש עותומני, ולכן ביקשו מהארכי-דוכס פרדיננד שיצרף אותם לאימפריה האוסטרית של בית הבסבורג. 

ב-1868 עברה קרואטיה שוב אל תחת שלטונה של הונגריה. מצב זה נמשך עד לאחר מלחמת העולם הראשונה, ואז הפכה קרואטיה לחלק מיוגוסלביה. מלחמת העולם השנייה המיטה סבל עצום על התושבים, שהיו נתונים תחת שלטון גרמני ואיטלקי. לאחר סיום המלחמה השתלטה המפלגה הקומוניסטית על יוגוסלביה.

בשנות ה-90 המוקדמות של המאה הקודמת, התמוטט המשטר הקומוניסטי בכל מזרח אירופה. יוגוסלביה הפכה להיות קלחת רותחת כשקבוצות אתניות שונות החלו לדרוש את עצמאותן. קרואטיה הכריזה על עצמאותה מיוגוסלביה, ובעקבות זאת פרצה מלחמת אזרחים. המלחמה בין הקרואטים לסרבים השתוללה במשך שנים רבות. ב-1995 נחתם הסכם דייטון, שהביא סוף סוף שלום לאזור.

ברפובליקת קרואטיה ניתן למצוא מספר קבוצות אתניות שונות. הקרואטים הם ללא ספק הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בקרואטיה. הסרבים הם קבוצת המיעוטים הגדולה ביותר, אולם מספרם ירד לאחר מלחמת העצמאות ב-1990, מיותר מעשירית מהאוכלוסייה לפני המלחמה לפחות ממחצית המספר הזה ב-2001.

בנוסף לקרואטים ולסרבים, יש גם קבוצות קטנות של מוסלמים בוסנים, הונגרים, איטלקים וסלובנים, כמו גם כמה אלפי אלבנים, אוסטרים, בולגרים, צ'כים, גרמנים ובני אומות אחרות.

ראש המדינה הוא נשיא קרואטיה, הנבחר אחת לחמש שנים בבחירות כלליות. ראש הממשלה מתמנה על ידי הנשיא, ומינויו מצריך גם את אישור הפרלמנט. הפרלמנט של קרואטיה הוא בית נבחרים המונה 151 נציגים.

המלחמה בין הקרואטים לסרבים, שניטשה בין השנים 1995-1991, גרמה נזק עצום לערים ולמפעלי התעשייה. המלחמה עצרה את התיירות לקרואטיה וצמצמה באורח דרסטי את תפוקות התעשייה, כולל את בניית הספינות הרווחית. מאז המלחמה התקדמה קרואטיה הן מבחינה פוליטית והן מבחינה כלכלית. ביולי 2013 היא התקבלה כחברה לאיחוד האירופי, אולם היא ממשיכה לשמור על המטבע שלה, הקוּנָה.   

משחקים

קידס שלנו