עובדות מהירות

  • השם הרשמי: הרפובליקה הפורטוגלית
  • שיטת הממשל: דמוקרטיה פרלמנטרית
  • עיר הבירה: ליסבון
  • האוכלוסייה: 10,196,709 נפש
  • השפה הרשמית: פורטוגלית
  • המטבע: אירו
  • השטח: 91,590 קמ"ר
  • בשפה הפורטוגלית יש 600 מילים שמקורן בערבית.

  • פורטוגל היא היצרנית הגדולה ביותר של מוצרי שעם. קליפת העץ הרכה והספוגית מקולפת מעצי אלון השעם ומשמשת לייצור פקקים לבקבוקים ואפילו לריצוף.

  • עצי אלון השעם מחדשים את קליפתם אחת לתשע שנים.

פורטוגל היא הנקודה המערבית ביותר ביבשת אירופה, והיא ממוקמת על חופו המערבי של חצי האי האיברי. רצועת החוף הארוכה שלה לחוף האוקיינוס האטלנטי פופולרית מאוד בקרב תיירים ומקומיים כאחד. הגלים המשתברים במערב מושכים אליהם גולשים רבים, והחופים החמימים והחוליים בדרום הם גן עדן לתיירים. 

רוב התושבים חיים לאורך החוף, ושליש מהאוכלוסייה מרוכז באזורי המטרופולין הנרחבים של ליסבון ושל פורטו.

רוב שטחה של פורטוגל היה מכוסה בעבר ביערות. כיום רק רבע משטחה נותר מיוער. בעוד שכמה מיני צמחים מקומיים, כמו עץ אלון השעם, עדיין נפוצים, צמחים רבים הם מינים זרים שהובאו לשם בידי בני אדם.

החקלאות והציד צמצמו את מספרן של חיות הבר בפורטוגל. החיות הנפוצות הן חזירי בר, עיזי בר, יחמורים, שועלים וארנבות איבריות. השונר האיברי הוא זן החתולים שנמצא בסכנת ההכחדה הגדולה ביותר בעולם. פורטוגל וספרד עובדות יחד כדי ליצור מקומות פתוחים שיאפשרו למאות הבודדות של שונרים שנותרו לשוטט בחופשיות. 

רצועת החוף היא בית גידול עשיר לסרטנים, לצדפות ולחלזונות, ודגי הטונה, הסרדין והפלמודה הם ציד נפוץ בקרב הדייגים הפורטוגליים.

עופות נודדים רבים עוצרים בפורטוגל בדרכם ממרכז אירופה לאפריקה ולהיפך.

המוּרים, שבטים מוסלמיים מצפון אפריקה, התיישבו בחצי האי האיברי ב-711. המורים נהדפו מאיבריה בידי הצבאות הנוצריים, ובמאה התשיעית כבר הייתה צפון פורטוגל תחת שלטון נוצרי.

פורטוגל היא אחת המדינות העתיקות בעולם. היא נוסדה במאה ה-12 ושלטה באימפריה עצומה, ששורשיה היו בתגליות הימיות הגדולות של המאה ה-15. ב-1487-88 היה ברתולומיאו דיאז האירופאי הראשון שהקיף את כף התקווה הטובה באפריקה. פרדיננד מגלן הוביל את המסע הראשון סביב העולם בין 1522-1519. 

בשנות ה-70 של המאה ה-20 ויתרה פורטוגל על האימפריה העצומה שלה מעבר לים, והעניקה עצמאות לאנגולה, למוזמביק ולמושבות אחרות. מקאו, השריד האחרון לאימפריה הפורטוגלית, הועברה לסין ב-1999. פורטוגל כוללת עדיין את האיים האזוריים ואיי מאדרה.

הערים הפורטוגליות עדיין שומרות על צביונן ההיסטורי, ורבים מהבניינים העתיקים נותרו כפי שהם. ליסבון לא השתנתה בהרבה מאז סוף המאה ה-18. הסביבה הטבעית השתמרה היטב ואין זיהום רציני.

אמנות הצביעה והזיגוג של אריחים, המכונה אזולחוס, היא אחת מצורות האמנות הפופולריות ביותר בפורטוגל. את הטכניקה הנהיגו לראשונה המוּרים, והיא אומצה בידי מלך פורטוגל במאה ה-16. השימוש באריחים הכחולים והלבנים התפשט ברחבי המדינה, וגם כיום ישנם אומנים שממשיכים באמנות זו.

90 אחוז מהפורטוגלים הם קתולים. ימי חג של קדושים ופסטיבלים דתיים הם אירועים מאוד פופולריים. אף שהמדינה עברה תהליך של מודרניזציה בזכות הכספים שהיא מקבלת מארצות אירופה העשירות יותר, התושבים עדיין די עניים בהשוואה לתושבי מדינות אירופה האחרות.

פורטוגל היא רפובליקה דמוקרטית, והיא חברה באיחוד האירופי מאז 1986. היא עברה מספר שיטות ממשל במהלך ההיסטוריה. ב-1143 הפכה פורטוגל לממלכה נפרדת משאר איבריה ונשלטה בידי מלך עד 1910, כשהפכה לרפובליקה.

מ-1910 עד 1926 היו בפורטוגל 44 ממשלות, 20 הפיכות צבאיות, ו-12 נשיאים. המדינה נשלטה בידי רודן, אנטוניו דה אוליביירה סלזאר, עד מותו ב-1970.

תושבי פורטוגל לא היו מוכנים לרודן נוסף, והם יצאו לרחובות בתנועת המונים, שנקראה "מהפכת הציפורנִים", מכיוון שהמורדים ענדו פרחי ציפורן. המדינה הפכה לדמוקרטית ב-1976. פורטוגל אימצה את האירו כמטבע ב-1999.

משחקים

קידס שלנו