עובדות מהירות

  • השם הרשמי: ממלכת דנמרק
  • שיטת הממשל: מונרכיה חוקתית
  • עיר הבירה: קופנהגן
  • השפה הרשמית: דנית
  • המטבע: קרונה – על אף שדנמרק חברה באיחוד האירופי, היא החליטה שלא לאמץ את האירו כמטבע.
  • הסופר הדני הנס כריסטיאן אנדרסן כתב סיפורי אגדות רבים, כולל 'הברווזון המכוער', 'בגדי המלך החדשים', ו'בת הים הקטנה'.

  • גרינלנד היא חלק מממלכת דנמרק, אך היא נהנית מאוטונומיה וממשל עצמי.

דנמרק היא מדינה בצפון אירופה. היא כוללת את חצי האי יוטלנד ויותר מ-400 איים בים הצפוני. היא גובלת בדרום עם גרמניה. שטחה כפול כמעט משטחה של ישראל.

פני הקרקע בדנמרק שטוחים ברובם, עם גבעות נמוכות פה ושם. בעידן הקרח נעו הקרחונים לאיטם על פני היבשת ועיצבו את צורתה של דנמרק כפי שהיא כיום. לדנמרק רצועת חוף ארוכה עם  הרבה לגונות, מפרצים ולשונות-ים. אף אחד מחלקיה של מדנמרק אינו מרוחק מהים יותר מ-67 קילומטרים.

על אף שדנמרק ממוקמת בצפון אירופה, היא נהנית מאקלים מתון בזכות מימיו החמים של זרם הגולף. 

דנמרק הייתה מכוסה בעבר בעצים, אך כמעט כל יערותיה המקוריים נכרתו. היונק הגדול ביותר שחי כיום בדנמרק הוא האייל האציל. בדנמרק כ-300 זנים של עופות. במהלך הקיץ ניתן למצוא בה מינים רבים של פרפרים.

בני אדם חיו בדנמרק מאז תקופת האבן, אך עדויות לכך ניתן למצוא החל משנת 50,000 לפנה"ס. בין המאה התשיעית למאה ה-11, פשטו לוחמים ויקינגים מדנמרק ומארצות סקנדינביה האחרות על אירופה. רוב עריה המודרניות של דנמרק נוסדו לאחר עידן הוויקינגים.

בסוף המאה ה-14 אוחדו דנמרק, נורבגיה ושבדיה על ידי מרגרטה, מלכת דנמרק, במה שנודע כ'איחוד קאלמאר'. אף ששבדיה פרשה מהאיחוד ב-1523, דנמרק הוסיפה לשלוט בנורבגיה עד 1814.  

במהלך מלחמת העולם השנייה הסכימו ביניהן ממשלות גרמניה ודנמרק לא לתקוף זו את זו, אך ב-1940 ערכה גרמניה מתקפת-פתע על דנמרק. על אף שבהתחלה הצליחה דנמרק לשמור על משטר עצמאי, ב-1943 השתלטה עליה גרמניה.

תושבי דנמרק נקראים דנים. הם סקנדינבים נורדיים, ורובם בלונדינים, כחולי-עיניים וגבוהים. בחלקה הדרומי של המדינה יש גם תושבים ממוצא גרמני.

רמת החיים של הדנים היא מהגבוהות בעולם. כל משפחה דנית מקבלת מעל 1,500 דולרים בשנה עבור כל  ילד מתחת לגיל 18. כ-85 אחוז מתושבי דנמרק משתייכים לכנסייה הלאומית של דנמרק. עיר הבירה קופנהגן היא ביתם של יותר ממיליון בני אדם.

כריכים פתוחים הנקראים סמורגסברוד הם ארוחת הצהריים הדנית הטיפוסית. כריכים אלה עשויים מנקניקים, גבינות וממרחים על גבי לחם שיפון כהה.

דנים רבים משתמשים באופניים כאמצעי תחבורה.

דנמרק היא מונרכיה חוקתית. בינואר 2012 חגגה המלכה מרגרטה השנייה 40 שנות מלכות. שושלת המלוכה של דנמרק היא הארוכה והרציפה ביותר מבין שושלות המלוכה באירופה. המלכה מרגרטה השנייה יכולה להתחקות אחר אבות-אבותיה עד למלך גוֹרְם שמָלַך במאה העשירית.

על אף שהמלכה היא ראש המדינה, ראש הממשלה הוא זה ששולט בפועל. הפרלמנט של דנמרק מורכב מבית נבחרים אחד, הקרוי פולקטינג, ובו 179 חברים.

 

משחקים

קידס שלנו