עובדות מהירות

 • השם הרשמי:

  רפובליקת טורקיה

 • שיטת הממשל: משטר נשיאותי
 • עיר הבירה: אנקרה
 • האוכלוסייה: 84,339,067 נפש

 • השפה הרשמית: טורקית
 • המטבע: לירה טורקית
 • השטח: 769,630 קמ"ר
 • רכסי הרים עיקריים: הפונטוס והטאורוס

 • נהרות עיקריים: הפרת, החידקל והקיזילאירמאק

טורקיה שוכנת על חצי אי גדול המחבר בין יבשות אסיה ואירופה. היא מוקפת ים משלושה צדדים: מצפון הים השחור, ממערב הים האגאי, ומדרום הים התיכון. איסטנבול, העיר הגדולה ביותר בטורקיה, שוכנת לחופיו של מיצר בוספורוס, המפריד בין אסיה לאירופה, והיא בנויה גם בצד האירופי וגם בצד האסייתי. טורקיה גדולה מעט בשטחה מצ'ילה.

טורקיה היא אחד האזורים המוּעדים ביותר לרעידות אדמה על פני כדור הארץ. במהלך 70 השנים האחרונות היא סבלה מ-13 רעידות אדמה. העתק צפון אנטוליה (גבול חילוף בין לוחות טקטוניים) נמשך לאורך מאות קילומטרים מיַם מרמרה שבמערב המדינה אל רמות אנטוליה שבמזרח. ההעתק נע קדימה ואחורה כ-20 סנטימטרים בשנה.

להר הגבוה ביותר בטורקיה, אררט, יש שתי פסגות, שהגבוהה ביניהן מתנשאת לגובה של 5,165 מטרים. ההר נחשב קדוש בעיני רבים, ולפי התנ"ך הוא המקום שעליו נחה תיבת נוח לאחר המבול.

טורקיה היא תחנת מנוחה לעופות במסעות הנדודים שלהם בין ביתם החורפי לביתם הקיצי. הם עפים בהמוניהם לקוס גולו, אגם העופות, בפארק לאומי מוגן המוקף בקני סוף. הפארק הלאומי הראשון בטורקיה נפתח ב-1958.

כיום יש בטורקיה 39 פארקים לאומיים, שבהם בעלי החיים הנדירים ובתי הגידול שלהם זוכים להגנה. ישנם מספר מינים שנמצאים בסכנת הכחדה, וביניהם העיטם לבן-הראש הצפוני, שנמצא בסכנת הכחדה חמורה.

בעבר שימשה טורקיה בית לתנים, שונרים, זאבים ודובים, אך בעלי חיים אלה הם נדירים כיום. לנחש הצפע הטורקי יש קשקשים דמויי מסמר הנמתחים כלפי מעלה ליד עיניו.

המצוקים הלבנים בפמוקלה שבמערב טורקיה, שנקראו בעבר "טירת הכותנה", עשויים ממינרל עשיר בסידן בשם טרוורטין. הצוקים נראים מרחוק כמו דף קרח המכסה את צלע הגבעה, עם מעיין הזורם מבריכה לבריכה. אורכו של המפל הוא 2.7 קילומטרים.

בטורקיה קם אחד היישובים הקדומים ביותר בעולם. קטאל הויוק, שנבנה לפני 8,800 שנה, היה מבוך של 150 בתי בוץ שחוברו זה לזה. לא היו ביניהם רחובות, כך שאנשים נאלצו להיכנס לבתיהם דרך חורים בגג!

לפני כ-4,000 שנה הקימו החתים אימפריה באנטוליה, בחלק המרכזי של טורקיה כיום. הם שלטו באזור במשך מאות שנים. מלחמת טרויה התרחשה כשכוחם של החתים נחלש. על פי הערכות, חורבות העיר טרויה נמצאות בעיר היסרליק שבאנטוליה.

המלך מידס שלט במערב טורקיה בסביבות 700 לפנה"ס. ב-334 לפנה"ס כבש אלכסנדר הגדול את אנטוליה והכפיף אותה לשלטון יוון ומקדוניה, עד שכבשו אותה הרומאים, ואז הפכה אנטוליה לחלק מאסיה הקטנה הרומית. ב-330 לספירה הפך קונסטנטין לקיסר רומי והקים על גדות הבוספורוס בירה חדשה בשם קונסטנטינופול. לאחר נפילת האימפריה הרומית הפכה אנטוליה לחלק מהאימפריה הביזנטית.

העיר קונסטנטינופול נכבשה בידי העותומנים ב-1453, וטורקיה הפכה להיות חלק מהאימפריה העותומנית. לאחר מלחמת העולם הראשונה פלשה יוון לטורקיה, מה שהוביל למלחמת העצמאות הטורקית ב-1920, בהנהגתו של מוסטפא כמאל אטאטורק. ב-1923 הכריזה האסיפה הלאומית הטורקית על עצמאותה של רפובליקת טורקיה.

העיר קונסטנטינופול הפכה באופן רשמי לאיסטנבול ב-1923. טורקיה הפכה למדינה חילונית, והונהגה בה הפרדה בין הדת למדינה. הנשים קיבלו את זכות הבחירה ב-1934.

תושבי טורקיה באים מרקעים שונים, עקב הקבוצות הרבות והשונות שכבשו את טורקיה לאורך אלפי שנים. רוב האוכלוסייה חיה בערים, וילדים שרוצים ללמוד בתיכון חייבים לגור בעיר. רוב התושבים הם מוסלמים סונים, וחמישית מהאוכלוסייה הם כורדים.

ילדים שגרים בצד האירופי של איסטנבול רשאים לחצות את הבוספורוס במעבורת כדי לבקר את סבא וסבתא שגרים באסיה. הטורקים מחשיבים מאוד את המשפחה, והם מאוד מסבירי פנים. הם מזמינים אורחים לביתם ודואגים שיאכלו וישתו בטרם ייצאו לדרכם.

אחד המאכלים האהובים על הטורקים הוא קבב עשוי מבשר כבש צלוי. התפריט שלהם כולל בשר כבש, חצילים ויוגורט. ממתק עם מי ורדים הנקרא עונג טורקי, או רחת לוקום, נמכר בטעמים וצבעים רבים.

כשני מיליון טורקים חיים כיום בגרמניה, אליה הגיעו כדי למצוא עבודה, ושם הקימו להם קהילות משלהם.

הכדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר בטורקיה. שלוש נבחרות פופולריות מתאמנות באיסטנבול. הטורקים מצטיינים בהרמת משקולות ובצורת היאבקות הנקראת היאבקות טורקית.

בטורקיה משטר נשיאותי, שהונהג בידי הנשיא המכהן, רג'פ טאיפ ארדואן. הנשיא נבחר בבחירות ישירות, והוא האישיות הבכירה ביותר במדינה. הנשיא ממנה את ראש הממשלה מקרב חברי האסיפה הלאומית, וראש הממשלה אחראי על שיתוף הפעולה בין השרים ועל מימוש מדיניות הממשלה. האסיפה הלאומית מונה 550 חברים, שנבחרים בידי העם.

טורקיה היא חברה מייסדת בארגון האומות המאוחדות, שנוסד לאחר מלחמת העולם השנייה. היא חברת משנה באיחוד האירופי מאז 1963, אך לא התקבלה בינתיים כחברה מלאה. טורקיה חברה בברית נאט"ו, שהיא ברית הגנה צבאית. בגלל מיקומה במזרח התיכון, יש לטורקיה חשיבות אסטרטגית בעניינים בינלאומיים.

הכורדים בדרום טורקיה פתחו במלחמת גרילה ב-1984 כדי ליצור מדינה כורדית עצמאית. ב-1995 פלשו כוחות טורקיים לצפון עיראק כדי לדכא את הכורדים.

משחקים

קידס שלנו