עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת פנמה
  • שיטת הממשל: דמוקרטיה חוקתית
  • עיר הבירה: פנמה סיטי
  • האוכלוסייה: 4,314,767 נפש
  • השטח: 74,340 קמ"ר
  • השפות הרשמיות: ספרדית, אנגלית
  • המטבע: בלבואה, דולר ארצות הברית

פנמה היא מדינה במרכז אמריקה, הגובלת בקוסטה ריקה ובקולומביה, וממוקמת בין הים הקריבי והאוקיינוס השקט הצפוני. פנמה היא רצועת יבשה צרה המחברת בין מרכז אמריקה לדרום אמריקה. פנמה קטנה במקצת בשטחה מצ'כיה.

פני הארץ מגוונים מאוד עם הרים, יערות גשם, חופים יפהפיים עם חול לבן, ו-1,500 איים. בשֶבֶר דאריאן, המתחיל בפנמה סיטי ומשתרע משני צדי הגבול עם קולומביה, יש כ-48,000 קמ"ר של יערות גשם, אך רק מעטים מתושבי פנמה או מהתיירים מבקרים באזור, שאליו ניתן להגיע רק באמצעות סירה.
על שמורת טבע מרוחקת זו מאיימים הפיתוח העירוני וההצעה להאריך את הכביש הפאן-אמריקני כך שיעבור באזור זה.
הפרח הלאומי של פנמה הוא סחלב לבן שנקרא "פרח רוח הקודש". יש בפנמה יותר מ-1,400 מיני עצים, כולל העץ המרובע, שיש לו גזע מרובע וניתן למצוא אותו על ההרים שממערב לפנמה סיטי.
פנמה משמשת בית לבעלי חיים ייחודיים רבים, שאותם ניתן למצוא רק בפנמה. לקרפדה הפנמית הזהובה והמסתורית יש עור בוהק ונוצץ, ומקובל לחשוב שהיא מביאה מזל טוב. מספרן של הקרפדות הזהובות הולך ומתדלדל, וכך גם מספרם של צבי הים.
צבי הים הנודדים קיננו בפנמה במשך אלפי שנים, אך הזיהום, אבדן בתי הגידול, וציד צבי הים וביציהם, דלדלו את אוכלוסייתם.

הספרדים גילו את פנמה ויישבו אותה במאה ה-16, וב-1821 היא השתחררה משלטונם והצטרפה לקולומביה, אקוודור וונצואלה כדי לייסד את רפובליקת קולומביה הגדולה. כשהרפובליקה התפרקה ב-1830 נותרה פנמה חלק מקולומביה.
בתמיכת ארצות הברית נפרדה פנמה מקולומביה ב-1903 וחתמה על הסכם שהעניק לארצות הברית את השליטה על רצועת אדמה משני צדיה של תעלה חדשה.
תעלת פנמה, שנבנתה בידי ארצות הברית לאחר עצמאותה של פנמה מקולומביה ב-1903, מחברת בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט. התעלה נבנתה בידי 75,000 עובדים בין השנים 1914-1904, ואפשרה לספינות לשוט בין שני האוקיינוסים מבלי שיצטרכו להקיף את כל יבשת דרום אמריקה.
ב-1999 נטלה פנמה לידיה את השליטה המלאה בתעלת פנמה.
ב-1989 הדיחו כוחות צבא ארצות הברית את מנהיג פנמה, הגנרל מנואל נורייגה, לאחר שהסתבר שהיה מעורב בסחר בסמים, ומינו במקומו את גיירמו אנדארה לנשיא. האישה הראשונה שכיהנה כנשיאת פנמה, מירייה מוסקוסו, נבחרה לנשיאות ב-1999 וכיהנה עד 2004.

רוב הפנמים הם צאצאים של בני תערובת אינדיאנים-ספרדים, אפריקאים מהאיים הקריביים, ומהגרים מכל העולם.
שלוש קבוצות הילידים הגדולות ביותר בפנמה, הקוּנָה, האֶמְבֶּרָה, והנְגָבֶּה-בּוּגְלֶה, עדיין חיות באזוריה המרוחקים של המדינה. יש להם את הדיאלקטים והמנהגים שלהם, ורובם דוברים גם ספרדית.
הלבוש הלאומי המסורתי לנשים הוא שמלת כותנה ארוכה ולבנה מקושטת ברקמה צבעונית, הנקראת פולֶרָה. הגברים לובשים מונטונו מסורתי, שהוא חולצת כותנה לבנה עם רקמה ומכנסיים קצרים.
חיי המשפחה מאוד חשובים בפנמה. הילדים לומדים בבית הספר מגיל 7 עד גיל 15. רוב החגים הלאומיים של פנמה הם אירועים דתיים.
המוצרים החקלאיים של פנמה הם בננות, אורז, תירס, שעועית וקפה. הפנמים כוללים אורז ברוב הארוחות שלהם. הם גם אוכלים טורטיות תירס עם בשר וירקות.

בכפוף לחוקה, ישנן שלוש רשויות ממשל, הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת והרשות השופטת. הפנמים בוחרים נשיא וסגן נשיא כל חמש שנים. הנשיא ממנה קבינט של שרים.
לאחר שנים של שחיתות שלטונית, חוקקה פנמה חוקים רבים כדי להתמקד בזכויות אדם וכדי להבטיח את שקיפות הממשל בפני האזרחים.

 

משחקים

קידס שלנו