עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת קוסטה ריקה
  • שיטת הממשל: רפובליקה דמוקרטית
  • עיר הבירה: סן חוסה
  • האוכלוסייה: 5,097,988 נפש
  • השטח: 51,100 קמ"ר
  • השפות הרשמיות: ספרדית, אנגלית
  • המטבע: קולון

קוסטה ריקה היא מדינה קטנה במרכז אמריקה. היא גובלת בצפון עם ניקרגואה ובדרום עם פנמה. במזרח היא גובלת עם הים הקריבי, ובמערב עם האוקיינוס השקט. קוסטה ריקה קטנה מעט בשטחה מקרואטיה.

בקוסטה ריקה שני רכסי הרים עיקריים: הקורדיירה וולקניקה והקורדיירה טלמנקה. כמו רוב מדינות מרכז אמריקה, גם קוסטה ריקה סובלת  מדי פעם מהתפרצויות הרי געש ומרעידות אדמה.

קוסטה ריקה מחויבת לשמירה על יפי הנוף ועל מגוון בעלי החיים והצמחים באמצעות פיתוח פארקים לאומיים. חמישית משטחה של המדינה מכוסה ביערות.

שמורת יער העננים במונטֶה וֶרְדֶה היא יער העננים הגדול ביותר במרכז אמריקה. קוסטה ריקה משמשת בית ליותר מ-2,000 מיני עצים ול-9,000 סוגים שונים של צמחים פורחים. יערות טרופיים יבשים נותרים יבשים עד תחילתה של עונת הגשמים באפריל או במאי, ועם הגעת הגשמים הם מתחילים לפרוח. יערות הגשם הטרופיים חמים ולחים במשך כל השנה. הגשמים הכבדים מעודדים את צמיחתם הצפופה של הצמחים, מצמרות העצים ועד קרקעית היער, כולל פטריות, טחב, שרכים וגפנים. עצי דקל ומנגרובים נפוצים באזורי החוף.

יש יותר מ-200 זנים של זוחלים, שרובם נחשים. יש הרבה קרפדות וצפרדעים בהירות-צבעים, כולל צפרדעי דנדרובטס. הארץ משמשת בית גם למאות יונקים, כולל עטלפים, ולחרקים כמו פרפרים תוססים ונמלים גוזרות-עלים.

צַפָּרִים עשויים לזכות במבט חטוף בעופות ססגוניים המצויים בסכנת הכחדה, כמו קָצָלים, סולות כחוּלות-רגליים, תוכֵּי אָרָה ארגמניים וטוקנים. הפרח הלאומי של קוסטה ריקה הוא הסחלב, ויש בה יותר מ-1,200 מינים של סחלבים.

הספרדים הגיעו לקוסטה ריקה ויישבו את האזור ב-1561. קוסטה ריקה הייתה מושבה ספרדית במשך כ-250 שנה. ב-1821 היא הכריזה על עצמאותה מספרד, ביחד עם עוד כמה מארצות מרכז אמריקה. ב-1949 העניקה המדינה זכות בחירה לנשים, וגם לגברים ונשים ממוצא אפריקני.

המשפחה היא ערך חשוב מאוד בקוסטה ריקה. בדרך כלל הילדים ממשיכים לגור עם הוריהם עד שהם מתחתנים. בקוסטה ריקה נחשבים חיי הפנאי יותר מהעבודה. על אף שהעבודה הכרחית לצורך פרנסה, מאמינים תושבי קוסטה ריקה  שחשוב גם ליהנות מהחיים.  

יש קהילות שבהן מדברים בשפות ילידיות כמו בְּרִיבְּרִי, שפתם של תושבי אזור טלמנקה, ולעיתים קרובות משמשת האנגלית כשפה שנייה.

יש הרבה פסטיבלים וחגים סביב אירועים דתיים, כולל השבוע הקדוש וחג המולד.

כדורגל הוא ללא ספק הספורט הפופולרי ביותר בקוסטה ריקה. אפילו לעיירות קטנות יש נבחרת כדורגל.

כל ארבע שנים בוחרים תושבי קוסטה ריקה נשיא, סגן נשיא ואת חברי האסיפה המחוקקת. ישנן שלוש רשויות ממשל: הרשות המבצעת, הרשות המחוקקת והרשות השופטת. במאי 2010 נבחרה לנשיאוּת אישה, לורה צ'ינצ'ילה מירנדה.

 

משחקים

קידס שלנו