עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת קוריאה
  • שיטת הממשל: רפובליקה
  • עיר הבירה: סיאול
  • האוכלוסייה: 51,269,185 נפש
  • השפה הרשמית: קוריאנית
  • המטבע: ווֹן
  • השטח: 98,190 קמ"ר
  • רכסי הרים עיקריים: הרי טֶבֶּק, הרי סובֶּק
  • נהרות עיקריים: האן, קוּם, נקטונג

קוריאה היא חצי אי שאורכו 1,200 קילומטרים, בחלקה המזרחי ביותר של יבשת אסיה. כיום היא מפוצלת לקוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית, אך בליבותיהם של רוב האזרחים, קוריאה היא אומה אחת שלא ניתן לפצלה.

בדרום קוריאה הרים רבים, אך הם קטנים בהשוואה להרים אחרים ברחבי העולם. הגשמים והרוחות שחקו את פסגותיהם במשך מיליוני שנים. רוב הפסגות אינן מגיעות לגובה של 1,000 מטרים.

באי ג'ג'ו השייך לקוריאה הדרומית, וכן לאורך רצועה צרה בדרום המדינה, הצמיחו הלחות הגבוהה והגשמים המרובים ג'ונגלים טרופיים ירוקי-עד. חצי האי מוקף גם בכ-3,000 איים געשיים.

קוריאה הדרומית היא מדינה קטנה עם אוכלוסייה גדולה, ולכן יש בה ביקוש עצום למקומות מגורים. כתוצאה מכך, רבים מבתי הגידול הטבעיים שלה נדחסו לשטחים קטנים יותר. יש בה 20 פארקים לאומיים, אך השטחים היחידים של אזור טבע בראשיתי הם היערות שבהרים.

בעבר שוטטו טיגריסים בחצי האי הקוריאני, אך כיום כמעט שלא נותר מהם אפילו אחד. יש הסבורים שכמה מהם עדיין חיים באזור המפורז שבין קוריאה הצפונית לקוריאה הדרומית. הטיגריסים של קוריאה נכחדו בידי ציידים, שרצו להשתמש בעצמותיהם להכנת תרופות מסורתיות.

בני אדם התיישבו בקוריאה לפני כ-10,000 שנה. הארכיאולוגים סבורים שאבות אבותיהם של הקוריאנים כיום הגיעו ממונגוליה ומסיביר.

הממלכה הראשונה בקוריאה הייתה ג'וֹסוֹן העתיקה, ששלטה בחלקה הצפון מערבי של סין במשך יותר מ-2,200 שנה. ב-108 לפנה"ס היא נפלה בידי כוחות סיניים, ובמקומה הופיעו שלוש ממלכות חדשות: קוֹגוּריוֹ, פֶּקְצֶ'ה ושׁילָה. ב-660 לספירה, בעזרת הכוחות הסיניים, זכתה שילה בשליטה במדינה.

עד 901 לספירה התפרקה קוריאה שוב לשלוש ממלכות. ב-936 איחד אציל רב-עוצמה בשם וואנג גון את המדינה תחת השם גוריו. ממלכה זו המשיכה להתקיים עד 1392, ואז תפסה משפחת יִי את כס המלוכה וייסדה את שושלת ג'וסון, ששלטה במדינה עד 1910.

האירופאים הראשונים שהגיעו לקוריאה היו מלחים בספינת סוחר הולנדית שהקיפו את האי ג'ג'ו ב-1656. הם הוחזקו בשבי במשך 13 שנים, אך אחד מהם הצליח להימלט ולשוב לאירופה. סיפוריו נתנו השראה לסוחרים אירופאים לנסוע לקוריאה, אך ספינותיהם לא הורשו לעגון בנמליה של קוריאה עד המאה ה-19.

ב-1894 שלחו סין ויפן חיילים כדי לדכא התקוממות בקוריאה. לאחר מכן לחמו סין, יפן ורוסיה על השליטה בקוריאה, שבה זכתה יפן ב-1910. עם תבוסתה של יפן במלחמת העולם השנייה, השתלטו בעלות הברית על הטריטוריות שלה, כולל קוריאה. חיילים סובייטים כבשו את הצפון ואילו כוחות ארה"ב נשארו בדרום.

ב-1950 פלשו הקומוניסטים מהצפון אל הדרום, וכך הציתו את תחילתה של מלחמת קוריאה. המלחמה השתוללה עד 1953, ויותר מ-2.5 מיליון קוריאנים, אמריקנים, סינים ואחרים נהרגו.  המלחמה לא הסתיימה מעולם באופן רשמי, וקוריאה עדיין מפוצלת לשתי מדינות.

קוריאה הדרומית היא מדינה צפופה, עם 485 תושבים על כל קילומטר רבוע של קרקע. חיי הקוריאנים מושפעים מאוד מהקונפוציוניזם, פילוסופיה סינית שמחנכת לכבוד ולמוסריות.

שמה הרשמי של קוריאה הדרומית הוא רפובליקת קוריאה. זאת משום שממשלתה טוענת שהיא אחראית על כל שטחה של קוריאה, ואינה מכירה בקוריאה הצפונית כמדינה נפרדת. בראש הממשל של קוריאה הדרומית עומד נשיא, שנבחר לכהונה של חמש שנים.

כלכלתה של קוריאה הדרומית היא אחת הכלכלות החזקות במזרח אסיה. עיקר הונה מגיע מענפי ייצור ושירותים, כמו בנקאות. היא מייצאת ספינות, מכוניות, מחשבים ופריטים אלקטרוניים אחרים.

משחקים

קידס שלנו