עובדות מהירות

  • השם הרשמי: מונגוליה
  • שיטת הממשל: רפובליקה פרלמנטרית
  • עיר הבירה: אוּלָן בָּטוּר
  • האוכלוסייה: 3,278,290 נפש

  • השטח: 1,553,560 קמ"ר
  • שפות: מונגולית (השפה הרשמית), טורקית, רוסית
  • המטבע: טוגרוג/טוגריק

מונגוליה נמצאת באסיה, בין רוסיה בצפון וסין בדרום. היא ממוקמת על הרים ורמות, ולכן היא אחת הארצות הגבוהות ביותר בעולם, עם גובה ממוצע של 1,580 מטרים. למונגוליה אין מוצא לים, והיא נמצאת במרחק של 700 קילומטרים מהים הצהוב.
הטמפרטורות במונגוליה יכולות לעלות ולרדת אפילו 35 מעלות באותו יום. האקלים יבש מאוד, ורק כ-10 סנטימטרים של גשם יורדים מדי שנה. בחלקה הדרומי של מונגוליה שולט מדבר גובי, אחד המדבריות הקרים ביותר בעולם, המשתרע על פני 1,295,000 קמ"ר.

גמלים דו-דבשתיים נפוצים בעיקר במונגוליה. יש להם שתי דבשות והם קטנים יותר מהגמל הערבי. הסוס המונגולי הוא קטן אבל חזק, ומסוגל לעמוד בתנאי מזג האוויר הקשים של האקלים המונגולי.
מדבר גובי הולך ומתרחב. בכל שנה נוספים לו כ-3,600 קמ"ר, עקב שינויים בשימוש באדמה, כולל חקלאות, רְעִייַת בעלי חיים והרס יערות. גם שינויי אקלים גלובליים מהווים גורם משפיע.
חיות הבר במונגוליה נמצאות בסיכון. נמר השלג הנדיר נמצא בסכנת הכחדה, אך מוצא מקלט בשמורות הטבע של המדינה. מכיוון שפחות אדמות זמינות לחיות הבָּר, למינים כמו אייל המושק אין מקום להסתתר מפני ציידים לא חוקיים, שהורגים את מרבית האוכלוסייה שנותרה.
ביצת הדינוזאור הראשונה שהתגלתה אי פעם נמצאה במדבר גובי. גם שרידים ומאובנים רבים של דינוזאורים מלפני 100 מיליון שנה, מתקופת הקרטיקון המאוחרת, נמצאו שם.

האימפריה המונגולית צברה כוח כשג'ינג'יס חאן ובניו כבשו את רוב אסיה ואירופה במהלך המאה ה-13.
מרקו פולו, אביו ודודו היו האירופאים הראשונים שחצו את מדבר גובי ב-1275 לספירה.
חלקה הדרומי של מונגוליה, הידוע כמונגוליה הפנימית, שייך לסין. חלקה הצפוני קיבל עצמאות מסין ב-1921, בעזרתה של רוסיה. מונגוליה הפכה למדינה קומוניסטית ב-1924, אך ב-1990 התקיימו בה בחירות עם ריבוי מפלגות.

משך רוב שנותיה הייתה מונגוליה סגורה בפני העולם, ומעט מאוד היה ידוע על המדינה ועל תושביה.
מונגולים רבים ממשיכים לגור ביורטים או בג'רים, שהם מבנים דמויי אוהל בצורת כיפה. יש להם את כל הנוחיות שיש בבית, כולל כיריים לחימום ולבישול אוכל, שטיחים לכיסוי רצפת העץ, מיטות ושטח אחסון. כיום יש ברוב הג'רים חשמל, צלחות לוויין ופנלים סולריים.
הפסטיבל הגדול ביותר של מונגוליה, הנקרא נָאָדָם, נחגג בקיץ ומתמקד בספורט, במשחקים ובאוכל. גם ילדים משתתפים בחלק מענפי הספורט, כולל מרוצי סוסים.
אנשים רבים עדיין מגדלים חיות משק ואוכלים הרבה בשר ומוצרי חלב.

בראש המדינה עומד נשיא שנבחר על ידי העם, אך אין לו הרבה סמכויות. רוב הסמכויות הן בידי הפרלמנט, המונה 76 חברים ובוחר את ראש הממשלה ואת שרי הקבינט.

משחקים

קידס שלנו