עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת בוטסואנה
  • שיטת הממשל: רפובליקה פרלמנטרית
  • עיר הבירה: גאבורון
  • האוכלוסייה:  2,317,233 נפש
  • שטח: 581,730 קמ"ר
  • השפה הרשמית: אנגלית, סטסוואנה
  • המטבע: פולה

בוטסואנה היא מדינה בדרום יבשת אפריקה ללא מוצא לים. מדרום ומדרום-מזרח היא גובלת בדרום אפריקה, ממערב וצפון-מערב היא גובלת בנמיביה, ומצפון וצפון-מזרח היא גובלת בזימבבווה. בוטסואנה קטנה בשטחה מצָרְפַת. 

מדבר קלהרי העצום מכסה יותר מ-70 אחוז משטחה של בוטסואנה. הוא משתרע על פני 900,000 קמ"ר, ונוגע בתשע ממדינות אפריקה. קלהרי אינו מדבר אמתי, כי הוא זוכה ליותר מי גשמים בשנה משזוכים רוב המדבריות האחרים. 

מכיוון שיש בעיית בצורת בבוטסואנה, הגשם הוא משאב יקר ערך. אך כשהוא מגיע הוא אינו סדיר, ולעיתים קרובות הוא גורם לשיטפונות.

רוב שטחה של המדינה מכוסה בקרקע עשבונית הקרויה סוואנה. העץ הנפוץ ביותר הוא עץ הבאובב, וכמה מעצי הבאובב הם בני אלפיים שנה.  דלתת האוקבנגו והפארק הלאומי צ'ובה שבצפון המדינה הם אזורים בעלי יופי טבעי מהמם ושפע של חיות בר.

הפילים בפארק צ'ובה הם הגדולים ביותר מבין כל מיני הפילים החיים בעולם, והם מונים כ-120,000.

גם סוריקטות נפוצות בבוטסואנה. אוכלוסיותיהם של הברדלסים הנקודים והאריות ממשיכות להתדלדל עקב ציד ואיכרים המגִנים על חיות המשק שלהם. כ-17 אחוזים משטחה של בוטסואנה הוקצו לשמורות ציד ולפארקים לאומיים.

תיירים מכל העולם מבקרים בבוטסואנה כדי לערוך ספארי ולזכות לראות גנואים, ג'ירפים, תנים, צבועים, אריות, ברדלסים נקודים ושאר מיני חיות.

בוטסואנה היא גם יעד לצַפָּרים, כי זני עופות רבים עוצרים בשטחה בנדודיהם, ורבים אחרים חיים בפארקים הלאומיים שלה בכל ימות השנה. הפלמינגו המצוי והפלמינגו הזוטר הם בין תושביה הססגוניים של בוטסואנה. 

משך מאות שנים שלטו זרים ברוב חלקיה של אפריקה. הבריטים וההולנדים (הידועים כאפריקנרים) נלחמו על השליטה בחלקה הדרומי של אפריקה. ב-1910 יסדו המדינות מדרומה של בוטסואנה כיום את האיחוד של דרום אפריקה, ששימש כביתם של אפריקנרים לבנים רבים, של מתיישבים בריטיים, ושל הרוב השחור.

המתיישבים הלבנים שלטו בחוקים ובחייהם של התושבים השחורים של דרום אפריקה.

בוטסואנה שאפה להיות חופשיה ועצמאית מדרום אפריקה, והיא אכן זכתה לבסוף בעצמאותה מבריטניה ב-1966. סרטסה קחאמה היה הנשיא הראשון של בוטסואנה.

ב-1967 התגלה מרבץ ענק של יהלומים באורָפָּה, בקצה מדבר קלהרי. כלכלת בוסטואנה צמחה במהירות בעזרת ההון שהושג מכריית היהלומים. בוטסואנה מרוויחה כמיליארד דולרים בשנה מכריית יהלומים, והיא אחת מיצרניות היהלומים הגדולות בעולם.

רוב תושביה של בוטסואנה הם בני טסואנה, ולפי המסורת הם צאצאיו של המלך מוּגָל שחי במאה ה-14. בני הטסואנה חיים כיום בעיקר בערים גדולות ובעיירות, אך יש גם רבים מהם שחיים בכפרים ומגדלים יבולים ובעלי חיים.

שתי הקבוצות האתניות השניות בגודלן אחרי הטסואנה הן הבושמנים והקלנגה. רק כאחוז אחד מהאוכלוסייה מורכב מלבנים יוצאי אירופה וארצות-הברית.

הילדים לומדים בבית-ספר יסודי במשך שבע שנים, ואחר כך ממשיכים ללמוד חמש שנים בתיכון. הם לומדים אנגלית החל מהשנה החמישית בבית-הספר, אך לא רבים מבני העם דוברים אנגלית שוטפת. השפה המדוברת, סטסוואנה, היא גם אחת השפות הרשמיות של דרום אפריקה.

האיידס הוא מגפה בבוטסואנה, ואחד מכל שלושה אנשים נדבק בנגיף.

בוטסואנה היא דמוקרטיה יציבה מאז עצמאותה ב-1966. כל חמש שנים בוחר העם את נציגיו באסיפה הכללית, והאסיפה הכללית בוחרת את הנשיא. הנשיא רשאי לכהן במשך עשר שנים. ב-2004 הגדיר הפורום הכלכלי העולמי את בוטסואנה כמדינה הכי פחות מושחתת באפריקה.

משחקים

קידס שלנו