עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת ארגנטינה
  • שיטת הממשל: רפובליקה פדרלית
  • עיר הבירה: בואנוס איירס
  • האוכלוסייה: 45,479,118 נפש
  • השטח: 2,780,400 קמ"ר
  • המטבע: פסו ארגנטינא

ארגנטינה היא ארץ רחבת ידיים הנמצאת בחלקה הדרומי של דרום אמריקה. היא המדינה השמינית בגודלה בעולם והשנייה בגודלה בדרום אמריקה אחרי ברזיל. שטחה הוא כשליש משטחה של ארצות הברית. ארגנטינה גובלת בצידה המערבי בהרי האנדים ובצ'ילה. 

חלקה הפנימי של המדינה, ממזרח להרי האנדים, הוא האזור העשבוני השטוח והפורה הקרוי פמפס. גבולה המזרחי של המדינה הוא האוקיינוס האטלנטי.  מצפון-מזרח לארגנטינה נמצאת בוליביה, ומצפון לארגנטינה נמצאת פרגוואי. רכס הרי האנדים הגבוה, הקרוי "הקורדיירה של האנדים", יוצר גבול טבעי עם צ'ילה, שאורכו 5,142 קילומטרים.

הארץ מחולקת לארבעה אזורים: האנדים, הצפון, הפמפס ופטגוניה. הפמפס הוא ליבה החקלאי של המדינה. 

ארגנטינה עשירה במינֵי בעלי החיים שבה. חוף פטגוניה משמש כבית לפילי ים, דובי ים, פינגווינים וכפירי ים. מי האוקיינוס האטלנטי מהווים בית לכרישים, לקטלנים, לדולפינים ולדגי סלמון.

בצפון המדינה ישנם זנים רבים של חתולים גדולים, כמו הפומה, היגואר והאוצלוט, וישנם גם תנינים וקיימנים. גם עופות פלמינגו, טוקנים וצבים חיים בצפון הסוּבּטרופי.   

פטגוניה היא אזור המאוכלס בדלילוּת אך עשיר במשאבים ובחיות בר, כולל אנפות, קונדורים, פומות, צבים וגואנקואים. 

ההר הגבוה ביותר מבין הרי האנדים הוא הצ'רו אקונקָגואה, המתנשא לגובה של 6,960 מטרים. בצפון מזרחה של ארגנטינה מצויים יערות הגשם ומפלי איגואסו. מפלים מרהיבים אלה, בגבול ארגנטינה עם ברזיל, ממטירים את מימיהם לאורך חזית של 2.7 ק"מ בצורת פרסה.

המדינה, עקב התפתחותה, מושפעת מכריתת היערות ומהזיהום.

הספרדים הגיעו לארגנטינה ב-1516 ושלטו בה במשך 300 שנה. ב-1806 הכניע כוח בריטי את הצבא הספרדי בבואנוס איירס ותקף את איי מלווינָס, הקרויים גם איי פוקלנד. תושבים מקומיים כבשו בחזרה את עיר הבירה, אך לא הצליחו מעולם להשיג שוב את השליטה על האיים.

מאורעות אלה הביאו להתרופפות אחיזתה של ספרד בארגנטינה.

ב-1810 כבשו כוחותיו של נפוליאון את כל הערים הראשיות בספרד, והעם הארגנטינאי זכה ליטול לעצמו את השליטה בארצו. ב-1816 הוכרזה עצמאותה של ארגנטינה.

ב-1946 הפך חואן פרון לנשיא בזכות הפופולריות שצבר בקרב מעמד הפועלים. אשתו אווה, הידועה כאוויטה, ייסדה קרן וחילקה כסף מזומן ומתנות לעניים. כשנפטרה מסרטן ב-1952, הצטערו בני העם מאוד על מותה. היא הייתה סמל של תקווה לכל עניי ארגנטינה. חואן פרון הודח מתפקידו לאחר שניסה להגדיל את סמכויותיו.

גם לאחר שהודח מתפקידו המשיכו תומכיו להיאבק על השגת כוח פוליטי.

לאחר שנות אלימות רבות שגבלו במלחמת אזרחים, נבחר פרון מחדש, ואשתו החדשה, איזבל, הפכה לסגנית הנשיא. הוא נפטר בפתאומיות ואיזבל הפכה להיות נשיאה, וזמן קצר אחר כך התמוטטה כלכלת המדינה.

ב-1976 השתלט הצבא על המדינה, ואז החלה תקופה אלימה שנקראה "המלחמה המלוכלכת", שבמהלכה נהרגו 30,000-20,000 מהפכנים או אוהדי המהפכה. 

ב-1982 ביצע נשיא ארגנטינה, גנרל לאופולדו גלטיירי, פלישה לאיי פוקלנד שבאוקיינוס האטלנטי, במרחק-מה מחופי ארגנטינה. גלטיירי חשב שהבריטים לא יתנגדו צבאית, אך בכך הוא טעה, והצבא הבריטי נחל ניצחון בקלות. לאחר התבוסה התקדמה ארגנטינה לקראת דמוקרטיה וממשל אזרחי.

בשונה ממקסיקו ומארצות דרום אמריקה כגון פרו או אקואדור, בארגנטינה יש פחות ילידים ואוכלוסייה גדולה שמוצאה מאירופה. האוכלוסייה מורכבת מכ-95% אנשים ממוצא אירופי, בעיקר מאיטליה, מספרד ומגרמניה. רוב האוכלוסייה הילידית נכחדה עקב מחלות שהובאו ליבשת על ידי האירופאים. 

כמעט מחצית מהאוכלוסייה חיה באזור שסביב בואנוס איירס. בואנוס איירס זכתה לכינוי "פריז של דרום אמריקה", בגלל ההשפעות האירופיות הניכרות בה.

התושבים הם בעלי השכלה ו-97% מהם יודעים קרוא וכתוב.

הספורט האהוב על הארגנטינאים הוא הכדורגל.

הגאוצ'וס, בדומה לקאובויס האמריקאים, מסמלים את הערבות הפתוחות של אזור הפמפס. 

ארגנטינה היא רפובליקה פדרלית. לאחר שנים רבות של מהומות פוליטיות, כיהנו בה כבר מספר נשיאים שנבחרו בדרך דמוקרטית. 

הקונגרס הלאומי מורכב מהסנאט, שבו 72 מושבים, ומבית הנבחרים, שבו 257 מושבים בסך הכול. בבית המשפט העליון ישנם שבעה שופטים, אך מספר זה צפוי לרדת לחמישה במהלך השנים הקרובות. הנשיא בוחר את השופטים, אך הסנאט חייב לאשר את מינוּיָם. 

כלכלתה של פטגוניה מורכבת מרעִיית צאן, הפקת שמן, כריית מחצבים, חקלאות ותיירות.

משחקים

קידס שלנו