עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת גאנה
  • שיטת הממשל: דמוקרטיה חוקתית
  • עיר הבירה: אקרה
  • האוכלוסייה: 31,072,940 נפש
  • השפה הרשמית: אנגלית, אקאן, מושי-דגומבה, איווי, גָה
  • המטבע:סֶדִי
  • השטח: 238,537 קמ"ר

גאנה ממוקמת במערב אפריקה, בין חוף השנהב במערב וטוגו במזרח. בצפון היא גובלת עם בורקינה פאסו, ובדרום עם מפרץ גינאה. גאנה קטנה מעט בשטחה מבריטניה. הנוף במערב המדינה הוא בעיקר מישורים ורמות נמוכות המכוסים ביערות גשם, ובמזרח ישנו אגם וולטה.

בגאנה שישה פארקים לאומיים ושמורות טבע קטנות רבות, שהוקמו כדי להגן על חיות הבר וצמחי הבר. בפארק הלאומי קאקום יש יותר מ-650 מינים של פרפרים, כולל זנבי הסנונית הענקיים, שמגיעים בגודלם ל-20 סנטימטרים רוחב.
הפארק משמש כבית גם לנמרים, לעופות קלאוניים, לקופי דיאנה, לסנאים דואים ולתוכים אפרוריים אפריקנים אדומי זנב.
פילים, נמרים, תאואים פראיים ואנטילופות חיו בעבר בשפע ברחבי הסוואנה, אך כיום ניתן למצוא אותם בעיקר בשמורות הטבע. פילים, תנינים, חזירי יבלות והיפופוטמים ניתן לראות סביב בורות ההשקיה בפארק הלאומי מוֹלֶה.
נחשים ארסיים כמו הקוברה והביטיס המתנפח חיים בגאנה, כמו גם הפיתונים, שאינם מכישים אך מסוגלים למחוץ את קורבנם למוות.
עץ הבאובב צומח בחלקיה הצפוניים של גאנה ובסוואנות אחרות באפריקה. הגאנאים אוכלים את פירותיו הגדולים, דמויי הדלעת, בונים חביות מגזעו, נהנים לחסות בצלו ומשתמשים בקליפתו כדי לייצר חבלים ובגדים.
ב-1960 נבנה סכר על נהר הוולטה וכך נוצר אגם וולטה, אחד האגמים המלאכותיים הגדולים ביותר בעולם.

לפני שהגיעו האירופאים לאזור בחיפושיהם אחר זהב, היה חופה המערבי של אפריקה חלק ממסלול סחר עתיק. ב-1471 הגיעו סוחרים פורטוגלים לחוף והבחינו בכך שתושבי המקום עונדים תכשיטי זהב.
אנשים מפורטוגל, דנמרק, הולנד, גרמניה ובריטניה החלו לנהור אל חוף הזהב בחיפוש אחר זהב. במאה ה-20 השתלטו הבריטים על המדינה והכריזו על חוף הזהב כעל מושבה של האימפריה הבריטית.
ב-1957 זכה חוף הזהב בעצמאותו מבריטניה וקיבל את שמו החדש, גאנה. ב-1981, לאחר ששלטו בגאנה ממשלות מושחתות רבות, נשבע מנהיגה החדש, ג'רי רולינגס, לעצור את השחיתות. ב-1992 שבה הדמוקרטיה לגאנה, עם ריבוי מפלגות, וחוקה חדשה נחקקה.

הילדים בגאנה מתחילים ללכת לגן בגיל ארבע, ולומדים שם שנתיים. בגילאים 6-12 לומדים כל הילדים בבית ספר יסודי. אם המשפחות יכולות לממן זאת, הילדים יכולים להמשיך לבית ספר תיכון. מערכת החינוך של גאנה היא מתקדמת יותר מאלו של רבות משכנותיה האפריקניות.
יש יותר מ-50 קבוצות אתניות שונות בגאנה, ולכל אחת מהן מנהגיה ולשונה. אך כולן חיות יחד בשלום ובהרמוניה. שבט האקאן הוא הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בגאנה, ומהווה כ-45 אחוז מהאוכלוסייה. אנשיו חיים בעיקר בכפרים ומגדלים את מזונם בחוות חקלאיות.
הבד המסורתי של העם הגאנאי הוא בד הקֶנְטֶה הבהיר והצבעוני. בצפון לובשים הגברים בגדים רפויים וזורמים מבד כהה יותר.
הגאנאים אוהבים כדורגל, והם בנו אצטדיון כדורגל גדול בעיר הבירה אקרה. הכדורגל הוא הספורט הלאומי של גאנה.
קופי אנאן הוא אחד הגאנאים המפורסמים ביותר. הוא כיהן כמזכ"ל האו"ם בין השנים 2006-1997.

 

הנשיא הוא ראש המדינה וראש הממשלה בגאנה. הנשיא וסגן הנשיא נבחרים כל ארבע שנים. הנשיא בוחר מועצת שרים, שזוכה לאישורו של הפרלמנט. השרים מתמנים לעמוד בראש משרדי הממשלה השונים.
בנוסף לממשל הלאומי, ישנה גם מערכת ממשל שבטית.

משחקים

קידס שלנו