עובדות מהירות

  • השם הרשמי: יפן
  • שיטת הממשל: מלוכה חוקתית עם ממשל פרלמנטרי
  • עיר הבירה: טוקיו
  • האוכלוסייה: 126,476,461 נפש
  • השפה הרשמית: יפנית
  • השטח: 377,835 קמ"ר
  • רכסי הרים עיקריים: האלפים היפניים
  • נהרות עיקריים: ביווה, אינאוואשירו, קסומיגאורה

יפן היא ארכיפלג, או שרשרת איים, בקצה המזרחי של אסיה. היא מורכבת מארבעה איים עיקריים, הוֹקַאידוֹ, הונשוּ, שיקוֹקוּ וקיוּשוּ, אך גם מיוֹתֵר מ-4,000 איים קטנים יותר! שכנותיה הקרובות ביותר של יפן באסיה הן סיביר הרוסית בצפון, וקוריאה וסין בדרום.
רוב שטחה של יפן מכוסה הרים. האלפים היפניים מתנשאים במרכז האי הגדול ביותר, הונשו. הפסגה הגבוהה ביותר היא הר פוג'י, הר געש בצורת חרוט שנחשב קדוש בעיני יפנים רבים.
יפן עלולה להיות מקום מסוכן. שלושה מהלוחות הטקטוניים שמהווים את קרום כדור הארץ נפגשים בסמוך לה, ולעיתים קרובות הם מתחככים זה בזה וגורמים רעידות אדמה. יותר מאלף רעידות אדמה פוגעות ביפן מדי שנה. ביפן יש גם כ-200 הרי געש, ש-60 מתוכם עדיין פעילים.

ליפנים יש חיבה עמוקה ליפִי הנוף. על פי דת השינטו העתיקה, גם להרים, למפלים וליערות יש נשמות משלהם.
מרבית יפן מכוסה בשטח כפרי, אולם עקב אוכלוסייתה הצפופה, המונה יותר מ-100 מיליון נפש ומצטמצמת בשטח קטן כל כך, נגרם נזק לחיות הבר ולצמחי הבר. הזיהום הסביבתי נמצא כעת תחת פיקוח הדוק, אולם סלילת כבישים ופעילויות אנושיות אחרות פגעו בבתי הגידול הטבעיים. כ-136 מיני בעלי חיים ביפן רשומים בסכנת הכחדה.
זרם צושימה החם זורם מהדרום אל תוך ים יפן, שם הוא פוגש זרם קר יותר המגיע מהצפון. הערבוב של המים בטמפרטורות השונות הופך את הים שסביב יפן לעשיר מאוד בדגים וביצורים ימיים אחרים.

האנשים הראשונים הגיעו ליפן לפני כ-30,000 שנה. באותה תקופה היו האיים העיקריים שלה מחוברים לסיביר ולקוריאה בלשונות יבשה, אז האנשים פשוט חצו ברגל. החברה הראשונה ביפן, שנקראה תרבות ג'ומון, קמה לפני כ-12,000 שנה. בערך באותו זמן הגיעו ליפן גם בני האיינו בסירות מסיביר.
הג'ומון והאיינו שרדו במשך אלפי שנים. הם צדו, דגו וליקטו צמחים. ב-300 לפנה"ס הגיעו בני יאיואי לאי הונשו מקוריאה ומסין. הם היו אורגים מיומנים, יצרני כלים וחקלאים, שהחלו לגדל אורז בשדות מוצפים במים.
ב-660 לפנה"ס עלה לשלטון הקיסר הראשון של יפן, ג'ימוּ טֶנוֹ. הקיסרים שלטו ביפן עד המאה ה-12 לספירה, ואז תפסו את השלטון שליטים צבאיים שנקראו שוגונים ושלטו בכוח.
האירופאים הגיעו ליפן לראשונה ב-1543, והביאו איתם רובים ואת הנצרות. ב-1635 סגר השוגון את יפן בפני זרים, ואסר על היפנים לבקר בארצות אחרות. בידוד זה של היפנים נמשך יותר מ-200 שנה. ב-1868 הודחו השוגונים, והקיסרים חזרו לשלוט ביפן. זו הייתה תקופה של שינויים גדולים ומודרניזציה עבור יפן.
במהלך מלחמת העולם הראשונה (1917-1914) לחמה יפן לצד ארצות הברית, אך במלחמת העולם השנייה (1945-1941) לחמו מנהיגיה הצבאיים של יפן נגד בעלות הברית. באוגוסט 1945 הטילה ארצות הברית שתי פצצות אטום על הערים היפניות הירושימה ונגסקי, והרגה כ-115,000 בני אדם. יפן נכנעה כעבור כמה ימים.

היפנים ידועים בנכונותם לעבוד קשה מאוד. הילדים היפנים לומדים שעליהם לכבד אחרים, בעיקר את הוריהם ואת המעסיקים שלהם. הם לומדים לעשות את מה שטוב ביותר למשפחה או לחברה שהם עובדים בה, ולחשוב פחות על צרכיהם האישיים.
האוכל היפני שונה מאוד מהאוכל בארצות המערב. יש בו הרבה אורז, דגים וירקות, אך רק מעט בשר. תפריט זה, שאינו מכיל הרבה שומן או מוצרי חלב, הוא בריא מאוד, ועוזר ליפנים לחיות, על פי הממוצע, חיים ארוכים יותר מכל עם אחר בעולם.

יפן היא המדינה היחידה בעולם ששולט בה קיסר. לקיסרים אין כוח אמתי, אך עדיין מתייחסים אליהם ביראת כבוד ורואים בהם סמל לאחדות המדינה ולמסורותיה העתיקות.
מלחמת העולם השנייה הרסה את כלכלתה של יפן. אך עבודתם הקשה של בני העם היפני וחדשנותם החכמה, שינו את המצב והפכו אותה לכלכלה השנייה בגודלה בעולם. תעשיית ההיי-טק של יפן מייצרת כמה מהמוצרים האלקטרוניים הפופולריים ביותר בעולם.

משחקים

קידס שלנו