עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת אל סלבדור
  • שיטת הממשל: רפובליקה
  • עיר הבירה: סן סלבדור
  • האוכלוסייה: 6,486,205 נפש
  • השפה הרשמית: ספרדית, נהואה
  • המטבע: דולר ארה"ב

אל סלבדור היא המדינה הקטנה ביותר במרכז אמריקה, והיא אף קטנה בשטחה ממדינת ישראל. מדינה הררית זו גובלת באוקיינוס השקט, בגואטמלה ובהונדורס.

אל סלבדור ידועה כ'ארץ הרי הגעש', והיא אכן סובלת לעיתים קרובות מרעידות אדמה ומהתפרצויות הרי הגעש שבשטחה. היא המדינה היחידה במרכז אמריקה שאין לה גישה לים הקריבי.

יערותיה של אל סלבדור נכרתו כדי לספק עצים להסקה ולבניית בתים, וכדי לפנות שטחים למטעי הקפה. הדבר הביא להשמדת בתי הגידול של חיות הבר וצמחי הבר שבשטחה.

לאורך שפלת החוף גדלים עצי דקל ועצי פירות טרופיים, כמו מנגו, קוקוס ותמר הינדי, ובעלי חיים כמו ארמדילים, נחשים ואיגואנות מאכלסים את החוף הלח והחם.

למעלה בהרים, בגובה של 2,417 מטרים, על פסגתו של הר מונטה קריסטו, שוכן יער עננים בשמורת הטבע הבינלאומית אל טריפיניו. ממשלות גואטמלה, אל סלבדור והונדורס הקימו את השמורה כדי להגן על יער גשם זה.

יער העננים משמש בית לסחלבים ושרכים, וכן לקופי עכביש, יגוארים, דובי נמלים ומיני עופות רבים, כולל טוקנים ירוקים.

האולמקים הגיעו לאזור בשנת 2000 לפנה"ס, ואחריהם, ב-1500 לפנה"ס, הגיעו אנשי המַאיה. לאחר דעיכתה של תרבות המאיה בשנת 900 לספירה, השתלטה האימפריה הטולטקית על אל סלבדור. במאה ה-11 הפכו אנשי הפיפיל לקבוצה הדומיננטית באל סלבדור, עד לבואם של הכובשים הספרדים.

ב-1528 השתלטו הספרדים על אל סלבדור והפכו את תושביה הילידים למשרתיהם. אל סלבדור זכתה בעצמאות מספרד ב-1821, ובעצמאות מלאה ב-1841.

אי-שוויון כלכלי הוביל למלחמת אזרחים ב-1980. רבים מהסלבדורים, עשירים ועניים כאחד, נמלטו לארצות הברית. מלחמת האזרחים בת 12 השנים, שגבתה את חייהם של 75,000 בני אדם, הסתיימה ב-1992, לאחר שהממשלה והמורדים השמאלנים חתמו על הסכם שלום שהבטיח רפורמות צבאיות ופוליטיות.

כמחצית מהסלבדורים חיים בכפרים. הם עניים ואין להם חשמל או מים זורמים בבתיהם. רוב המשפחות העשירות גרות בסן סלבדור בבתים ובדירות.

הממשלה מציעה חינוך חינם לילדים עד כיתה ט', אבל משפחות רבות אינן יכולות לעמוד בהוצאות הנלוות ללימודים ובתחבורה לבית הספר.

כשלושה מיליון מהסלבדורים חיים בארצות הברית ושולחים כסף למשפחותיהם באל סלבדור.

 כ-90 אחוז מהסלבדורים הם מסטיסים, צאצאים של בני תערובת ספרדים ואינדיאנים. תשעה אחוזים טוענים שהם ממוצא ספרדי.

המזונות העיקריים באל סלבדור הם אורז, שעועית וטורטיות. רוב האנשים  אינם יכולים להרשות לעצמם לקנות בשר, וגם אין להם מספיק מזון כדי לאכול כל יום. תת-תזונה היא אחת מסיבות המוות המובילות בקרב הכפריים העניים.

כדורגל הוא ספורט פופולרי מאוד באל סלבדור.

הנשיא וסגן הנשיא נבחרים יחד בבחירות כלליות לכהונה של חמש שנים. הנשיא הוא גם ראש המדינה וגם ראש הממשלה.

הממשלה הדמוקרטית של אל סלבדור הוסיפה מקומות עבודה בייצור, אך היא ניצבת בפני אתגרים של עוני, פשע ואסונות טבע.

המוצרים החקלאיים העיקריים באל סלבדור הם קפה, סוכר, תירס, אורז, חסילונים ובקר. 

משחקים

קידס שלנו