עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת אקוודור
  • שיטת הממשל: רפובליקה
  • עיר הבירה: קיטו
  • האוכלוסייה: 17,643,054 נפש
  • השטח: 283,560 קמ"ר
  • השפה הרשמית: ספרדית, קצ'ואה
  • המטבע: דולר ארה"ב

אקוודור נמצאת בפינה הצפון מערבית של יבשת דרום אמריקה. אקוודור, המדינה הקטנה ביותר מבין מדינות דרום אמריקה, קרויה על שם קו המשווה (אקווטור), הקו הדמיוני המקיף את כדור הארץ והחוצֶה אותה לשניים. רוב שטחה של אקוודור נמצא בחצי הכדור הדרומי.

אקוודור היא בערך בגודלה של מדינת קולורדו בארה"ב, והיא גובלת בקולומביה ובפרו. הרי האנדים הגבוהים מהווים את עמוד השדרה שלה. הר הגעש קוטופקסי שברכס האנדים הוא אחד מהרי הגעש הפעילים הגבוהים ביותר בעולם.

איי גלפאגוס, במרחק 960 קילומטרים מחוף אקוודור, הם חלק ממנה, ומהווים בית לזוחלים, עופות וצמחים ייחודיים. אזור שפלת החוף שלה הוא מקום גידולן של רוב הבננות בעולם. גם רכס ההרים מורכב מאדמות חקלאיות, והאזור שממזרח לאנדים עשיר בנפט.

אקוודור נחשבת לאחד האזורים המגוונים ביותר בעולם. יש בה 25,000 מיני צמחים ויותר מ-1,600 סוגי עופות. החיפוש אחר נפט גרם לחורבן סביבתי, עקב דליפות נפט והרס יערות.

באקוודור תשעה פארקים לאומיים, כולל איי גלפאגוס. 18 איים אלה מהווים בית לכמה מהיצורים המדהימים ביותר בעולם, ובהם צבי גלפאגוס, דולפינֵי גלפאגוס, סולות כחולות-רגליים ואיגואנות. זה המקום שבו הבחין צ'רלס דרווין במגוון מיני בעלי החיים והחל לחקור את האבולוציה. 

אקוודור הייתה חלק מאימפריית האינקה עד שהגיעו אליה הספרדים והפכו אותה למושבה ספרדית. הספרדים שלטו באקוודור במשך 300 שנה. ב-1822 זכתה אקוודור בעצמאות מספרד.

כ-10 אחוז מאוכלוסייתה של אקוודור הם אנשים ממוצא אירופי. 25 אחוז נוספים הם אינדיאנים או צאצאי תרבויות ילידיות, והשאר הם בעיקר ממוצא אתני מעורב. רבים מהילידים הם חקלאי-מחייה, כלומר הם מגדלים מספיק מזון כדי להאכיל את משפחתם ולא מעבר לכך.

הכדורגל הוא ספורט לאומי.

תושבי אקוודור בוחרים נשיא כל ארבע שנים. הנשיא הנוכחי הוא רפאל קוררה. באסיפה הלאומית 124 מושבים, וחבריה נבחרים כל ארבע שנים. שופטי בית המשפט העליון מתמנים על ידי הקונגרס לכהונה שאינה מוגבלת בזמן.

משחקים

קידס שלנו