עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת הודו, בָּהָרָט
  • שיטת הממשל: רפובליקה פדרלית
  • עיר הבירה: ניו דלהי
  • האוכלוסייה: 1,380,004,385 נפש
  • השפות הרשמיות: הינדית, אנגלית, ו-21 שפות נוספות
  • המטבע: רופיה
  • השטח: 3,287,590 קמ"ר
  • רכס הרים עיקרי: הימליה
  • נהרות עיקריים: גנגס, יָמוּנָה, אינדוס, ברהמפוטרה

הודו היא חלק מיבשת אסיה. רובה של הודו הוא חצי אי, ופירוש הדבר שהיא מוקפת במים משלושה צדדים. בחלקה הצפוני מתנשא רכס ההימליה, הרכס הגבוה ביותר בעולם. חלקה הדרום מזרחי גובל במפרץ בנגל, וחלקה הדרום מערבי גובל בים הערבי.
פני השטח בהודו מגוונים מאוד, החל במדבר תר במערב וכלה בג'ונגלים בצפון מזרח. אזור פורה שנקרא שפלת הגנגס מכסה את רוב צפונה של הודו. השפלה נוצרה מאדמה שנסחפה על ידי הנהרות שזרמו מההימלאיה. במקומות מסוימים, שכבת הסחף היא בעומק של יותר מ-7,620 מטרים.

במשך אלפי שנים, מתחילת התפתחותה של דת ההינדו, היווה הכבוד לבעלי חיים חלק חשוב מאמונתם של ההודים. בעיקר הפרות נחשבות קדושות ואסור לפגוע בהן. מרשים להן אפילו לשוטט ברחובות הערים, מה שגורם לעיתים קרובות לפקקי תנועה!
אזורי האקלים המגוונים של הודו מאפשרים את קיומם של 65,000 מיני בעלי חיים, כולל פילים, פיתונים, דולפיני נהר וקרנפים, ו-12,000 מיני צמחים פורחים. זוהי המדינה היחידה בעולם שיש בה גם אריות וגם טיגריסים. היא גם נחשבת גן עדן לצַפָּרִים.
על חוף מפרץ בנגל משתרע יער סונדרבאנס, יער המנגרובים הגדול ביותר בעולם. כאן שוחים באותם נהרות טיגריסים, דולפינים, צבי ים, כרישים ותניני מים מלוחים. אך הנוף הייחודי הזה נמצא תחת איום קבוע, מכיוון שפני המים עולים ובני האדם צדים באופן לא חוקי וכורתים עצים לצורך הסקה.
הרי ההימליה מספקים בית לכמה מבעלי החיים והצמחים הנדירים ביותר של הודו. בעל החיים החמקמק ביותר הוא נמר השלג. דובים ואנטילופות הודיות חיים באזורים הנמוכים יותר, ובצפון מזרח ניתן למצוא טיגריסים וקרנפים חדי-קרן.

הציוויליזציה הראשונה של הודו נוסדה לפני כ-5,000 שנה על גדות נהר האינדוס, בשטח ששייך כיום לפקיסטן. הארכיאולוגים חשפו את שרידיהן של שתי ערים ענקיות עם בתי לבֵנים, מים בצינורות ומערכות ביוב. איש אינו יודע את הסיבה, אך ערים אלו, שנקראו האראפה ומואנג'ודארו, ננטשו ב-1700 לפנה"ס.
האריאנים היו חקלאים ממרכז אסיה שהגיעו להודו סביב 1500 לפנה"ס. הם דיברו סנסקריט, שהיא אחת השפות העתיקות ביותר בעולם. כתבי הקודש הווֶדים, כתבים שמהווים את הבסיס לדת ההינדו, נכתבו בתקופת שלטונם של האריאנים.
בתקופת שלטונה של ממלכת גופטה, שארכה 200 שנה, החל מהמאה הרביעית לספירה, פרחו האמנות, האוּמנות והמדעים. בתקופה זו קבע האסטרונום ההודי אריאבהטה שהארץ מסתובבת סביב השמש. זה היה הרבה לפני שהעולם המערבי קיבל את התיאוריה הזו.
החל מהמאה ה-16, לאחר סדרה של פלישות בידי כוחות מוסלמים, ייסד מנהיג מונגולי בשם באבור את האימפריה המונגולית בהודו. תחת שלטון המונגולים, בין השנים 1707-1527, חוותה הודו תור זהב של אמנות, ספרות וארכיטקטורה. המונגולים בנו בה כבישים, מסגדים, גנים ואנדרטות עצומות, כולל הטאג' מהאל.
בסוף המאה ה-15 הגיעו האירופאים להודו והחלו להקים בה חברות סחר. ב-1757 השתלטו הבריטים על רובה של הודו. ב-1856 החלו ההודים להתקומם נגד השלטון הבריטי. ב-1920 פתח מהטמה גנדי המפורסם במחאות לא-אלימות, במטרה להביא ליציאתם של הבריטים מהודו. ב-1947 זכתה הודו בעצמאות.

החברה בכל רחבי הודו מחולקת למעמדות חברתיים שנקראים קַסְטוֹת. הקסטה נקבעת בלידה וכמעט שאין דרך לעבור לקסטה אחרת. הקסטות הגבוהות כוללות כוהנים, בעלי אדמות וחיילים. אלה שנקראים טמאים הם חסרי קסטה והם עושים את רוב העבודות הבזויות.
הודו היא מדינה רוחנית מאוד. אין לה דת רשמית, אך יותר מ-80 אחוז מההודים הם הינדים, וכ-13 אחוז הם מוסלמים. דתות אחרות כוללות את הבודהיזם, הסיקיזם והג'ייניזם, שנוצרו כולן בהודו.

הודו ירשה מהבריטים את שיטת הממשל הפרלמנטרית. לאחר עצמאותה של הודו ב-1947, שלטה בפוליטיקה שלה מפלגה אחת, מפלגת הקונגרס, ומשפחה אחת, משפחת נהרו. אולם כיום יש בהודו מפלגות רבות שמתחרות על תפקידים בממשלה.
כלכלתה של הודו גדלה במהירות כה רבה, שמומחים מנבאים שהיא תהפוך בקרוב לאחת הכלכלות המובילות בעולם. ההודים הם עובדים חרוצים, ועל אף שרבים מהם הם חסרי השכלה, ישנם גם רבים אחרים שהם בוגרי מכללות בעלי הכשרה גבוהה.

משחקים

קידס שלנו