עובדות מהירות

  • השם הרשמי: ממלכת מרוקו
  • שיטת הממשל: דמוקרטיה פרלמנטרית
  • עיר הבירה: בגדד
  • האוכלוסייה: 40,222,493 נפש
  • השפות הרשמיות: ערבית, כורדית
  • המטבע: דינר עיראקי חדש
  • השטח: 437,072 קמ"ר
  • נהרות עיקריים: הפְּרָת והחידקל

עיראק נשלטת על ידי שני נהרות מפורסמים: הפְּרָת והחידקל. הם זורמים מהרמות שבצפון המדינה על פני המישורים בכיוון דרום מזרח אל המפרץ הפרסי. האזור הפורה שבין שני הנהרות האלה זכה לשמות רבים במהלך ההיסטוריה, כולל אל-ג'זירה או "האי" בערבית, או מסופוטמיה ביוונית.

חלקים רבים של עיראק הם קשים למגורים. מדבריות טרשיים מכסים כ-40 אחוז משטחה, ו-30 אחוז נוספים הם אזור הררי, ששורר בו קור עז בחורף. רובו של הדרום הוא לח ומכוסה באדמות ביצה. רוב העיראקים חיים במישורים הפוריים של הפְּרָת והחידקל.

השמירה על חיות הבר וצמחי הבר של עיראק היא משימה קשה. למעשה אין שום שטחים מוגנים או שמורות טבע במדינה, ועקב המלחמות הרבות הייתה הממשלה עסוקה, מסיבות שניתן להבין, בהגנה על בני האדם ורכושם, יותר מאשר על בעלי החיים והצמחים.

לפני פלישתה של ארצות הברית לעיראק ב-2003, נחשבו כמה מיני בעלי חיים כנמצאים בסכנת הכחדה, וביניהם הברדלסים הנקודים, עיזי הבר והתְּחָשִים. המדענים לא הצליחו להעריך את מצבם של בעלי חיים אלה מאז שהחלה המלחמה.

נהרותיה וביצותיה של עיראק משמשים בית למיני דגים רבים, כולל הקרפיונים, שמסוגלים להגיע למשקל של 135 קילוגרמים, והכרישים שמגיעים מהמפרץ הפרסי.

ההיסטוריה של עיראק רצופה שינויים מטרידים. ב-30 השנים האחרונות היא עברה שתי מלחמות גדולות, סנקציות בינלאומיות, כיבוש בידי ממשל זר, מרידות וטרור. אולם בשטח שבו נמצאת כיום עיראק פרחו בעבר תרבויות עתיקות שהותירו את חותמן המפואר על האזור ועל העולם כולו.

עיראק מכונה "ערש הציוויליזציה". לפני אלפי שנים, על המישורים שתופסים כשליש משטחה של עיראק כיום, קמו ונפלו ממלכות אדירות, בזמן שבני האדם באירופה ובאמריקה עדיין צדו וליקטו מזון, וחיו חיים פרימיטיביים יותר.

השוּמֶרִים הקימו בעיראק את הציוויליזציה הראשונה בסביבות 3000 לפנה"ס. סוג הכתב הראשון, שנקרא כתב היתדות, מקורו באוּרוּק, עיר-מדינה שומרית. בסביבות 2000 לפנה"ס תפסו הבבלים את השליטה בדרום מסופוטמיה. המלך שלהם, חמורבי, ייסד את קוד החוקים הראשון המוּכָּר בהיסטוריה.

שלטונם של הבבלים הסתיים ב-539 לפנה"ס, עם השתלטותם של הפרסים. ב-646 לספירה, הביסו הערבים את הפרסים והביאו את האסלאם לעיראק. במהרה נוסדה העיר בגדד, שהפכה להיות העיר המובילה של העולם המוסלמי. ב-1534 כבשו הטורקים העותומנים את עיראק ושלטו בה כמעט 400 שנה, עד שהשתלטו עליה הבריטים ב-1917.

ב-1932 זכתה עיראק בעצמאות, אף שלבריטים עדיין נותרה בה השפעה רבה. ב-1979 תפסו סדאם חוסיין ומפלגת הבעת' בהנהגתו את השליטה בעיראק, וקידמו את הרעיון שעיראק צריכה להיות נשלטת בידי ערבים. חוסיין שלט כרודן חסר רחמים. ב-1980 הוא פתח במלחמה ארוכה עם איראן, וב-1991 פלש לכווית, ובכך הצית את מלחמת המפרץ הראשונה.

ב-2003, לאחר שנים של סנקציות נגד עיראק, פלשה ארצות הברית שוב, מתוך חשש שסדאם חוסיין מייצר נשר מסוכן. כוחות צבא ארצות הברית הגיעו במהירות לבגדד ומוטטו את שלטון מפלגת הבעת'. סדאם חוסיין נתפס, נשפט בגין פשעים נגד האנושות, והוצא להורג.

האומה העיראקית היא אחת האומות המגוונות ביותר במזרח התיכון מבחינה תרבותית. ערבים, כורדים, טורקמנים, אשורים, מנדעים וארמנים, בין היתר, מדברים כל קבוצה בשפתה ושומרים כל קבוצה על זהותה התרבותית והדתית.

בעבר היו לעיראקים בתי ספר ומכללות מהטובים בעולם הערבי. אך זה השתנה לאחר מלחמת המפרץ ב-1991 והסנקציות מטעם האו"ם שבאו בעקבותיה. כיום רק כ-40 אחוז מתושבי עיראק יודעים קרוא וכתוב.

בינואר 2005 הצביעו העיראקים בבחירות הדמוקרטיות הראשונות שנערכו במדינה מזה יותר מ-50 שנה. עברו עוד שלושה חודשים עד שהממשלה נכנסה לתפקיד, אך הדמוקרטיה החדשה של עיראק נוסדה, וכך הובטח ייצוג לכל הקבוצות האתניות.

לעירק יש עתודות נפט מהגדולות בעולם, אולם הסנקציות הבינלאומיות במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20, וחוסר היציבות לאחר מלחמת המפרץ השנייה, הותירו אותה שרויה בעוני.

משחקים

קידס שלנו