עובדות מהירות

  • השם הרשמי: המדינות המקסיקניות המאוחדות
  • שיטת הממשל: רפובליקה פדרלית
  • עיר הבירה: מקסיקו סיטי
  • האוכלוסייה: 128,932,753 נפש
  • השטח: 1,964,375 קמ"ר
  • השפה הרשמית: ספרדית
  • המטבע: פסו
  • רכסי הרים עיקריים: סיירה מאדרה
  • נהרות עיקריים: ריו גְרַנְדֶה, ריו יאקי

מקסיקו היא פדרציה בצפון אמריקה הגובלת בארצות הברית בצפון, בגואטמלה ובבליז בדרום מזרח, באוקיינוס השקט במערב ובמפרץ מקסיקו והים הקריבי במזרח.
מקסיקו היא מדינה של ניגודים, עם הרים גבוהים וקניונים עמוקים במרכז, מדבריות סוחפים בצפון, ויערות גשם צפופים בדרום ובמזרח.
רוב שטחה של מקסיקו מכוסה בהרים. בין רכסי ההרים סיירה מאדרה המזרחי וסיירה מאדרה המערבי מצויים רכסי הרים קטנים על הרמת המרכזית. אזורים אלה עשירים במתכות יקרות ערך כמו כסף ונחושת.
שטח האדמה שנקרא חצי האי יוקטן בולט אל תוך מפרץ מקסיקו מקָצֶהָ הדרום מזרחי של מקסיקו. בעבר הוא שימש בית לציוויליזציית המאיה, תרבות עתיקה שאת בנייניה המדהימים ניתן עדיין לראות כיום.

במעט מדינות בעולם קיימים כל כך הרבה מיני צמחים ובעלי חיים כמו במקסיקו. מכיוון שהיא ממוקמת בין קו המשווה והחוג הארקטי, היא משמשת מקום מקלט לבעלי חיים הנמלטים מפני קור קיצוני בצפון או חום קיצוני בדרום.
המדבריות בצפון מקסיקו שופעים מיני צמחים ובעלי חיים שמצאו דרך לחיות בתנאי הסביבה הקשים. לווייתנים אפורים שוחים מדי שנה אלפי קילומטרים מאלסקה אל חופה המערבי של מקסיקו, כדי להתרבות במימיה החמימים של באחה קליפורניה, אחת ממדינותיה של מקסיקו.
יערות הגשם ואדמות הביצה שלחופי מזרח מקסיקו הם ביתם של אלפי מיני צמחים טרופיים ובעלי חיים חמקמקים כמו יגוארים וציפורי קצאל.

האולמקים, שייסדו את הציוויליזציה הראשונה של מקסיקו, הופיעו בחלקה הדרום מזרחי של המדינה בסביבות 1200 לפנה"ס. אחריהם הגיעו בני המאיה, הטולטקים והאצטקים.
הציוויליזציות העתיקות של מקסיקו בנו ערים גדולות ופירמידות עצומות, יצרו יצירות אמנות יוצאות מן הכלל, ואפילו חקרו את הכוכבים כדי לקבוע מתי לשתול גידולים ולקיים טקסים.
בתחילת המאה ה-16 הגיעו הספרדים למקסיקו. האצטקים חלו באבעבועות שחורות ובמחלות אחרות שהביאו איתם הספרדים. הספרדים כבשו והרסו את עיר הבירה של האצטקים, שנקראה טנוצ'טיטלאן, ושלטו במקסיקו עד 1821.

מקסיקו היא תוצר של מורשת אינדיאנית עשירה, 300 שנות שלטון ספרדי, וגבול משותף עם המדינה העשירה ביותר בעולם, ארצות הברית. כיום רוב המקסיקנים הם מסטיסים, כלומר הם ממוצא מעורב של ספרדים ואינדיאנים מקומיים.
לאורך כל ההיסטוריה שלה הייתה מקסיקו בית לאמנים דגולים. בני המאיה ואינדיאנים אחרים ציירו ציורי קיר מרשימים, בנו פסלים ויצרו תכשיטים. בין האמנים המקסיקניים המודרניים יש ציירים ידועים, צלמים, פַּסָלִים וציירי קירות.
המקסיקנים מתייחסים לספורט ברצינות. בתקופות הקדומות, מי שהפסיד במשחק כדור מסורתי היה מוצא להורג. יש עדיין סוגי ספורט מסוכנים, כמו מלחמות שוורים ורודיאו (הרודיאו הומצא במקסיקו), שבהם המתחרים מסכנים את חייהם.

למקסיקו בעיות קשות ופוטנציאל גדול. היא עשירה במשאבי טבע כמו נפט, כסף ונחושת, ובמוצרים חקלאיים. אך כישלונות פוליטיים וכלכליים גרמו לכך שרוב אוכלוסייתה חיה בעוני.
הגבול בין מקסיקו לארצות הברית הוא קו פרשת המים הכלכלי הגדול ביותר בעולם. עבור מקסיקנים רבים, הסיכוי הטוב ביותר למצוא חיים טובים יותר נמצא בארצות הברית, שכנתה המשגשגת של מקסיקו. מאות אלפי מקסיקנים מגיעים מדי שנה לארצות הברית, באופן חוקי או לא חוקי, בחיפוש אחר עבודה.

 

משחקים

קידס שלנו