עובדות מהירות

  • השם הרשמי: רפובליקת איסלנד
  • שיטת הממשל: רפובליקה חוקתית 
  • עיר הבירה: רייקיאוויק
  • האוכלוסייה: 341,243 נפש
  • השטח: 100,250 קמ"ר
  • השפה הרשמית: איסלנדית (שפות אחרות כוללות: אנגלית, שפות נורדיות, גרמנית)
  • המטבע: קרונה איסלנדית
  • רכסי הרים עיקריים: הרכס החוצה הגדול, רכסי מקדונל

איסלנד היא מדינת אי קטנה. היא המדינה המערבית ביותר באירופה ובירתה, רייקיאוויק, היא הבירה הצפונית ביותר בעולם. 11 אחוזים משטחה של איסלנד מכוסים בקרח קרחוני ומוקפים במים. אם תימשך ההתחממות הגלובלית, עלולה עליית מפלס המים והקרח הנמס להיות הרסנית עבור איסלנד. 

מכיוון שבאיסלנד יש הרי געש, יש בה פעילות געשית רבה. ב-2010 התפרץ הר הגעש אייפיאטלאיוקול  בגובה 1,666 מטרים, העיף אפר אל תוך האטמוספירה, ושיבש את הטיסות מעל אירופה למשך מספר שבועות.

איסלנד ממוקמת בין ים גרינלנד לצפון האוקיינוס האטלנטי. היא נמצאת מצפון מערב לבריטניה, ממערב לנורבגיה ומדרום מזרח לגרינלנד. 

פני הארץ שטוחים עם פסגות הרים, שדות קרח וחופים משופעים בפיורדים, מפרצים עמוקים שנחצבו על ידי הקרחונים.

השועלים היו היונקים היחידים שחיו באיסלנד לפני בואם של בני האדם. המתיישבים החדשים הביאו איתם חיות מבויתות ואיילי צפון. רוב חיות הבר זוכות לשימור ולהגנה. באיסלנד ארבעה פארקים לאומיים ויותר מ-80 שמורות טבע.

ואטנאיוקול, הנקרא גם קרחון ואטנה, הוא שדה קרח נרחב בדרום מזרח איסלנד, שמכסה 8,400 קמ"ר, עם עובי קרח ממוצע של יותר מ-900 מטרים.

באיסלנד 200 הרי געש ושליש מזרמי הלבה בעולם. עשירית מהשטח היבשתי שלה מכוסה בלַבָּה שהתקררה ובקרחונים. עקב הפעילות הגעשית הָרַבָּה באיסלנד, כמעט כל החשמל והחימום שלה מופקים בעזרת אנרגיה הידרואלקטרית ומאגרי מים גיאותרמיים.

זרם הגולף והרוחות הדרום מערביות החמות הופכים את האקלים למתון ונעים יותר ממה שאפשר היה לצפות ממדינה צפונית.

איסלנד מפורסמת בזכות הגייזרים המתפוצצים שלה, המרחצאות הגיאותרמיים, המפלים השופעים מי קרח, כמו מפלי גוּלְפוֹס (המפלים הזהובים), ואפשרויות הצפייה בלווייתנים. יותר מ-270,000 תיירים מבקרים באיסלנד מדי שנה.

המתיישבים הראשונים באיסלנד היו אירים דתיים שרצו לחיות חיים פשוטים. המדינה שגשגה בתקופת ימי הביניים. ב-930 נוסדה האסיפה הלאומית שלה, הנקראת אלתינג'י, והיא הפרלמנט הוותיק ביותר בעולם שהתקיים ברציפות.

איסלנד הייתה בעבר חלק מנורבגיה ואחר כך נשלטה בידי דנמרק במשך יותר מ-500 שנה, אך ב-1944היא הפכה לרפובליקה עצמאית.

צבעי הדגל של איסלנד מייצגים שלושה מהיסודות שמרכיבים את האי: האדום מייצג את הלבה של הרי הגעש; הלבן מייצג את השלג ואת שדות הקרח; והכחול מייצג את האוקיינוס המקיף את האי.

האיסלנדים הם ממוצא סקנדינבי, והם בדרך כלל גבוהים, בלונדינים ובהירי עור. מכיוון שיש מעט מאוד גיוון באוכלוסייה, חוקרי תורשה חקרו מחלות תורשתיות בקרב האיסלנדים. מחקרים אלה סייעו למצוא תרופות למחלות תורשתיות רבות.

האיסלנדים דואגים לשמר את שפתם ואת המסורות שלהם. יש איסלנדים שעדיין מאמינים בשדונים, בטרולים ובדמויות דמיוניות אחרות מראשית התרבות הקלטית והנורדית. רוב האיסלנדים חיים בחלקה הדרום מערבי של המדינה.

כל האיסלנדים נהנים מחינוך חינם בבתי הספר ובאוניברסיטאות. כל תלמיד לומד לדבר גם דנית וגם אנגלית בבית הספר. כדור יד וכדורגל הם שני משחקי הספורט הפופולריים ביותר אצל הילדים, אבל הם נהנים גם משחייה ומרכיבה על סוסים.

איסלנד היא הדמוקרטיה הוותיקה ביותר בעולם. המדינה נשלטת בידי נשיא, שנבחר בבחירות כלליות לכהונה של ארבע שנים. אין הגבלה על מספר הכהונות, כך שהנשיא יכול להישאר בשלטון עד שהעם יבחר מישהו אחר במקומו.

ב-2008 לא נערכו בחירות, מכיוון שאף אחד לא הגיש מועמדות מול הנשיא המכהן, ולכן הנשיא אולפור רגנר גרימסון נשאר בתפקידו עד 2016.

ויגדיס פינבוגדוטיר הייתה האישה הראשונה בעולם שנבחרה לכהן כראש מדינה. היא כיהנה כנשיאת איסלנד מ-1980 עד 1996. 

משחקים

קידס שלנו