ירוק בעיניים

יותר ויותר ילדים ובני נוער בישראל ובעולם משתתפים במאבק נגד משבר האקלים כדי להבטיח את העתיד שלהם ושל כדור הארץ. שתי פעילות ופעיל סיפרו לנו על המחאה הירוקה שלהם

 

כתבה: מאיה בניטה

מימין לשמאל: נועה בן סימון, ראם ברקאי ואוריאן כהן, חברתם למועצה הירוקה. נאבקים על העתיד שלהם

 

לאחרונה התרחש אחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים ביותר שקרו במדינת ישראל. עשרות עד מאות טונות של נפט וזפת נפלטו לאורך רצועות חופי הים של המדינה – מראש הנקרה שבצפון ועד זיקים שבדרום. ככל הנראה אחראית לכך הספינה אמאלד, שמוצאה לובי, אשר עברה במימי ישראל בדרכה מאיראן לסוריה. עדיין לא ידוע אם מדובר בתקלה או בפגיעה מכוונת. הנזק שנגרם הוא עצום: בעלי חיים רבים מצאו את מותם, בהם לווייתן ששקל 25 טונות ונפלט לחוף ניצנים, צבי ים, דגים, ציפורים, סרטנים, יצורים ימיים אחרים וגם צמחייה. מומחים לאיכות הסביבה אומרים שהנזקים עלולים להשפיע על החיים בים עוד שנים רבות.

אבל יש גם אור בקצה המנהרה: מיד לאחר שהתרחש אסון הזפת יצאו לחופי הים אלפי מתנדבים, מבוגרים ובני נוער כאחד כדי לסייע בניקיונם. הם לבשו ציוד מיוחד, אספו את הפסולת ושטפו צבי ים שהזפת נדבקה אליהם. פעולות הניקיון והשיקום עדיין נמצאות בעיצומן.

 

  טובי כהן. הרגשתי טוב לעשות משהו למען הטבע

לעורר מודעות

אחת מהמתנדבים הרבים היא טובי כהן ניצן, בת 12, מכפר סבא: "כששמעתי על אסון הנפט מיד הלכתי לנקות את חוף געש. זה היה קשה כי הזפת ממש נדבקה וזה היה מאוד מלכלך. אבל הרגשתי טוב שעשיתי משהו למען הטבע. חשוב לעשות הכל כדי לתקן את הנזקים".

טובי פעילה בתנועה "מחאת הנוער למען האקלים", הסניף הישראלי של מחאת הנוער הבינלאומית לעצירת משבר האקלים, שהובילה הפעילה הסביבתית גרטה טונברג השוודית, כיום בת 18. כשהייתה בת 15 יצאה גרטה למחות מול בניין הפרלמנט השוודי נגד התעלמות הממשל מנושא משבר האקלים. לאט-לאט הצטרפו אליה עוד ועוד תלמידים, ששבתו מהלימודים בבתי ספרם כדי למחות למען הסביבה. כיום חברים בתנועה יותר מ-14 מיליוני בני נוער ביותר מ-215 מדינות, והיא זוכה לתמיכה של מנהיגים רבים בעולם.

"כבר כשהייתי קטנה תמיד דיברנו בבית על הנושא של איכות הסביבה ואנחנו מקפידים להשתמש בכמה שפחות כלים חד-פעמיים", מספרת טובי. "כששמעתי שרוצים לבנות מול הבית שלי תחנת כוח והבנתי שזה יכול לגרום נזקים גדולים, החלטתי לארגן עם חברה שלי עצומה נגד בנייתה. כששמעתי על מחאת הנוער החלטתי להצטרף ולהמשיך לפעול למען הסביבה".

מה את עושה בתנועה?

"כתבתי חוברת הפעלות לילדים שמסבירה על חשיבות השמירה על כדור הארץ והשתתפתי בהפגנות שונות, למשל קראתי לממשלה לעמוד ביעדים שנקבעו בהסכם פריז (הסכם שנקבע בשנת 2015 בוועידת האקלים של האו"ם, ועוסק בהפחתת פליטה של גזי חממה ובטיפול בנזק הקיים) ומחיתי נגד קידוחי הגז והנפט בשמורת הטבע בחוף פלמחים. פעולת הקידוח עלולה לגרום להרס של בתי הגידול של בעלי החיים שנמצאים שם".

 

למהההפגנות שלכם חשובות?

"ההפגנות יכולות לגרום לממשלה להתעורר והן גם עוזרות לעורר מודעות למצב ולגרום לאחרים לפעול למען איכות הסביבה. בזכות גרטה טונברג הבנתי את נושא איכות הסביבה, היא ההשראה שלי. חשוב לשמור על כדור הארץ כי הוא הכל: האדמה, האוכל והבריאות שלנו. גם בעלי החיים מושפעים מההתחממות הגלובלית. לדעתי בישראל יש פחות מודעות לשמירה על איכות הסביבה לעומת שאר העולם, כי אנשים כאן אולי חושבים שמאוחר מדי בשביל לתקן את המצב. אבל זה תלוי בנו, ואם נפעל מהר נוכל להציל את כדור הארץ".

 

   ראם ברקאי. זה העולם שלנו, ואנחנו צריכים לשמור עליו ביחד

הזדמנות לעשות שינוי

ראם ברקאי, בן עשר וחצי, ונועה בן סימון, בת 12, מגבעתיים פעילים ב"מועצה ירוקה" – מועצת תלמידים סביבתית הפועלת בבית הספר יגאל אלון בגבעתיים ומקדמת פעילויות לשמירה על הסביבה ולהגברת המודעות לנושאים ירוקים.

נועה: "כששמעתי על זיהום הזפת הזדעזעתי מאוד. הנזק שנגרם הוא מטורף. היה אפשר למנוע את זה אם הייתה יותר מודעות לעניין. זה העולם שלנו, ואנחנו צריכים לשמור עליו ביחד".

ראם: "האסון פגע בשימור אוכלוסיית צבי הים. חייבים להבין מאיפה הזפת הזאת הגיעה, לפנות אותה, לטפל בבעלי החיים ולהטיל קנסות כבדים על הגורמים שאחראים לזה".

מדוע החלטתם להצטרף למועצה הירוקה?

נועה: "חברות שלי היו במועצה בשנים קודמות, אז השנה החלטתי להצטרף גם כן. תמיד היה לי אכפת מכדור הארץ וחשוב לי לשמור על הסביבה".

ראם: "תמיד היה לי אכפת מאיכות הסביבה. תמיד הפרדתי פסולת למחזוּר. אני גם מעריץ את גרטה טונברג. היא רק בת 18, וכבר הספיקה לנאום באו"ם נגד ההתחממות הגלובלית. היא מעוררת השראה".

מה אתם עושים במועצה?

נועה: "במועצה פעילים כ-12 נציגים מכיתות ה'-ח', ואנחנו דואגים להעלאת המודעות לשימוש בפחי מחזוּר ומסבירים על המצב הסביבתי בעולם, כי לא כולם מודעים לזה. זה מאוד כיף לדעת שאתה עוזר לכדור הארץ".

ראם: "אנחנו גם דואגים לאסוף פסולת אורגנית, קיימנו תחרות בין הכיתות לאיסוף פסולת פלסטיק, ועשינו הסברה על הנזקים של שימוש בשמן דקלים. אני מאוד שמח להיות חבר במועצה הירוקה ושיש לי הזדמנות לעשות שינוי".

 

 


  נועה בן סימון. אם כל אחד יתרום מעט למען איכות הסביבה, לאט-לאט יהיה שינוי גדול

למה חשוב לשמור על איכות הסביבה?

נועה: "בישראל אין כרגע מספיק מודעות ואין חוקים שקשורים לאיכות הסביבה כמו במדינות אחרות. ההתחממות הגלובלית גרמה להשפעות שליליות על הטבע ובעלי החיים, וחשוב שנמנע את ההידרדרות של המצב. אם כל אחד יתרום מעט למען איכות הסביבה, לאט-לאט יהיה שינוי גדול".

ראם: "צריך לשמור על הסביבה כדי שיהיה לנו עולם לחיות בו. אני חושב שבישראל לא מספיק דואגים לאיכות הסביבה, וכנראה מבחינתם זה סתם נושא שולי שלא צריך לייחס לו חשיבות. אני חושב שצריך להגדיל את שמורות הטבע במקום לבנות עוד בניינים, להגביר את המודעות לאיכות הסביבה ולחשוב על פתרונות יצירתיים למחזוּר".

 

רוצים להיות פעילים ירוקים?

בקשו מההורים לעקוב יחד או להצטרף לפעילויות משפחתיות של הארגונים הסביבתיים הפועלים
בישראל, כמו מגמה ירוקה, המרד בהכחדה, הורים למען האקלים, גרינפיס ישראל ועוד.

 

*מועצה ירוקה: חלק מתוכנית "ילדים מובילים שינוי" של החברה להגנת הטבע, לקידום נושאי איכות הסביבה מסיסמה לאורח חיים. זהו גוף נבחר של תלמידים הפועלים להובלת תהליכי שינוי בבית הספר, בשיתוף מורה מלווה.

* רשות הטבע והגנים: בקשו מההורים להצטרף לפעולות התנדבות משפחתיות של ניקוי חופים ואתרים, המתפרסמות באתר הרשות.

*הרשת הירוקה: מובילה את החינוך לקיימותופועלת בשיתוף בני נוער בבתי הספר. עורכת
סדנאות וימי עיון לתלמידים בנושא משבר האקלים ואיכות הסביבה.

משחקים

קידס שלנו