מבוגרים וילדים תושבי השכונה מטפחים יחד את גינת גני אביב בלוד.

ילדים רבים ברחבי הארץ לא צריכים לחכות לחג האילנות כדי לשתול בעצמם פרחים וצמחים וגם פירות וירקות. הגינות הקהילתיות ממלאות יותר ויותר ערים בישראל, ואנחנו פגשנו כמה הורים וילדים שסיפרו לנו למה כדאי להקים פרויקט ירוק שכזה.

כתבה: מאיה בניטה

החודש נחגוג את ט"ו בשבט. אבל יש כאלה שחוגגים את חג האילנות והצמחים במשך כל השנה, ממש מתחת לבית שלהם, ודווקא בערים. מאות ילדים ומבוגרים שותלים ירקות, פירות, פרחים, צמחים ועצים – ונהנים מפירותיהם בכל עת. לשם כך הם הקימו גינות קהילתיות.

כל הארץ גינות פורחות

ולפעמים פשוט כיף לשבת ופשוט להינות מהגינה. ילדות בגינת גני אביב בלוד. 

גינה קהילתית היא פרויקט משותף של תושבים ועיריות, שבו תושבי השכונה מחליטים לטפח שטח אדמה ריק ולהפוך אותו לגינה יפה ומניבה. מדי שבוע כל תושבי השכונה מתאספים, ויחד הם עודרים את האדמה, שותלים זרעים, משקים את הצמחים, ולבסוף גם נהנים מהגידולים. כאן תוכלו לגדל בעצמכם ירקות, פירות, פרחים, עצים וצמחי תבלין, להכיר חברים חדשים, ללמוד על חקלאות אקולוגית שמבוססת על חומרים ידידותיים לסביבה, ליהנות מפעילויות שונות ולשפר את המראה של השכונה.

ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום, תוכלו למצוא כ-200 גינות קהילתיות.

ילדים עובדים בגינת גני אביב בלוד.

הילדים שותפים

גינת ניקנור הוקמה לפני ארבע וחצי שנים על ידי נעמי טובי, בת 46, משכונת גוננים בירושלים. ״זה היה בחופש הגדול ולילדים שלי היה משעמם, אז החלטנו להפוך שטח שהיה מוזנח ולהקים את הגינה. זה התחיל מערוגה אחת קטנה, ולאט-לאט הגינה גדלה ויפתה ומשפחות רבות מהשכונה מגיעות אליה״, מספרת נעמי. ״הילדים בשכונה שותפים מלאים בתפעול הגינה. הקמנו בה סוכת גפנים, ספסל נדנדה, ספסל מבוץ, קנים לציפורים ובור אש, שבו אנחנו אופים פיתות. פעם ערכנו בגינה יריד יזמים צעירים, שבו הילדים מכרו כל מיני דברים שהם יצרו בעצמם, כמו מגנטים, שרשראות ועוגיות. עם הזמן הגינה הפכה להיות מקום מפגש של ילדים ומבוגרים, וכולם נהנים ממנה״.

 

 

נעמה לזר. קולות הצחוק מהגינה משכו אותי (צילמה: אביגיל לזר)

 

נעמה לזר, בת 11, פעילה מאוד בפרויקט השכונתי הזה: ״הגינה נמצאת מתחת לבית שלי, ובכל שבוע שמעתי קולות צחוק של ילדים שעלו ממנה. החלטתי לרדת ולראות מה קורה שם, ולאחר מכן הצטרפתי לגינה. מאז אני מגיעה אליה פעם בשבוע״.

מה אפשר למצוא בגינה שלכם?

״יש לנו צמחי תבלין, כמו מרווה, מנטה, רוזמרין, לואיזה ושיבה; עצי פרי, כמו רימון, לימון, זית, שקדייה, תותים ותאנים, ועץ פסיפלורה שאנחנו מכינים מהפירות שלו שייקים וגלידות. יש ערוגות פרחים, כמו אמנון ותמר, וערוגות ירק, כמו עגבניות, סלק, מנגולד ופטרוזיליה״.

מה את עושה בגינה?
״אני דואגת לטפח את הגינה. אני שותלת את הזרעים, עודרת את האדמה ועוזרת בקטיף יחד עם כל הילדים. פעם שתלתי פקעות של פרחים, וכשהם צמחו קטפתי אותם והבאתי לאמא שלי זר פרחים. אני גם מכינה עבודות אמנות בגינה – שלט מחמר, עבודת פסיפס וצבעתי שולחן. הכרתי שם המון חברים ומאוד כיף לי בגינה. זה נחמד שבין כל הבניינים יש פתאום פינה של טבע״.

ילדי גינת ניקנור בירושלים בפעולה

קהילה מגובשת

בשכונת גני אביב בעיר לוד קיימת גינה קהילתית ותיקה. אחד הפעילים בה הוא איליה רזניקוביץ׳, בן 37: ״לפני 15 שנים תושבי השכונה החליטו לטפח שטח פנוי בין הבניינים. אני הצטרפתי לפני ארבע שנים עם המשפחה שלי, וכיום אנחנו שש משפחות פעילות. הילדים משחקים בגינה ועוזרים להורים בתחזוקה שלה. בחגים אנחנו עורכים פעילויות, כמו חגיגה בט״ו בשבט. בזכות הגינה הפכנו לקהילה מאוד מגובשת, וכולנו חברים. כיף לתרום לקהילה״.

 

מאיה פלד. אוהבת לשתול ולזרוע. (צילם: ליאוניד פלד)

מאיה פלד, בת שש, מהילדות הפעילות בגינת גני אביב בלוד, מספרת: ״חברים שלי סיפרו לי על הגינה, אז החלטתי להצטרף אליה. אני מאוד נהנית לזרוע ולשתול. אנחנו מגדלים ירקות, כמו מלפפון, עגבנייה, גזר, חסה, כרובית וברוקולי, ופירות, כמו תותים, שהם הפרי האהוב עליי. יש לנו עצי פרי, כמו שסק, לימון ורימון, ועץ תפוז סיני שאנחנו מאוד אוהבים, ואנחנו שותלים פרחים יפים. לוקח הרבה זמן עד שהכל צומח, אבל אז זה כיף מאוד. אנחנו גם חוגגים כאן ימי הולדת עם כל החברים

 

השכנים של גינת ניקנור בעבודה משותפת

צילומים: יהודית לזר, שרה גולדברג, מאיה וייס, יעל קליין, איליה סקופינסקי, לאוניד פלד, אביגיל לזר

משחקים

קידס שלנו