זה הזמן ללבוש פיג'מה, לצלול אל תוך עולם החלומות ולגלות: מהו חלום? מדוע אנחנו חולמים? איך מפרשים חלומות? והכי חשובאיך אפשר להצליח לזכור אותם? 

כתבה: מאיה בניטה  |  אייר: מורן ברק 

 

האם אתם זוכרים על מה חלמתם אתמול בלילה? חלומות יכולים להיות מופלאים וקסומים, ולפעמים גם קצת מפחידים. אבל מהו בעצם חלום? מה המשמעות שלו? למה אנחנו חולמים ואיך נוכל לזכור טוב יותר את החלומות ואפילו לעשות בהם כל מה שנרצה? מוזמנים להצטרף אלינו למסע אל עולם החלומות.
 

מהו חלום?
החלום הוא חוויה הכוללת שלל תחושות ומראות, ומבוססת לרוב על דברים שראינו או חשבנו עליהם. לעתים החלומות מאופיינים בחוסר היגיון, ובדרך כלל הם אפילו מוזרים. "זה ממש כמו סרט שאנחנו רואים כשאנחנו ישנים", אומר הַפְּסִיכוֹלוֹג ד"ר קובי סגל. "כמו כל סיפור, החלום יכול להיות מצחיק או עצוב, כֵּיפִי או מפחיד. בחלומות באה לידי ביטוי גם יְצִירָתִיּוּת. יש אנשים שהמציאו דברים חשובים בזכות חלום שחלמו בלילה". 

האם קרה לכם שהתעוררתם בבוקר והרגשתם שחלמתם חלום ארוך במיוחד? אם כן, כדאי שתדעו שאנחנו חולמים רק במשך רבע מזמן השינה! השינה שלנו מתחלקת לְמַחְזוֹרֵי שֵׁנָה, שאורכם נע בין 90 ל-110 דקות, והם מורכבים משני חלקים:  

  1. שנת non REM, שבמהלכה הלב שלנו מֵאֵט את פעילותו, תנועות העיניים והשרירים פוחתות, ובגוף משתחררים הוֹרְמוֹנִים שונים, בהם הורמון הַגְּדִילָה, שכשמו חִיּוּנִי לַגְּדִילָה שלנו. 
  1. שנת REM (ראשי התיבות של המילים Rapid Eye Movement). בשלב זה של השינה העיניים שלנו מְרַצְּדוֹת וְזָזוֹת ואנו חולמים. בזמן זה חושי המישוש, הטעם והריח שלנו רדומים, והשרירים מהצוואר ומטה משותקים (כדי שאם נחלום שאנו קופצים, למשל, לא נקפוץ באמת מתוך חלום ונפגע בעצמנו בטעות). בזמן החלום נשלחים אותות חַשְׁמַלִּיִּים מגזע המוח שלנו לקליפת המוח, ואזור הזיכרונות (הַהִיפּוֹקַמְפּוֹס) ואזור הרגשות (הָאָמִיגְדָלָה) פעילים מאוד.
     

למה אנחנו חולמים?
השאלה הזאת מעסיקה את הָאֱנוֹשׁוּת כבר אלפי שנים. ישנם חוקרים הטוענים כי החלום נובע משינויים בִּיוֹכִימִיִּים שהמוח עובר. כלומר, בגלל הצפה של כִימִיקָלִים שונים במוח, אשר אחראי גם לרגשות שלנו, הוא יוצר את החלום שאנחנו חולמים. לפי הגישות הַפְּסִיכוֹלוֹגְיוֹת, ובעיקר לפי הגישה של הַפְּסִיכִיאָטֶר זִיגְמוֹנְד פְרוֹיְד, החלומות הם ראי לנפש שלנו. הם מאפשרים לנו לגלות את הרגשות האמיתיים שלנו כלפי כל מה שמעסיק אותנו, לחשוף את סודותינו הַכְּמוּסִים ואת הפחדים שאנחנו אפילו לא מודעים אליהם. כולנו סקרנים לדעת מה המשמעות של החלומות שאנחנו חולמים, ולכן נוצרו כל מיני תֵּאוֹרְיוֹת לפירוש ופענוח שלהם. 

"יש חלומות שחשוב לספר עליהם להורים ואולי גם לפסיכולוג", מדגיש ד"ר סגל, "כדי שהם יעזרו לנו לטפל ברגשות הלא נעימים שמופיעים בהם, ולהפוך אותם לפחות מפחידים ויותר ידידותיים". 

מהי משמעות החלום? 

כפי שהזכרנו, קיימות כל מיני תיאוריות לפירוש חלומות מתיאוריות פסיכולוגיות ועד חוכמת הַקַּבָּלָה (תורת הַמִּיסְטִיקָה הַיְּהוּדִית). לא ניתן לדעת בְּוַדָּאוּת אם הפירוש נכון ומדויק, והוא תלוי בעיקר באופן שבו החולם בוחר להתייחס לחלום שלו. לפי מילוני פירוש חלומות, לכל חפץ, מקום או אירוע שעליו אנו חולמים יש משמעות מסוימת. כך למשל אם חלמתם על אריה, ייתכן שהמשמעות היא שאתם חולמים להצליח ולהגיע להישגים – ממש כמו האריה, מלך החיות. אם חלמתם שאתם עפים, זה מצביע על כך שאתם רוצים להיות חופשיים ולעשות מה שמתחשק לכם, ואם חלמתם שאתם נופלים, אתם כנראה מתמודדים עם בעיה כלשהי בחיים. חלום על תינוק מסמל התחלות חדשות, וחלום על בית ספר קשור למוסר השכל שעליכם ללמוד. מעניין מאוד!

האם בעלי חיים חולמים?
אם פעם שאלתם את עצמכם אם הכלב שלכם חולם בזמן שהוא ישן, התשובה היא כן! מחקרים מצאו שיונקים, כמו כלבים, חתולים וקופים, נוהגים לחלום במהלך שנתם. מניסויים רבים שערכו, הסיקו החוקרים כי בעלי חיים חולמים ממש כמונו. החלומות שלהם קשורים למה שהם חווים בסביבה הטבעית שלהם. כך למשל חתול עשוי לחלום על דג הטונה שהוא אוהב לזלול או על כדור הצמר שבו שיחק, והוא אפילו יכול לחלום על הבעלים שלו! 


חלומות מסביב לעולם
מאז שחר ההיסטוריה בני אדם חולמים, והחלומות קיבלו מקום של כבוד בתרבויות רבות. בתרבויות קדומות כמו שׁוּמֶר וְאַכַּד, האמינו שיש מלאך מיוחד שאחראי להעביר מסרים לאנשים באמצעות החלום. גם במצרים העתיקה האמינו כי החלומות נועדו להדריך את בני האדם. המצרים בנו מקדשים לְאֵל הַחֲלוֹמוֹת סרפיס, ובתוכם ישבו כוהנים שתפקידם היה לפרש את החלומות. במזרח הרחוק לעומת זאת, התייחסו לחלום כאל מסע שהנשמה עוברת. במהלך החלום הנשמה פוגשת נשמות אחרות, ואסור להעיר את האדם בזמן החלום משום שאז הנשמה שלו עלולה להיפרד מהגוף. היוונים טענו שהחלום הוא למעשה קול המצפון ושהוא מצביע על הדברים המוסריים שבני אדם צריכים לעשות. גם ביהדות החלומות נתפסים כבעלי חשיבות רבה.  

חלומות מבראשית
בסיפורי התנ"ך החלום לרוב משמש דרך לקיום תקשורת בין אלוהים לבני האדם, ובאמצעותו הוא יכול להדריך אותם ואפילו להציג בפניהם מה צפוי לקרות בעתיד (חלום נְבוּאִי). הכל מתחיל בספר בראשית. זוכרים את יעקב אבינו, שנרדם בשנתו וחלם על סולם שמגיע עד השמים? עם זאת אין ספק כי אחד מגיבורי התנ"ך המזוהים ביותר עם חלומות הוא יוסף, "בעל החלומות", כפי שכינו אותו אחיו. באחד מחלומותיו של יוסף הוא ראה את השמש, הירח והכוכבים משתחווים לו (כסמל לכך שהוא עתיד להנהיג את עם ישראל). אחיו של יוסף קינאו בו ומכרו אותו כעבד למצרים, והוא הושלך לבית סוהר (מה שמעיד על החשיבות הרבה שהם יִחֲסוּ לחלומות). כשפרעה, מלך מצרים, שמע שיש ליוסף יכולת לפרש חלומות, הוא הוציא אותו מכלאו כדי שיפרש את חלומותיו. ואכן יוסף פתר את חלומות פרעה, ובתמורה פרעה מינה אותו למשנה למלך.

חלומות מהסרטים
סרטי קולנוע רבים עוסקים בחלומות. אחד המפורסמים שבהם הוא הסרט האמריקני "התחלה", שביים כריסטופר נולאן. הסרט עוסק בדומיניק "דום" קוב (בגילומו של השחקן ליאונרדו דיקפריו), אדם בעל יכולת לחדור לחלומות של אנשים, לשאוב מהם מידע ואפילו לשלוט בהם. האם ידעתם שחלומות מופיעים גם בספרים רבים? למשל ב"עלילות גילגמש". זוהי היצירה הספרותית המוקדמת ביותר בתולדות הָאֱנוֹשׁוּת, היא נוצרה בסביבות שנת 2100 לפני הספירה, ועוסקת במלך גילגמש, ששלט בעיר העתיקה שומר. גילגמש חלם חלומות נבואיים רבים עם מסרים חשובים.   

הליכה מתוך שינה
זוכרים כי בזמן שאנחנו חולמים שרירי הגוף שלנו משתתקים כדי שלא נוכל לזוז? למרות זאת יש אנשים, ילדים וגם מבוגרים, שגופם אינו מציית לפקודה זו של המוח, והם זזים והולכים גם בזמן שהם ישנים שינה עמוקה. התופעה הזאת נקראת "סַהֲרוּרִיּוּת" (או "מחלת ירח"), ובמהלכה האדם הישן מתנהג כאילו הוא עֵרָנִי הוא עשוי ללכת, לאכול, להתלבש ואפילו לנהוג בזמן שהוא שקוע בשינה! התנהגות סהרורית עלולה להיות מסוכנת, משום שהאדם לא נמצא בהכרה מלאה ועלול להיקלע לתאונות. לכן חשוב מאוד לשמור על אדם סהרורי ולנסות להעיר אותו בעדינות.

חלום צלול
בדרך כלל בזמן החלום אנחנו לא מודעים לכך שאנחנו חולמים ואין לנו אפשרות לשלוט בו. אבל קיימת תופעה שנקראת "חלום צלול" או "חלימה מודעת". חלום צלול הוא חלום שבמהלכו אנחנו יודעים שאנו נמצאים בתוכו ואף יכולים לשלוט במה שאנחנו רוצים לעשות במהלכו, כולל דברים שאי אפשר לעשות במציאות, כמו לעוף. ישנן שיטות שונות להגעה לחלומות צלולים, כמו שימוש ביומן חלומות שבו כותבים את החלומות שחלמנו, בדיקת מציאות שמוכיחה לנו שמדובר בחלום (כמו למשל להביט בשעון שעל היד, ואם השעון מופיע במטושטש זה סימן לכך שאנחנו חולמים) ושימוש במסכה מיוחדת לעיניים, השולחת אור אדום בזמן החלימה. כשהאדם החולם רואה בזמן החלום את האור האדום, הוא מודע לכך שהוא חולם. 

איך לזכור חלומות
כולנו חולמים חלומות, ואם אתם חושבים שלא חלמתם זה פשוט מפני שאתם לא זוכרים אותם. אם אתם רוצים לזכור את החלומות שלכם, אחת השיטות הטובות היא להניח ליד המיטה שלכם פנקס ועט או רשמקול, ומיד כשאתם מתעוררים מהשינה לכתוב או להקליט את כל מה שאתם מצליחים לזכור מהחלום. תארו את החפצים שראיתם ואת הרגשות שחשתם, ולאטלאט תצליחו להיזכר בחלום במלואו. בהצלחה וחלומות נעימים! 

משחקים

קידס שלנו