לו (מימין) ודניאל. קוראים, ממליצים ומראיינים סופרים. (צילומים: יוסי אלוני)

אוהבים ספרים? אוהבים פודקאסטים? תכירו את לו פרנקל רבי ודניאל גלוברזון, שני תלמידי כיתה ו', העומדים מאחורי ההסכת (פודקאסט) "חיים בספר" שזוכה לאלפי האזנות. אז איך זה לחיות בפודקאסט? או בספר? ואיך עושים הסכת? תפסנו את לו ודניאל לשיחה.

כתבה: טל שולמן | צילם: יוסי אלוני

 

הם אוהבים לקרוא ספרים ולהמליץ עליהם, ויש להם אלפי האזנות וקהל נאמן. בספרייה המרכזית בית אריאלה בתל אביב הם כבר ממליצים קבועים וגם ראיינו בשידור חי בווידיאו סופרים וסופרות שהם אוהבים, כמו דנה אלעזר הלוי, הדס לייבוביץ, גיורא חמיצר, תמי שם טוב, שהם סמיט ומאירה ברנע גולדברג. גם הוצאות ספרים כבר מכירות אותם, ושולחות להם ספרים בחינם כדי שימליצו עליהם. לו פרנקל רבי ודניאל גלוברזון, שניהם תלמידי כיתה ו', הפכו את אהבת הספרים שלהם לפודקאסט מצליח וקראו לו "חיים בספר" (חפשו בגוגל, בספוטיפיי או דרך אפליקציית האזנה לפודקאסטים).

"האימהות שלנו חברות, והן העלו את הרעיון לפודקאסט של ילדים לילדים בנושא ספרים וקריאה", מספר דניאל.

לו: התחברנו מיד לרעיון כי אנחנו אוהבים מאוד ספרים והיה לנו חשוב להעביר את האהבה הזאת גם לילדים אחרים.

דניאל: אנחנו בעצמנו אוהבים שממליצים לנו על ספרים, ולפעמים אנחנו מתקשים למצוא מישהו שימליץ לנו. אהבנו את הרעיון של הפודקאסט, אך רק בתקופת הקורונה הוא יצא לפועל – ההקלטה התאפשרה כי פתאום היה לנו הרבה זמן פנוי.

ידעתם איך עושים פודקאסט?

לו: כשהתחלנו לא ידענו הרבה על התחום, אבל לאט-לאט למדנו. מכיוון שאנחנו לא גרים באותה העיר (דניאל ברמת השרון ואני בתל אביב) ובגלל תקופת הקורונה, התחלנו להקליט כשכל אחד בביתו עם מיקרופון מקצועי, ואנחנו מדברים בזום.

דניאל: אחרי ההקלטה צריך לערוך את החומרים. בהתחלה ערכנו בעזרת עורך סאונד מקצועי, והיום אני עורך בעצמי: מוסיף מוזיקה ואפקטים וגם מקצר מאוד. בדרך כלל ההקלטה באורך של 35 דקות, אבל אחרי שמורידים את כל הטעויות והצחוקים, נשארות בערך שבע דקות.

על מה אתם מדברים בפודקאסט?

דניאל: יש לנו תמיד המלצות קריאה לילדים בגילנו וגם פינה ל"ראשית קריאה": המלצה לאחים הקטנים. אנחנו גם מדברים על ספרים חדשים שרק יצאו לאור, והפינה שאנחנו הכי נהנים ממנה: ראיונות עם סופרות וסופרים אהובים עלינו.

 

איך מתכוננים לריאיון עם סופר/ת אהוב/ה?

לו: קודם כל מרעננים שוב את הקריאה בספרים של הסופרים שעומדים להגיע. חוץ מזה קוראים עליהם בגוגל וקוראים ראיונות אחרים שנעשו איתם: גם כדי לשאוב השראה לשאלות וגם כדי לוודא שאנחנו לא חוזרים על שאלות שהם תמיד נשאלים. היה לנו פעם שידור חי, ובו הצענו לילדים שיכתבו שאלות בצ'ט של הזום – הגיעו יותר מ-200 שאלות של צופים.

 

אילו דברים מעניינים גיליתם בראיונות האלה?

דניאל: השאלה שהכי מעניינת אותנו בדרך כלל היא "מה יקרה בהמשך" – מה מתוכנן בספר הבא בסדרה.

לו: מאירה ברנע גולדברג גילתה לנו בריאיון שהיא מתכננת ספר קומיקס, וגם אמרה שאני ממש דומה לאחת הדמויות שעליה היא כותבת עכשיו. גיורא חמיצר סיפר לנו שכנראה בזמן הקרוב לא יהיה ספר חדש של "רוני ותום", שזו סדרה שמאוד אהבנו. תמי שם טוב אמרה שנראה לה שהספר הבא בסדרת "ממציאים מגלים" יהיה על לואי ברייל, ממציא כתב הברייל.

על אילו ספרים המלצתם בתוכנית?

לו: אני המלצתי על "המועמדת" של קיארה קאס. זה ספר ממש טוב, על ילדה שאמא שלה רושמת אותה בניגוד לרצונה לתחרות, שבה 35 בנות מתחרות על לבו של נסיך. זה ממש מעניין.

עוד ספרים מומלצים: כל סדרות הספרים של ריק ריירדן – "פרסי ג'קסון", "מגנוס צ'ייס" ו"גורלו של אפולו", סדרת "הארי פוטר" הידועה, כולל ספר שנקרא "הארי פוטר והשיטה הרציונלית" –  ספר שלא כתבה ג'יי קיי רולינג אלא מעריצים של הסדרה. אנחנו ממליצים גם על ריינה טלגמאייר, על כל הספרים של רואלד דאל, על סדרת "כראמל" של מאירה ברנע גולדברג ועל סדרת "שליחות חשאית" של דנה אלעזר.

אתם עושים גם שידורי וידיאו?

דניאל: לאחרונה התחלנו לצלם גם תוכנית וידיאו בשיתוף "בית אריאלה". ההכנה של שידור וידיאו נמשכת הרבה יותר זמן: כי אנחנו מצולמים על רקע של מסך ירוק וצריך גם לחשוב על איך הדברים נראים. חוץ מזה העריכה בווידיאו הרבה יותר מסובכת. בפודקאסט – אם אנחנו טועים, אנחנו פשוט מתחילים מחדש את המשפט ומורידים את הטעות בעריכה. בווידיאו אי אפשר לעשות את זה, וצריך לצלם מחדש את כל הקטע.

כמה ספרים באופן אישי אתם קוראים בשבוע? מנויים בספרייה או קונים?

לו: אנחנו קוראים שבעה או שמונה ספרים בשבוע. שנינו מנויים בספרייה העירונית, אני בבית אריאלה בתל אביב ודניאל ברמת השרון.

דניאל: ולפעמים אם יש ספר שאנחנו אוהבים ורוצים לחזור ולקרוא הרבה פעמים, אנחנו קונים אותו כדי שיהיה לנו תמיד בבית.

 

אתם גם חולמים לכתוב או אוהבים יותר לקרוא ולדבר על ספרים?

דניאל: כתבנו יחד סדרה על צוות של ילדים שמתנדבים להילחם בטרוריסטים. נדרשה לנו שנה כדי לסיים להכין את התסריט, ואנחנו מתכננים לעשות חזרות עם שחקנים ואז לצלם.

 

לו ודניאל. השלב הבא: לכתוב יחד סדרה.

משחקים

קידס שלנו