חושבים שמתיחות הן עניין לילדים בלבד? חשבו שוב. חיות בר משתמשות בתכסיסים כדי לחטוף אוכל, להסתתר מפני טורפים ואפילו גונבות מחברים. קראו על שבע חיות שובבות במיוחד!

כתב: ג'ייסון בייטל

 

סוריקטות. מבינות שעובדים עליהן                               SCARI DIEGO / ADOBE STOCK

  1. מתיחה קולית

רוב הזמן סוריקטות החיות במדבר קלהרי שבדרום יבשת אפריקה, שמחות שהציפור הקרויה דרונגו קדוד-זנב נמצאת בקרבתן. בזמן שהסוריקטות חופרות בחיפוש אחר חרקים, הן נסמכות על הדרונגו שישמיע אזהרה צווחנית במקרה שנץ, לילית או טורף אחד יתקרבו – ואז הן ירוצו בחזרה אל המחילות המוגנות שלהן. אבל למערכת האבטחה הזאת יש מחיר.

"לפעמים כשסוריקטה מוצאת משהו טעים, הדרונגו משמיע אזעקת שווא", אומרת האקולוגית וחוקרת ההתנהגות, מנדי רידלי.  הסוריקטות שומטות את המטעמים ונסות על נפשן בעוד הדרונגו צולל מטה ומשיג לעצמו ארוחה בקלי קלות.

אבל אם הדרונגו מבצע את התעלול הזה לעתים קרובות מדי, הסוריקטות מבינות שעובדים עליהן ומפסיקות לברוח. ואז השובב הזה צריך לחשוב על תוכנית אחרת: הוא מחקה קריאות אזהרה של מינים רבים אחרים – עד שהוא מצליח להערים עליהן מחדש.

אורנג אוטן. מרמים את הטורף.                                                                                                           NATURE PICTURE LIBRARY 

2. הכל בקול

אף שאורנג-אוטנים הם היונקים הגדולים ביותר החיים על עצים, הם עדיין עלולים להיהפך לארוחת ערב של נמרון. לכן כמה אורגנ-אוטנים החיים באי בורניאו משתמשים בתכסיס כדי להערים על טורפים פוטנציאליים. לעתים כשחיה מרחרחת עץ של אורנג-אוטן, קוף האדם מקרב אל פיו את כף ידו או עלה, ומשמיע דרכם קריאת מצוקה מיוחדת. "הוא מנמיך כך את טון קולו, וגורם לו להישמע חזק מכפי שהוא באמת", אומר הביולוג אדריאנו למיירה.

חופת היער צפופה מרוב ענפים ועלים, כך שרוב הטורפים אינם יכולים לראות את כל האורנג-אוטן – או עד כמה הוא גדול. "בערמומיותם ובחוכמתם", אדריאנו אומר, "האורנג-אוטנים מרמים את הטורף הפוטנציאלי, וכך הוא אפילו לא מנסה לתקוף אותם".

 

 קסדה בראש טוב. סרטן עמוסית מסתתר מתח לספוג.                                       FRED BAVENDAM / MINDEN PICTURES

3. סרטן בתחפושת

האוקיינוס מלא בשיניים חדות ופיות רעבים. אז כיצד יכול סרטן קטן להימנע מלהיאכל? כשמדובר בסרטני עמוסית, התשובה היא להכין קסדה. הסרטנים הללו קורעים פיסות מתוך ספוג או חומר אחר, יוצרים בו חור באופן שיתאים לגבם ואז חובשים אותו כמו כובע. אמצעי ההגנה האופנתי הזה שומר על בטיחותם של הסרטנים, כי החלק העליון לא נראה מעורר תיאבון.

סוג אחר של סרטן, הנקרא סרטן מוסווה, מתקשט כדי להסוות את עצמו. "אם מסתכלים מקרוב על השריון שלו אפשר לראות שערות מעוקלות על כל גופו", אומר האקולוג הימי ג'יי סטשוביץ'. הסרטנים משתמשים בוווים המובנים הללו כדי לתפוס ולהצמיד לשריונם עשב ים חלקלק, אצות ירוקות או שושנונים צורבים. "הסרטנים האלה למעשה המציאו את הוולקרו (סקוץ') עוד לפני האדם", אומר ג'יי.

אני מוכן לקבל את האוסקר שלי עכשיו. אופוסם על עץ                         GEOGRAPHIC IMAGE COLLECTION

  1. מתים בכאילו

אופוסמים יכולים לזכות בפרס האוסקר על יכולות המשחק שלהם. כשקויוט, פומה או טורף אחר מתקרב, הכיסאי הזה עושה הצגה כדי להציל את חייו: גופו נעשה רפוי, לשונו המכוסה ריר נשמטת מחוץ לפיו וייתכן שהוא יפריש עיסה ירוקה ומצחינה מאחוריו. גם אם הטורף ינשוך או ייגע בו בכפותיו, האופוסום יישאר ללא תנועה. "זהו הניסיון האחרון בהחלט לשרוד תקיפת טורף", אומר האקולוג ההתנהגותי טד סנטקוביץ'. גונבי ההצגה האלה משכנעים את הטורף להפסיק את הקרב. אם התכסיס עולה יפה, הטורף יאט; וכשהוא יסיט את מבטו האופוסום יוכל לחזור לחיים ולנוס על נפשו.

 

משחקלא מת באמת! אופוס מעמיד פני מת.                                                                    JOE MCDONALD / GETTY IMAGES 

 

           כוס מחילות ממתין לטרפו.  מלכודת קקי                                                                                                                              RON WOLFF

  1. קקי של פיתיון

כוסי המחילות הם יצורים מוזרים. בניגוד לליליות וינשופים אחרים, הם פעילים בשעות היום והם חיים בתוך חורים באדמה ולא בקנים על עצים. והכי מוזר? במקום לעוף כדי לצוד, לפעמים הם מערימים על המזון שלהם וגורמים לו לבוא אליהם… באמצעות קקי.

הכוס הזה אוסף פיסות גללים של פרות, סוסים ואנטילופות, ואפילו של כלבים וחתולים. אחר כך הוא מסדר אותם סביב הכניסה למחילה שלו, כמו שטיחונים בפתח הבית. אבל הם לא נועדו לקישוט, אומר המדען דאגלס לוי. העופות הפיקחיים משתמשים בצואה כדי למשוך אליה זבליות, שהן החטיפים האהובים עליהם. "קל לטעות ולחשוב שהעופות הללו עומדים בשקט בכניסה למחילה ולא עושים דבר", אומר דאגלס. "אבל למעשה הם מחכים שהטרף שלהם יגיע".

               מה קורה כששני עטלפים רבים על אותו חרק?                           JOEL SARTORE / NATIONAL GEOGRAPHIC IMAGE COLLECTION

  1. משבשים את האות

אם תרימו את מבטכם בזמן השקיעה אולי תראו עטלפים טסים באוויר בעת מרדף אחרי חרקים טעימים. כל אחד מהעטלפים משתמש במערכת דמוית סונר המכונה אקולוקציה (איתור בהד) כדי לחטוף את טרפו: העטלף מייצר פעימות של קול מאפו ופיו, ואז מאזין להד שמגלה את מיקומו של החרק. אבל מה קורה אם שני עטלפים חושקים באותו חרק?

הביולוג ארון קורקורן גילה שכאשר שני עטלפים מסוג אשף רודפים אחרי אותו חרק, העטלף שנמצא רחוק יותר שולח סוג אחר של קריאה לעבר העטלף האחר. קול הקריאה הזה משבש את האקולוקציה ויוצר בליל של צלילים שגורמים לעטלף הקרוב יותר להחטיא (זה כמו כשאתם מנסים להאזין לשיר, וחבר או חברה מפציצים בקול עם מנגינה אחרת – זה מקשה עליכם להתרכז!). "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה מישהו הבחין בעטלפים שבאופן פעיל משבשים אות של עטלפים אחרים", אומר ארון. בקרב הזה על החרקים, העטלף הערמומי יותר זוכה בארוחה!

 

           הנה אני. הנה אני לא!                                                     JURGEN AND CHRISTINE SOHNS / FLPA / MINDEN PICTURES

  1. גלימת היעלמות

במהלך מחקר התנהגות של עכסנים וסנאי אדמה בקליפורניה שבארצות הברית, הבחינה הביולוגית ברברה קלאקס במשהו מוזר. היא ידעה שנחשים משילים את שכבת עורם העליונה כשהם גדלים. אבל היא הופתעה ממה שעשו הסנאים מיד אחר כך: כשסנאי גילה עור ישן, לפעמים הוא היה לועס אותו ואז מורח את החומר הדביק על פרוותו. "זה היה מוזר כל כך עד שהייתי מוכרחה לגלות מדוע הסנאים עושים זאת", אומרת ברברה.

לאחר שביצעה ניסויים במעבדה, ברברה הבינה שהנחשים לא יכולים להבחין בעזרת חוש הריח בין נחש אחר ובין סנאי שנמרח בעור נחש. "הסנאים השתמשו בריח הנחש כדי להסתתר מפני העכסנים", ברברה אומרת. "אם יהיה להם פחות ריח של סנאים, אמהות וגורים יוכלו להיות בטוחים יותר במחילות שלהם". זו מעין גלימה שהופכת אותם לבלתי נראים.

 

 

משחקים

קידס שלנו