כתבה: קיטסון ג'זינקה

 

ביולוגית

ליסה דאבק חוקרת את מין הקנגורו האילני מטשי, הנתון בסכנת הכחדה, כדי ללמוד כיצד להגן עליו טוב יותר בטבע. היא מספרת על מעקב אחר אחד מהם באי גיניאה החדשה.

"הייתי עם צוות המחקר המקומי שלנו וניסינו לתפוס קנגורו אילני ביער עננים, שהוא יער גשם גבוה בהרים. כמו לקנגורו רגיל, לקנגורואים האילניים יש כיס והם יכולים לקפוץ, אבל הם חיים על העצים. רצינו לחבר מצלמה לאחד הקנגורואים כדי שנוכל לראות מה הוא עושה על צמרות העצים.

כדי לאתר קנגורו חיפשנו סימני טפרים על קליפות העצים וגללי קנגורו על האדמה. בסופו של דבר ראינו קנגורו על העץ בגובה 18 מטרים. פינינו את האזור שמתחת לשיחים וחיכינו. אחד המקומיים טיפס למעלה. ידענו שהקנגורו האילני יגיב בקפיצה למטה כאילו טורף נמצא בקרבתו. עצרתי את נשימתי. מהגובה העצום נקבת הקנגורו האילני פשטה את איבריה, גלשה למטה ונחתה על האדמה הרכה והטחובה. היא הניחה לנו לענוד לה בעדינות קולר מצלמה ואז קיפצה משם. כעבור חמישה ימים, כשהקולר נפל, אספנו אותו והוא הכיל סרט שהראה אותה מכרסמת סחלב ומנקה את הכיס שלה על העץ בגובה 30 מטרים!

לא הרבה ידוע על החיות האלה, ואני רוצה שיותר אנשים יגלו אותן כדי שנוכל להצילן יחדיו. אם יתמזל מזלכם לפגוש קנגורו אילני, אני בטוחה שתתאהבו בו".

לוחמת למען חיות בר

אונקורי מג'ומאדר שומרת על חיות בר. היא פועלת להצלת חיות שנגנבו מהטבע בחלקים מאסיה ואפריקה. היא נזכרת כיצד הצילה לוריסים נרפים שנלכדו בידי מבריחים.

 

"כשעבדתי בתאילנד, הצוות שלי שמע שלוריסים נרפים – פרימאטים שחיים בכל רחבי אסיה – נלכדים או נלקחים באופן בלתי חוקי מהטבע. נהגו למכור אותם כדי שתיירים יוכלו להצטלם איתם ולשתף את התמונות במדיה החברתית. ציידים בלתי חוקיים גם מוכרים את החיות הקטנות והביישניות כחיות מחמד.

כדי לתפוס את העבריינים אימנו צוות משטרה מקומי שיאתר אותם. הייתי שם בזמן המעצר ומבצע ההצלה כדי לוודא שהחיות מתאוששות בבטחה. ראינו שהלוריסים לא קיבלו טיפול ראוי. עטפנו אותם בשמיכות כדי לשמור על חום גופם, אבל הם היו בלחץ עד כדי כך שהם לעסו ופוררו את כל הבד. הוקל לי כששלחתי אותם למרכז הצלה לחיות בר, שבו עזרו המטפלים ללוריסים לשוב לאיתנם.

רגעים כאלה כמו הצלת הלוריסים הם הסיבה שבגללה בחרתי בעבודתי. אני רוצה לעזור לתפוס ציידים בלתי חוקיים ולדרבן את המחוקקים להעביר חוקים נגד הפשעים האיומים האלה".

"עלינו לשאוף שהעולם יהיה מקום טוב יותר, בייחוד למען חיות הבר שאינן יכולות להגן על עצמן".

 

 

 

 

הרפתקן

קרסטן פיטר הוא ביולוג שמטפס על הרי געש לוהטים כדי לצלם התפרצויות. הוא מספר כיצד נלכד באמצע התפרצות שנמשכה כמה ימים.

"יצאנו בקבוצה למסע על הר הגעש אתנה באיטליה. קיווינו לצלם התפרצות פתאומית – התפרצות אדירה שמייצרת הרי אש או סילוני מאגמה פראיים.

חנינו באמצע הדרך לפסגה וחיכינו. באמצע הלילה הופיע לפתע בקיע, או סדק, לנגד עינינו. אפר ואבק החלו להסתחרר מסביב, העיניים שלנו צרבו. ריח של גזים געשיים מילא את אפנו, וברקים געשיים התנפצו באוויר. האדמה הייתה כה חמה עד שסוליות נעליו של חברי נמסו.

ההתפרצות נמשכה כמה ימים. החלטנו להישאר כדי שנוכל לתעד הכל, אף שלא הבאנו די מזון. ראינו כמה התפרצויות פתאומיות. ברגעים רגועים יותר חפרנו תחת אפר שהתקרר כדי למצוא שלג שנוכל להמיס למי שתייה.

להבין את המדע של התפרצויות געשיות זה דבר אחד, אבל להרגיש אותן מקרוב זה כבר טירוף מוחלט. לא כל אחד מסוגל לישון על הר געש. לכן אני עושה את מה שאני עושה – כדי להראות לאנשים את כוחו המופלא של הטבע".

 

"הרי הגעש שונים זה מזה כמו בני האדם. לכל אחד יש אופי משלו".

הצלם קרסטן פיטר צילם את תמונת התפרצות על הר אתנה, הר געש באיטליה.

צילומים:ROBERT LIDDELL (TREE KANGAROO); JONATHAN BYERS (DABEK); THOMAS MARENT / MINDEN PICTURES (SLOW LORIS); DEVORE, SORA / NATIONAL GEOGRAPHIC IMAGE COLLECTION (MAJUMDAR); CARSTEN PETER / NATIONAL GEOGRAPHIC IMAGE COLLECTION (VOLCANO, PETER)

משחקים

קידס שלנו