הן מסעירות את דמיונם של בני האדם זה עשרות ואף מאות שנים: הכירו כמה מהתעלומות המסתוריות ביותר בעולם, שאפילו המדענים עדיין לא הצליחו לפתור 

 כתבה: מאיה בניטהאיירה: רחלי שלו 

 

האם נתקלתם פעם בתופעה שלא הצלחתם להסביר? (ולא, אנחנו לא מתכוונים לציון הנמוך בַּמָּתֶמָטִיקָה…)העולם שלנו מלא בְּמִסְתּוֹרִין ובחידות מוזרות שעד היום איש לא מצא להן פתרון. וכשהמדענים לא מצליחים להסביר את התופעות בעצמם, צצות ועולות השערות ותיאוריות שונות ומשונות. לפניכם כמה מהתעלומות הגדולות והמפורסמות בעולם. מי יודע, אולי יום אחד אתם תמצאו את התשובה ותצליחו לפתור אותן. 

 

ספינת הרפאים ״מֶרִי סלסט״ 

אחת התעלומות המוזרות ביותר היא ספינת הרפאים ״מרי סלסט״. הספינה, שנבנתה בשנת 1861 ונקראה בתחילת דרכה ״אָמָזוֹן״ (כן, כמו אתר האינטרנט), עברה כבר בְּרֵאשִׁית דַּרְכָּהּ תאונות משונות, כמו שרפה שפרצה בתוך תָּאֶיהָ הַפְּנִימִיִּים. ״מרי סלסט״ הצליחה להתגבר על כל המכשולים – עד שיצאה להפלגה לאיטליה בשנת 1872. הספינה לא הגיעה לְיַעֲדָהּ, והיא נמצאה נטושה מול חוֹפֵי פּוֹרְטוּגָל. על סיפונה היו הַקֶּפְּטֶן בנג׳מין בריגז, משפחתו ושבעה אנשי צוות, וכולם נעלמו! לפי העדויות שנמצאו ביומן הקפטן, הצוות נטש את הספינה עשרה ימים לפני כן, אבל לא ברור מה הייתה הסיבה לכך. כל הציוד של ספינה נשאר שלם, ולכן ברור שלא מדובר בתקיפה של שודדי ים, והמזון שנמצא על השולחן העיד כי הכל התנהל כַּשּׁוּרָה לפני המקרה. לפי אחת התיאוריות, הסיבה להיעלמות המסתורית של נוסעי הספינה נעוצה בכך שהיא עברה באזור משולש בֶּרְמוּדָה.   

 

משולש בֶּרְמוּדָה
אם כבר הזכרנו את משולש בֶּרְמוּדָהקבלו את הסיפור שעומד מאחורי המשולש המסתורי הזה: מדובר באזור בָּאוֹקְיָנוֹס הָאַטְלַנְטִי שצורתו (איך לא?) משולשת. שטחו כמיליון קִילוֹמֶטְרִים רְבוּעִים (גדול פי 35 משטחה של מדינת ישראל), וקודקודיו של המשולש נמצאים בְּפּוּאֶרְטוֹ רִיקוֹ בדרום, בִּפְלוֹרִידָה במערב וּבְאִיֵּי בֶּרְמוּדָה בצפון. במרוצת ההיסטוריה נעלמו  יותר מ=300 ספינות ומטוסים שעברו באזור, ורבים מהם לא נמצאו עד היום. לפי אחת הטענות, הגורם להיעלמויות הוא שָׂדֶה מַגְנֵטִי חזק שנמצא במשולש ברמודה ומושך אליו את הספינות והמטוסים. תיאוריה אחרת טוענת שֶׁחַיְזָרִים שנמצאים באזור חוטפים את הספינות והמטוסים (אמא'לה). ומה אומרים המדענים? הם סבורים שהסיבה להיעלמויות קשורה לְזִרְמֵי יָם חזקים ומזג אוויר קיצוני, וגם טוענים כי כמות התאונות באזור זה אינה גדולה יותר מכמות התאונות במקומות אחרים. ובכל זאת, למרות כל ההסברים רבים עדיין מאמינים בכוחו המסתורי של משולש בֶּרְמוּדָה.  

 

קווי נָסְקָה
אם תטוסו מעל מִדְבָּר נָסְקָה בְּפֶּרוּ שֶׁבִּדְרוֹם אָמֶרִיקָהתוכלו להבחין שעל הקרקע נראים ציורים משונים של חיות, כמו עכבישים, לווייתנים, ציפורים ולטאות, ואפילו של בני אדם. האנשים שיצרו את הציורים הללו הם בְּנֵי תַּרְבּוּת הנסקה, שהתקיימה בין 200 לפני הספירה לשנת 600 לספירה. מה שמוזר הוא שאת הציורים ניתן לראות אך ורק מן האוויר, וכידוע באותן שנים עדיין לא הומצאו מטוסים. על כן לא ברור איך הצליחו בני הנסקה ליצור ציורים שכאלה מבלי שהייתה להם נקודת תצפית. לפי ההסבר הָאַרְכֵאוֹלוֹגִיהם יצרו את הדמויות בעזרת שימוש בְּיִתְדוֹת עֵץ וְצִיּוּד מְדִידָה שהיה ברשותם. לגבי השאלה למה הם בכלל יצרו את הציורים האלה – עדיין אין תשובה חַד=מַשְׁמָעִית 

 

הזמזום המסתורי של טָאוּס 

בְּעֵמֶק טאוס שֶׁבִּנְיוּ מֶקְסִיקוֹ, אַרְצוֹת הַבְּרִית, זמזום מסתורי מטריד את מנוחתם של חלק מהתושבים. ליתר דיוק, רק שני אחוזים מהם מצליחים לשמוע אותו. לא ברור מה המקור של הזמזום, ויש תיאוריות על כך שהגורמים לו הם חייזרים, מפלצות ואפילו אלוהים בכבודו ובעצמו. מכשירי הקלטה אינם מצליחים לזהות את הזמזום ולתעד אותו. אחת הַסְּבָרוֹת היא שהקול מיוצר על ידי מנוע או מערבל ענקי, אלא ששום מנוע כזה לא נמצא באזור. ישנם הסברים נוספים לתופעה, כמו תקשורת בין צוללות ששטות בים, פעילות גיאולוגית בעומק האדמה או שדה חשמלי ששולח קרינה שמפיקה זמזום, אשר רק חלק מהאנשים מצליחים לשמוע.  

 

 

המפלצת מִלּוֹךְ נֵס
כבר לפני 1,500 שנים נפוצו סיפורים על כך שבאגם (לוךבשפה הַגָּאלִית) נֵס שֶׁבִּסְקוֹטְלַנְד חיה לה מִפְלֶצֶת יַמִּית מפחידה. העדות המודרנית הראשונה לקיומה כביכול של המפלצת, שזכתה לכינוי נַסִּיהתפרסמה בשנת 1934. באחד העיתונים פורסם סיפור על זוג סקוטים שטענו כי ראו ״חיה ענקית מתגלגלת וטובלת באגם״. רופא לוֹנְדּוֹנִי אף פרסם תצלום שבו נראה צווארה הארוך של נַסִּי מעל המים (מאוחר יותר התגלה שהתמונה מזויפת). מאז אנשים רבים מנסים לחזות במפלצת וּלְתַעֵד אותה, ולוך נס הפכה להיות מוקד משיכה לתיירים מרחבי העולם. לפני 13 שנים סוכנות הימורים בריטית הציעה 1.3 מיליוני דולרים שלושה וחצי מיליון שקלים) לכל מי שיצליח לצלם את המפלצת. אז מה אתם אומרים? מתחשק לכם לטוס לסקוטלנד?  

 

בִּיגְפוּט
עוד יצור אגדי, שרבים טענו שראו אותו אך מעולם לא נמצאה הוכחה לקיומו, הוא בִּיגְפוּט (כף רגל גדולה באנגלית). ביגפוט מתואר כמעין קוף גדול, שגובהו נע בין שניים לשלושה מטרים. יש לו עיניים ענקיות, גבות עבות, כתפיים רחבות וכפות רגליים גדולות. לפי העדויות ביגפוט נצפה בדרום=מערב קנדה ובארצות הברית. בשנת 1811 סוחר ששמו דיוויד תומפסון מצא טביעת רגל מוזרה בשלג. מאז נמצאו במשך השנים עֲקֵבוֹת אחרות שנטען כי הן שייכות לביגפוט 

 

הספינות הטרופות מול חוף דור 

אם חשבתם שתעלומות מסתוריות מתרחשות רק בחוץ לארץאולי תופתעו לגלות שגם אצלנו, בישראל הקטנה, יש תעלומות משונות במיוחד. מול חוֹף דּוֹר שבצפון הארץ שוכן אתר אַרְכֵאוֹלוֹגִי תת=ימי מתקופת הַבְּרוֹנְזָה (3000 לפני הספירה), שבו נמצאו במשך השנים כ=20 ספינות טרופות. לפי השערת החוקרים, ב=5,000 השנים האחרונות טבעו באזור כאלף ספינות, והסיבה לכך לא ממש ברורה. אולי גם אצלנו בארץ יש משולש ברמודה?  

 

הַסְטוֹנְהַנְג'
בין הגבעות הירוקות של חֶבֶל ווִילְטְשיְר שֶׁבְּאַנְגְּלִיָּה שוכן הגדול במַעְגְּלֵי הָאֶבֶן בעולם – אתר קדום ומסתורי שאיש אינו יודע לשם מה הוקם. הַסְטוֹנְהֵנְג מורכב מתעלה מעגלית שעליה ניצבות אבנים גדולות. מעריכים כי המבנה הזה הוקם לפני 3,500 שנים, אך לא ממש ברור מדוע ומהי מטרתו. לפי תיאוריות שונות הוא שימש שָׁעוֹן אַסְטְרוֹנוֹמִי שעזר לחקלאים הקדמונים לבצע מעקב מדויק אחרי עונות השנה, או לפולחן דתיאַגָּדוֹת מספרות שרוחות הקורבנות, שהוקרבו לפּולְחָן, עדיין משוטטות בין הגבעות הירוקות (קריפי, אה?). תיאוריה אחת אף טוענת שחייזרים הם שהציבו את האבנים במקום (אין ספק שחייזרים מככבים בתעלומות רבות).   

 

מתכת חייזרית
על גדות נהר בְּרוֹמַנְיָה נמצאה בשנת 1974 מתכת משונה המורכבת מֵאָלוּמִינְיוּם ועטופה בְּתַחְמֹצֶת (חומר עם חמצן). המתכת הייתה קבורה מתחת לחול בעומק 35 מטרים, ונמצאה ליד שתי עצמות של מָמוּתָהאבל מתכת אלומיניום התגלתה לראשונה רק בשנת 1808, ואילו ממותות נכחדו מכדור הארץ לפני 11,000 שנים. אם כך, איך ייתכן שהמתכת נמצאה ליד שרידי הממותה? ושוב הגענו לתיאוריית החייזרים, שלפיה חייזרים נסעו לאחור בזמן, והם אלה שהביאו את המתכת לתקופה שבה חיו הממותות.  

 

המפלצת אוֹגוֹפּוֹגוֹ 

לסקוטים יש את המפלצת מלוך נס, ולקנדים יש את המפלצת אוֹגוֹפּוֹגוֹ. לפי עדויות רבות, בתוך אגם אוקנגן שֶׁבְּקָנָדָה חיה מפלצת דמוית נחש הקרויה אוגופוגו (או "נאהטייקה", שפירושה: שד האגם). העדות הראשונה לקיומה הייתה בשנת 1872, כְּשֶׁמִּתְיַשְּׁבִים אֵירוֹפִּיִּים טענו כי ראו את המפלצת. השיא היה בשנת 1926, כשלא פחות מ=30 אנשים העידו כי צפו באוגופוגוהַזּוֹאוֹלוֹג דּוֹקְטוֹר קרל שוקר טען שמדובר בלווייתן מסוג נחש מפותל. כך או כך, תושבי המקום משוכנעים כי המפלצת אוגופוגו חיה וקיימת.  

משחקים

קידס שלנו