צלמת חיות הבר דפנה בן נון הצטרפה למבצע שחרור ראמים לבנים של רשות הטבע והגנים. היה פראי!

צכתבה וצילמה: דפנה בן נון

בחזרה בטבע, הראם המשוחרר. 

מאז פרוץ מגפת הקורונה אני מצלמת טבע וחיות בר בארץ. בעקבות זאת הזדמן לי לחבור לרשות הטבע והגנים, להצטרף לצוותים שלהם ולתעד פרויקטים מיוחדים. אחד מהם הוא שחרור ראמים לטבע.

 

הראם הלבן נחשב לאחד הפרסתנים המרהיבים. זהו בעל חיים מעלה גירה גדול ממדים, שנעלם מנופי ישראל בסוף המאה ה-19 והוחזר לראשונה לטבע לפני כ-20 שנה. בזכות התאמתו לתנאי המדבר הקיצוניים, הוא יכול לשרוד ימים רבים בלי לשתות. הוא תלוי במזונו בעצי השיטה וניזון מהעלים, הפרחים והתרמילים של העצים.

ראם מקרוב-קרוב.

 

רשות הטבע והגנים מבצעת השבות לטבע של הראמים מגרעין הרבייה שבשמורת הטבע חי בר יוטבתה. בשנים האחרונות עשרות ראמים הוחזרו אל הטבע באזור הערבה והנגב הדרומי. בשמורת הטבע חי-בר יוטבתה נותרו כ-120 פרטים. לאחר שהם מושבים אל הטבע, המעקב אחר הראמים נמשך. לשם כך יש להתקין על צווארם קולרי ג'י-פי-אס, ולמבצע כזה הצטרפתי.

הגעתי מוקדם בבוקר לחי-בר ופגשתי את הצוות של רוני קינג, הווטרינר של הרשות, את זהר בן שטרית,  מנהל החי-בר, ועוד פקחים ועובדים שלקחו חלק חשוב בפרויקט המשמעותי הזה.

כדי שהראם לא יילחץ ויפגע בעצמו במהלך התקנת הקולר יש לטשטש אותו, וזה לא כואב או פוגע בו בשום צורה. כשהתקרבנו לאזור הראמים הווטרינר הכין את חצי הטשטוש. אחר כך חיפשנו ראם שמתאים לשחרור, לא צעיר מדי ולא מבוגר מדי, לא נקבה בהיריון ולא אם של ראם צעיר שנולד לאחרונה.

רוני הבחין בזכר מושלם, כיוון את הרובה וירה. הראמים התחילו לברוח, למעט הזכר שנורה בחץ טשטוש. הוא נשכב על האדמה. מיהרנו אליו והעברנו אותו לאזור מוצל, ואז הצוות התחיל לערוך מדידות ולתעד את הנתונים. כל חיה המשוחררת לטבע חייבת להירשם על מנת שיהיה ניתן לעקוב אחריה.

על צווארו של הראם הותקן קולר הג'י-פי-אס, שישדר אותות ויאפשר לעקוב אחריו כדי לוודא שהוא וחבריו שורדים ומשתלבים בטבע בהצלחה. בעוד כחצי שנה יסירו ממנו ומחבריו המשוחררים את הקולרים.

לאחר שסיימנו עם הראם חזרנו על אותה פעולה עם שתי נקבות, ואז נסענו לשחרר אותם!

הגענו לשטח פתוח סמוך לאילת. הראמים הובאו לשם בארגזים, שהוצבו זה לצד זה. כשרוני נתן את האות, פתחו אנשי הצוות את הארגזים ואפשרו לראמים לצאת אל החופשי.

תחילה הראמים היססו קצת. טוב, אפשר להבין למה הם היו חשדניים. הם הציצו החוצה, הוציאו רגל אחת, ואז – כשראו מולם את המרחבים – הם זינקו לעבר המדבר והתרחקו במהירות.

כמה מדהים לראות בעלי חיים שחוזרים לטבע לאחר שנכחדו ממנו!

הראם הוא בעל חיים אציל ומהפנט. אני שמחה מאוד שיש מי שדואג לטבע בארץ ולבעלי החיים הפראיים האלו. זה חשוב כל כך!

הראם עושה את הצעד הראשון בביתו החדש בטבע.

משחקים

קידס שלנו