דמיינו עולם שבו המזון גדל במעבדה, המכוניות נוסעות ללא נהג, התלמידים לומדים מרחוק ואנשים טסים לבקר קרובי משפחה על הירח  כל זה הוא רק קְצֵה הַקַּרְחוֹן של מה שמחכה לנו בשנים הקרובות. יש למה לְצַפּוֹת! 

 

כתבה: מאיה בניטה 

אייר: מורן ברק 

 

תארו לעצמכם שהיו מציעים לכם עכשיו אפשרות לקפוץ קדימה בזמן ולגלות מה מצפה לנו בעתיד. מה לדעתכם תראו שם? מכוניות מעופפות? רובוטים שמחליפים את בני האדם? אומנם מסע בזמן עדיין אינו אפשרי, אבל העתיד כבר לגמרי כאן. ברחבי העולם שוקדים על המצאות גאוניות בתחומים שונים  המצאות שצפויות לשנות את חיינו. אם גם אתם סקרנים כמונו, הַדְּקוּ חגורות והצטרפו אלינו למסע שבמהלכו תגלו מה צוֹפֵן לנו העתיד בתחומי החיים השונים 


מזון  

חקלאות על קומות ובשר סִינְתֶּטִי 

כיום חיים בעולם 7.8 מִילְיַארְדֵי בני אדם, ועד שנת 2050 צפויה אֻכְלוּסִיַּת העולם להיות 9.1 מיליארדי בני אדםאז האוכלוסייה גְּדֵלָה, אבל התנאים לייצור מזון לא משתנים, ולכן קיים חשש מַמָּשִׁי למחסור במזון. מה עושים? אחד הפתרונות הוא הקמת "חוות צָפוֹת", שהן מתקנים הבנויים משלוש קומותבשתי הקומות העליונות יגדלו ירקות ללא צורך באדמה וציוד חקלאי, ואותם ירקות ישמשו בין השאר להאכלת דגים, שיגודלו בקומה הראשונה (וישמשו אף הם לְמַאֲכָל). חווה אחת כזאת יכולה לייצר כשמונה טונות של ירקות וקרוב לשתי טונות של דגים בשנה(!).  

ומה לגבי בשר? כבר היום אפשר למצוא בַּמַּרְכּוֹלִים תַּחְלִיפִים לבשר, שמבוססים על חֶלְבּוֹן צִמְחִי, כגון סויה או אחר, ומזכירים בשר בטעמם. המצאה מהפכנית עוד יותר היא בשר סינתטי, כלומר בשר המיוצר במעבדה. במסגרת תהליך הייצור לוקחים תָּאֵי שְׁרִיר מֵחַיָּה אחת כמו פרה, ובאמצעות שימוש בחלבון גורמים לתאים שלה לְהִתְרַבּוֹתכך אפשר לייצר המון בשר מפרה אחת בלבד. הטכנולוגיה הזאת קיימת כבר היום, ומדענים הצליחו לייצר המבורגרים מבשר סינתטי. בינתיים הבשר הזה יקר מאוד, אבל בעתיד צפוי להיות ייצור הֲמוֹנִי שלו, כך שהוא יהיה זול ונגיש וכולנו נוכל לאכול שניצל בלי לפגוע בבעלי החיים.  


תחבורה 

רכבת סילון ומכונית ללא נהג 

בשנים האחרונות אפשר לראות על הכביש יותר ויותר מכוניות חשמליות, שפועלות באמצעות סוללה ולא דלק. כמו כל סוללה, בסוף היא נגמרת וצריך לטעון אותה מחדש. באמצעות סוללה חדשה שאמורה לצאת לשוק בקרוב, יהיה ניתן להטעין את הרכב החשמלי בתוך עשר דקות בלבד.  

מה עוד ייקח עשר דקות בלבדנסיעה ברכבת כנראה. עד שנת 2025 צפויה להתחיל לפעול בסין רכבת שתגיע למהירות מטורפת של 800 קילומטרים לשעה(!). אם תיסעו בה, אין סיכוי שתאחרו לבית הספר.  

ואולי בכלל לא נצטרך נהגים על הכביש? חברות רכב מפתחות משאיות שיוכלו לנוע בכבישים ללא נהג, אלא באמצעות מחשב בלבד. היתרון של ההמצאה הזאת הוא שבניגוד לנהגי משאיות, שעלולים להתעייף במהלך הדרך, משאית בנהיגה עצמית תוכל לנסוע ללא הפסקה.  

טכנולוגיה 

להריח פרסומות ולגעת בדמיון 

כמה פעמים גלשתם באינטרנט והתחשק לכם להריח את מה שאתם רואים? ודאי תשמחו לדעת שמכון ויצמן הישראלי מְפַתֵּחַ מַחְשְׁבִים שיוכלו לזהות ריחות, כך שנוכל להריח את התמונות שמופיעות באתרי האינטרנט דרך המחשב. לנו ממש מתחשק להריח עכשיו תמונה של עוגת שוקולד חמה. מה איתכם?  

ומה לגבי חוש המישוש? אחת ההמצאות המדהימות היא מכשיר מְצִיאוּת מְדֻמָּה שמאפשר לנו להרגיש כאילו אנחנו נמצאים בעולם אחר. אם עד עכשיו מכשיר זה פעל על חוש הראייה, תדעו שבעתיד הקרוב יהיה אפשר גם לגעת במציאות המדומה. תוכלו ללבוש חליפה מיוחדת מִסִּילִיקוֹן שתפעיל את חוש המישוש שלכם, ואז ממש תרגישו כאילו אתם במציאות אחרת.  

נוסף על כל אלה, בעתיד הכל עומד להיות הרבה יותר מהיר – כבר עכשיו מתקינים בכל העולם אנטנות לצורך הפעלת טכנולוגיית 5G (הדור החמישי)מדובר בטכנולוגיה שתאפשר לנו לגלוש בטלפון הנייד במהירות גבוהה בהרבה לעומת המהירות שקיימת היום.  

    

חלל 

בית בירח וטיסה בבלון לחלל 

אם חשבתם שרק חללית יכולה להגיע לחלל, חשבו שוב. בקרוב נוכל לטוס מחוץ לָאַטְמוֹסְפֶרָה, במרחק של 32 קילומטרים מכדור הארץ, על גבי בלון אוויר. החברה שהמציאה את הבלון ביצעה כבר לפני שש שנים טיסת מבחן שעברה בהצלחה. אנחנו לא יכולים לחכות להגיע לחלל! 

ומה לגבי הירח? הרי מאז שנות השבעים לא נחתו בני אדם על הירח. ובכן, בקרוב זה צפוי להשתנות: נאס"א, סוכנות החלל האמריקנית, הודיעה שבשנת 2024 תנחת בפעם הראשונה אישה על הירח. עדיין לא ידוע מי תהיה האישה שתעשה היסטוריה.  

ואולי יום אחד בכלל נגור בירח? אבל בני אדם זקוקים לחמצן כדי לחיות, וכידוע בירח אין חמצן. מה עושים? מדענים בריטים עובדים על הפקת חמצן מאבק שקיים בירח, כך שיום אחד יהיה ניתן להקים מושבות בירח, ואולי כולנו נוכל לגור ולחיות בו. יאללה, מתי עוברים דירה? 

בידור 

הופעה אצלכם בסלון 

כיום כשאנחנו רוצים לצפות בסרט או בסדרה שאנחנו אוהבים, אנחנו צריכים לשבת מול מסך. אבל בעתיד לא נצטרך להיות תלויים במסכים – נוכל להרכיב עדשות מגע חכמות שֶׁיַּקְרִינוּ לְעֵינֵינוּ את התוכן שבו נרצה לצפות. זה מה שנקרא: חיים בסרט. 
גם הפרסומות שבהם נצפה יהיו מותאמות לנו באופן אישי. מה זה אומר? רשתות הטלוויזיה יאספו נתונים על הגיל ועל תחומי העניין שלנו באמצעות בִּינָה מְלָאכוּתִית, ויציגו לנו רק פרסומות שבאמת מדברות אלינו. אם למשל אתם חובבי חיות, תצפו בפרסומות למזון לחיות מחמדמה עוד צופן לנו העתיד בתחום הבידור? דמיינו שאתם יושבים לכם בבית, כשלפתע הלהקה האהובה עליכם נוחתת באמצע הסלון ומתחילה לשיר. בעתיד נוכל לצפות בהופעות מוזיקליות בלי לצאת מהבית, בעזרת משקפי מציאות מדומה. בשונה מצפייה בווידיאו, תוכלו להרגיש כאילו אתם באמת נמצאים בהופעה.  

ספורט 

מסי עד הבית 

עולם המציאות המדומה צפוי להגיע בקרוב גם לספורט. משחק הכדורגל של הקבוצה האהובה עליכם יגיע לסלון שלכם, כך שתוכלו לצפות הכי קרוב שאפשר במסי או ברונאלדו מבלי לצאת מהבית.  

ואיך זה יעזור לשחקנים עצמם? ובכן, כבר היום קיימת טכנולוגיה שמאפשרת לְשַׁחְזֵר מַהֲלָכִים של ספורטאים ולנתח את הביצועים שלהם כדי שיוכלו להשתפר. הטכנולוגיה הזאת צפויה לְהִשְׁתַּדְרֵג, כך שיהיה ניתן לנתח בזמן אמת ובצורה מדויקת עוד יותר את הביצועים של השחקנים והספורטאים.  

חיות מחמד 

כלב רובוטי ורתמה שמזהה רגשות  

עיוורים וכבדי ראייה נעזרים פעמים רבות בְּכֶלֶב נְחִיָּה. אלא שיש אנשים שלא יכולים לגדל כלב משום שהם אָלֶרְגִּיִּים או מפני שאין להם זמן לטפל בכלב. בדיוק בשבילם נמצא פתרון: סטודנט בריטי הצליח לְפַתֵּחַ כֶּלֶב רוֹבּוֹטִי, שיעזור לאנשים כבדי ראייה וינחה אותם בדרך. מעניין אם הוא גם רץ אחרי כדור כמו כלב אמיתי.   

ולכם יש כלב? אתם תוהים לפעמים איך הוא מרגיש ועל מה הוא חושב? מדענים פיתחו לאחרונה רתמה מיוחדת לכלבים, עם חיישנים שעוקבים אחר הדופק וקצב הנשימה של הכלב ויודעים להעריך אם הוא שמח, מפוחד, עצוב או נרגש. אנחנו מחכים לנסות את זה על רקסי שלנו! 

אופנה 

הדפסת בגדים ומדידה מרחוק  

מה הולך להיות הטרנד הבא בעולם האופנה? מנומר או זברה? ואולי דווקא בגדים בצבע ירוק זרחני? בקרוב יוכלו מעצבי האופנה לחזות את הטרנדים הכי חמים שיהיו באמצעות שימוש בבינה מלאכותית. הכי סטייל! 

אנחנו לא יודעים מה איתכם, אבל אחד הדברים שהכי מבאסים אותנו בשופינג זה למדוד את הבגדים. אז בעתיד הקרוב נוכל להימנע מזה: טכנולוגיה מתקדמת בִּתְלַת=מֵמַד תסרוק את הגוף שלנו ותאפשר לנו לבחון אם הבגד שאנחנו מתלבטים לגביו יתאים לנו בלי שאפילו נצטרך לצאת מהבית. 

ובכלל, בעתיד נוכל להכין את הבגדים שלנו בעצמנו! נעצב במחשב את הבגד שתמיד חלמנו עליו, ונדפיס אותו במדפסת תלת=ממד ביתית.  

חינוך 

האפשרות לבחור  

בזמן הקורונה גילינו שאפשר ללמוד גם מרחוק. עמוס רבן, מומחה לחדשנות בלמידה, מגלה לנו שהלמידה מרחוק היא כאן כדי להישאר. "לכל ילד תותאם תוכנית לימודים אישית, שתתבסס על זיהוי הקשיים שלו באמצעות טכנולוגיה חַדְשָׁנִית (כמו מְצִיאוּת רְבוּדָה וּבִינָה מְלָאכוּתִית). המערכת תזהה את הכישורים והיכולות של התלמיד ותתאים לו את רמת הקושי ואת תוכנית הלימודים. מילת המפתח היא: בחירה! בעתיד ילדים יוכלו ללמוד בכל מקום ובכל זמן. כל ילד ילמד בהתאם ליכולותיו  הוא יוכל לבחור אילו מקצועות ללמוד, עם מי וגם היכן", מסביר עמוס.  

לדבריו, ילדים לא יצטרכו יותר לשנן חומר. "מטרת המבחנים תהיה לבדוק את מידת ההבנה של התלמיד ואת היכולת שלו להתמודד עם החומר, לפתור בעיות, לעבוד בצוות. אבל הוא לא יידרש לזכור בעל=פה". 

"יהיה אפשר להמחיש לילד כמעט כל דבר  אפילו לקחת אותו לטיול בחו"ל בלי לצאת מהבית, באמצעות VR (מציאות רבודה). אופן הלימוד יהיה דומה מאוד למשחקי המחשב, ולא תהיה שום מגבלה של גיל! אם ילד מתעניין במשהו שלומדים בגיל אחר – הוא יוכל ללמוד אותו. אם קשה לו ללמוד ביום  הוא יוכל להחליט ללמוד בלילה. עדיין יהיה תיווך של מורה  אבל הוא יוכל להתבצע דרך האינטרנט או בְּאֶמְצָעִים וִירְטוּאָלִיִּים למיניהם"מה אתם אומרים? עושה חשק ללמוד, נכון? 

 

משחקים

קידס שלנו