פנגיאה

כתבה: ד"ר ליאת פלדמן

אנחנו יודעים שכדור הארץ מונה שש יבשות, ניזכר בהן לרגע: אירופה, אמריקה הדרומית והצפונית, אסיה, אפריקה, אוסטרליה ואנטארקטיקה. אבל לא תמיד הוא נראה כך. בעבר היבשות היו מחוברות ביניהן.

במשך מיליוני שנים הלוחות הטקטוניים – שהם השכבה העליונה של פני כדור הארץ, המעטפת של הליבה, שהיא לבה רותחת – נעים על פני הכדור באטיות ויוצרים תצורות שונות של יבשות.

האדמה על פני כדור הארץ שלנו הורכבה פעם מיבשת אחת ענקית, שזכתה לשם פנגיאה. תודו ששם היבשת הזו מזכיר את וואקנדה מ"הפנתר השחור" של מארוול או כמו ממלכה בספרי "שר הטבעות", אבל כך החליטו לקרוא לה המדענים, שמתייחסים אליה כאל יבשת-על.

לאחרונה החליט חוקר לבחון היכן נקודות המוכרות לנו כיום היו ממוקמות אי אז ביבשת-העל הענקית. לשם כך הוא הזין במחשב את מפת כדור הארץ המוכר לנו כיום למפת פנגיאה שהוא יצר, ואז ניסה להסיק היכן מיקומים שונים היו מוצבים מאות מיליוני שנים אחורה. למעשה הוא השתמש בבסיס נתונים עצום שייצר כדי לייצר באופן ממוחשב הדמיה שתראה לכם היכן הבית שלכם ממוקם בכל גיל גיאולוגי של כדור הארץ.

מה שמוזר ואולי מצחיק הוא שביבשת פנגיאה ישראל ואמריקה לא היו מופרדות על ידי ים בכלל. כלומר יכולתם לצאת מביתכם, היכן שהוא במדינתנו הקטנה, לצעוד מערבה כל הזמן על פני יבשה, עד שלבסוף הייתם מגיעים לעיר ניו יורק, למשל. זה כמובן רק ניסוי מחשבתי, בדמיון, כיוון שבני האדם לא היו קיימים אז. אבל בכל זאת, העובדה שהיבשות התפצלו מתוך יבשת אחת גדולה מאפשרת לחוקרי טבע להסביר כיצד ישנם בעלי חיים דומים, או בעלי התפתחות שונה, ביבשות שהן מרוחקות כיום על פני הכדור העגול שלנו.

 

משחקים

קידס שלנו