כתבה: ד"ר ליאת פלדמן

 

הצורך לדאוג לכדור שלנו – להפחית את פליטת הגזים לשכבת האוזון, לצמצם עלויות ניכרות של חימום בחורף וקירור בקיץ – מביא את המדענים בכל פעם מחדש לפריצות דרך מפתיעות. הפעם מדענים הצליחו לייצר עץ שקוף! זה נראה כמו זכוכית, זה שקוף כמו זכוכית, אבל זה עץ!

מדוע זה חשוב בעצם?

shutterstock

ברור לכולנו שעץ וזכוכית הם חומרים שונים מאוד זה מזה, אבל אם אפשר לייצר עץ שקוף, אפשר להרכיב אותו במקום זכוכית בחלונות. מדוע זה משמעותי? מכיוון שעץ שומר הרבה יותר על אנרגיה מאשר זכוכית. כלומר חום פחות מתנדף ממנו, ולכן אפשר להשקיע פחות בעלויות חימום הבית. כמו כן, מעץ קל יותר להיפטר באופן שאינו מזהם לעומת זכוכית. אם כך, לעץ שקוף יש יתרונות בולטים בשני תחומים לפחות: הוזלה גדולה של עלויות חימום מגורים, הפחתה בזיהום ובפליטת גזים מזיקים לאטמוספרה.

כדי להגיע לשקיפות מקסימלית השתמשו החוקרים בעץ שניתן למצוא באמריקה הדרומית והלטינית, הנקרא בלזה. זוהי משפחה של עצים גדולים בעלי צמרת ענפה, ירוקה ויפה, אבל כשמסתכלים על המבנה שלהם הוא נראה מרובד וכמעט מחורר. לכן ניתן לעבד את העצים בקלות יחסית, ואולי משום כך הם גם מסייעים בשימור אנרגיה וחום.

הפעולה שהחוקרים נקטו כדי להפוך את העץ לשקוף מפתיעה בפשטותה: הם פשוט חמצנו אותו. הם השרו אותו בתמיסת מי חמצן (כמו שאנשים שרוצים שיער בלונדיני עושים לפעמים) ולאחר מכן השרו את החומר בתמיסה של חומר המוכר בשם פי-וי-סי, והעץ הפך להיות שקוף. הדבר נראה כמו קסם, אבל זוהי כימיה בפעולה.

 

משחקים

קידס שלנו